Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

3,5 tisíce žáků ZŠ si zasportovalo na akci School games v Ostravě-Jihu

Ostrava-Jih |  | Expres Ostrava-Jih

Sedm tisíc dětí, tři a půl tisíce sportovců, šestnáct zapojených základních škol, osm disciplín, tři kvalifikační dny a jedno velké finále. To jsou School games, unikátní projekt, který má za cíl zapojit co nejvíce dětí z Jihu do pohybových aktivit. Školáci mají za sebou kvalifikační kola a mohou se připravovat na červnové vyvrcholení.

Atletika, přehazovaná, in-line, biatlon, streetball, fotbal, vybíjená a formule. Osm disciplín, do kterých se může zapojit až 220 dětí z každé školy Ostravy-Jihu. Během tří kvalifikačních dnů se jich na sportovním areále Svazácká sešlo přes 3,5 tisíce.

anketa, soutěžící, ZŠ Hrabová: „Tak my jsme dneska soutěžili v atletice. Měli jsme dohromady tři soutěžní disciplíny – skok do dálky, sprint a hod medicinbalem a zatím nám to jde skvěle.“ – „Nejlépe mi šel slalom.“ – „A jak dlouho jste se připravovali?“ – „Já jsem se připravoval tři týdny na tohle.“
anketa, soutěžící, ZŠ Šeříková: „Ve vybíjené.“ – „A vyhrály jste?“ – „Jo jednou a budeme hrát ještě jeden zápas.“ – „Ve škole jsme se připravovaly docela dlouho.“
anketa, soutěžící, ZŠ Chrujkinova: „Teď poběžím 600 metrů tady kolem toho a snad se mi to povede.“

Cílem projektu School games je zapojit školáky od 7 do 15 cti let do nejrůznějších sportovních aktivit a probudit v nich lásku k pohybu.

Radim Ivan (ODS), místostarosta MOb Ostrava-Jih: „Je to unikátní projekt. Zapojujeme množství žáků a dětí z našeho obvodu. Vlastně všech těch kol a potom dohromady i toho finále by se měli zúčastnit všichni žáci. Někteří jako sportovci, někteří jako fanoušci. Sami se můžete podívat, že ty děcka to baví a o tom to je, abychom v nich probudili nadšení. Nejenom aby z nich byli nějací sportovci nebo mistři světa, ale aby je to bavilo prostě jako hobby.“
Tereza Petrová, pegagožka, ZŠ Košaře: „Připravovali jsme se průběžně v rámci tělesné výchovy. Teďka poslední dobou i venku, ať si děcka přece jen vyzkouší i specifické podmínky – slunce, vítr a někdy možná může přijít i déšť.“ – „A kolik dětí tady máte?“ – „Za první stupeň 37 a druhý stupeň skoro 80, takže 120 dětí z naší školy.“

Část programu se odehrává také na parkovišti před sportovním areálem. Konkrétně jde o disciplínu Racing formula.

Michal Putyka, organizátor disciplíny: „Tahle ta disciplína simuluje v podstatě Formuli 1. To znamená návštěva boxu, výměna paliva, výměna pneumatik a podobně. Běhají 45 minut nebo jezdí a udělají přibližně 70-80 kol.“

Přimět děti zábavnou formou ke sportu však není jediným cílem akce. Jejím výstupem mají být i rozsáhlé studie ohledně školáků na Jihu.

Radim Ivan (ODS), místostarosta MOb Ostrava-Jih: „Během celého toho projektu vznikají i tři studie. To jsou ty stánky, které mají i měřící přístroje. To znamená my budeme přesně vědět, jak je na tom ta naše žákovská populace přesně s fyzickou zdatností, s nějakými sportovními návyky a ta třetí je taková studie k prevenci závislostí, jestli se mají ve škole na koho obrátit. Protože ten sport a ta prevence jsou spolu tak nějak propojené. My jsme to tímto projektem jako první v republice spojili.“

Pro městský obvod Ostrava-Jih projekt připravuje společnost Rainbow Run, pořadatel populárního duhového festivalu.

Roman Fučík, pořadatel School games: „Z kvalifikačních dnů nám vždycky postupují dva do finále. Máme to rozdělené ještě do věkových kategorií, osmičky a devítky, šestky a sedmičky. A vždycky z té dané kategorie postupují dva, čili dva z fotbalu, z vybíjené a tak dále a tak dále z té třídy.“

Do finále tak postoupí až devět stovek dětí. Jedná se o jednu z největších plánovaných akcí tohoto léta na Jihu.

Roman Fučík, pořadatel School games: „To vlastně přijdou všechny školy fandit, takže tady bude nějakých 7 tisíc fanoušků, tisíc sportovců, velká stage, plné tribuny a my vlastně tím chceme těm dětem dát ten pocit profesionálního sportovce. Na tom je to vlastně celé založené. Takže bude normálně olympijský průvod se svou školou, vlajkama, spolužáci je budou povzbuzovat, česká hymna a na závěr jim uděláme i velkou párty.“

Velké finále School games se uskuteční v pondělí 24. června.

Nahlásit chybu


K tématu

Děti ve Frýdku-Místku o prázdninách nezahálí, mohou si zkusit i lekce brazilského jiu-jitsu

13. července 2023 13:57 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Prázdniny ve městě – vraťme dětem pohyb. To je název projektu, který připravil Frýdek-Místek ve spolupráci se Střediskem volného času Klíč. V průběhu letních prázdnin baví děti různými aktivitami. Jednou z nich byla například i lekce brazilského JIU-JITSU.

Běžecké závody POHO50 přilákaly do Karviné stovky běžců z celé ČR

28. června 2023 17:15 | Karviná | Monika Danková

Už podruhé se v Karviné konaly velké běžecké závody nazvané POHO50. Opět bylo připraveno několik různě dlouhých tras pro všechny věkové kategorie. Velkou výzvou pro vytrvalé běžce bylo i Mistrovství České republiky v běhu na 50 kilometrů.

V Karviné se konalo MČR v běhu na 50 km, vítěz trasu uběhl za 3 hodiny 13 minut

28. června 2023 16:15 | Celý MS kraj | Monika Danková

Už podruhé se v Karviné konaly velké běžecké závody nazvané POHO50. Opět bylo připraveno několik různě dlouhých tras pro všechny věkové kategorie. Velkou výzvou pro vytrvalé běžce bylo i Mistrovství České republiky v běhu na 50 kilometrů.


Následky silné bouře opět zaměstnávají hasiče po celém regionu, nejčastěji zasahují u polámaných a vyvrácených stromů

Dnes 15:12, vydáno dnes 7:44 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Od pátečního večera prošly přes Moravskoslezský kraj další série intenzivních bouřek. Silný vítr lámal a vyvracel stromy. Lidé na některých místech hlásili také větší kroupy. Hasiči mají i během soboty opět plno práce.

Sanatorium v Jablunkově slaví 100 let, nemocných s tuberkulózou už je jen minimum

Jediné plicní sanatorium zaměřené na léčbu tuberkulózy v Beskydech letos slaví 100 let svého působení. V Jablunkově si výročí připomněli zdravotníci, zástupci města i kraje, který zařízení provozuje.

Vedení Karviné ocenilo před koncem školního roku nejlepší žáky základních škol

Před koncem školního roku se zástupci vedení Karviné sešli s nejlepšími žáky základních škol, aby jim k jejich vynikajícím výsledkům pogratulovali. Letos ocenění proběhlo v kině Centrum, nechyběla společná snídaně a prohlídka zázemí kina.

O prohlídky výjezdových stanic záchranářů byl velký zájem

Včera 16:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Záchranáři v Moravskoslezském kraji pořádali Den otevřených dveří. Otevřelo se čtrnáct stanic v kraji. Dopoledne je hojně navštěvovali školáci a odpoledne veřejnost. Záchranáři představili techniku a předávali dobré rady v poskytování první pomoci a prevenci.

MS kraj nabízí bezúročné půjčky zaměstnancům Liberty

Moravskoslezský kraj připravil finanční výpomoc zaměstnancům huti, kteří se díky krachujícímu ocelářskému gigantu ocitli v existenčních potížích. Nabízí bezúročnou půjčku ve výši 25 tisíc korun.

Dětem v tíživé situaci proplácí obědy ve školách Moravskoslezský kraj

Včera 15:32 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Už 90 školských zařízení z Moravskoslezského kraje se pro příští školní rok přihlásilo do programu bezplatného stravování pro děti. V první vlně schválilo krajské vedení příspěvky v souhrnné výši 26,3 milionu korun. Další školy se do programu ještě mohou zapojit, hejtmanství přijímá žádosti až do konce letošního září.

Myslivec omylem zastřelil pytláka u řeky. Myslel, že je to postřelený divočák

Včera 10:06 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Policisté zveřejnili podrobnosti k tragické události v Ostravě-Přívozu z loňského listopadu. Myslivec tam při nočním honu zastřelil muže u řeky v rákosí. Myslel si totiž, že jde o divočáka, kterého předtím s kolegou postřelili a následně sledovali. Jak se ukázalo, zastřelený na místě pytlačil. Střelci nyní hrozí vězení.

Další ročník Festivalu v ulicích je skoro tady, letos představí více než 220 umělců

Oblíbený ostravský Festival v ulicích se blíží. 21. a 22. června už po třetí zaplní porubskou Hlavní třídu a její okolí a představí se na něm více než 220 umělců z 20 zemí světa.

Heřmanickou haldu uhasí nepropustný sarkofág, hotov by měl být asi za 10 let

Včera 15:13 | Ostrava-město | Libor Běčák

Společnost DIAMO společně s ministry Zbyňkem Stanjurou a Jozefem Síkelou představili plán, jak zajistit hořící Heřmanickou haldu. Lidi bydlící v okolí ochrání před zplodinami a prachem obrovský sarkofág.

Zdravotnická škola se na Den zdraví proměnila v nemocnici

Den zdraví na SZŠ a VOŠZ v Ostravě má dlouhou tradici a je primárně určen pro žáky ostravských mateřských škol a prvního stupně základních škol.

Moravská Ostrava a Přívoz postupně revitalizuje i Husův sad

Centrální ostravský obvod revitalizuje také Husův sad. Aktuálně tam byly vysazeny nové trvalkové záhony a chystá se také realizace nového hřiště.

Ostravští strážníci realizovali na školách přes 800 preventivních programů

Včera 14:32 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Prevence je důležitou součástí práce ostravských strážníků. Cílí na nejzranitelnější skupiny, mezi které patří děti a dospívající mládež. Právě z tohoto důvodu ostravští strážníci-preventisté realizovali v průběhu celého školního roku v mateřských, základních i středních školách řadu besed i preventivních projektů.

Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka byl zahájen, probíhá po celém Moravskoslezském kraji

Letošní ročník Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka probíhá ve slavnostní atmosféře. Na tento rok totiž připadl nejen Rok české hudby ale i výročí samotného Leoše Janáčka, který se narodil před 170 lety. V rámci festivalu tak opět vystoupí nejen špičkoví hudebníci, chybět nebude ani balet a bohatý doprovodný program.

Porubští trubači oslavili 15 let. S výročním koncertem vystoupili v klubu Garáž

20. června 2024 21:10 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Porubští trubči oslavili 15 let od svého založení výročním koncertem v klubu Garáž v Martinově. Za tu dobu se pořádně rozrostli, z původních 5 členů jich je v současné době 20. Loni jich bylo dokonce 27.

TJ Sokol Poruba má 130 let. Na oslavě se předvedly všechny oddíly

20. června 2024 21:00 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

TJ Sokol Poruba oslavil neuvěřitelných 130 let od svého založení v roce 1894. V areálu Sokolovny uspořádal slavnostní program, na kterém se předvedly všechny sportovní oddíly a nechyběla ani zábava.

Sarkofág za tři miliardy má překrýt prohořívající haldu v Ostravě

20. června 2024 16:29 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Odborníci přišli s řešením, jak dokončit sanaci haldy Heřmanice. Hodlají tam postavit speciální sarkofág, který má zajistit spolehlivou ochranu životního prostředí i zdraví obyvatel. Práce mají trvat deset let a náklady se odhadují až na 3 miliardy korun.

3,5 tisíce žáků ZŠ si zasportovalo na akci School games v Ostravě-Jihu
Vydáno 21. května 2024 18:47, Ostrava-Jih, Andrea Holeszová
Sedm tisíc dětí, tři a půl tisíce sportovců, šestnáct zapojených základních škol, osm disciplín, tři kvalifikační dny a jedno velké finále. To jsou School games, unikátní projekt, který má za cíl zapojit co nejvíce dětí z Jihu do pohybových aktivit. Školáci mají za sebou kvalifikační kola a mohou se připravovat na červnové vyvrcholení.

Atletika, přehazovaná, in-line, biatlon, streetball, fotbal, vybíjená a formule. Osm disciplín, do kterých se může zapojit až 220 dětí z každé školy Ostravy-Jihu. Během tří kvalifikačních dnů se jich na sportovním areále Svazácká sešlo přes 3,5 tisíce.

anketa, soutěžící, ZŠ Hrabová: „Tak my jsme dneska soutěžili v atletice. Měli jsme dohromady tři soutěžní disciplíny – skok do dálky, sprint a hod medicinbalem a zatím nám to jde skvěle.“ – „Nejlépe mi šel slalom.“ – „A jak dlouho jste se připravovali?“ – „Já jsem se připravoval tři týdny na tohle.“
anketa, soutěžící, ZŠ Šeříková: „Ve vybíjené.“ – „A vyhrály jste?“ – „Jo jednou a budeme hrát ještě jeden zápas.“ – „Ve škole jsme se připravovaly docela dlouho.“
anketa, soutěžící, ZŠ Chrujkinova: „Teď poběžím 600 metrů tady kolem toho a snad se mi to povede.“

Cílem projektu School games je zapojit školáky od 7 do 15 cti let do nejrůznějších sportovních aktivit a probudit v nich lásku k pohybu.

Radim Ivan (ODS), místostarosta MOb Ostrava-Jih: „Je to unikátní projekt. Zapojujeme množství žáků a dětí z našeho obvodu. Vlastně všech těch kol a potom dohromady i toho finále by se měli zúčastnit všichni žáci. Někteří jako sportovci, někteří jako fanoušci. Sami se můžete podívat, že ty děcka to baví a o tom to je, abychom v nich probudili nadšení. Nejenom aby z nich byli nějací sportovci nebo mistři světa, ale aby je to bavilo prostě jako hobby.“
Tereza Petrová, pegagožka, ZŠ Košaře: „Připravovali jsme se průběžně v rámci tělesné výchovy. Teďka poslední dobou i venku, ať si děcka přece jen vyzkouší i specifické podmínky – slunce, vítr a někdy možná může přijít i déšť.“ – „A kolik dětí tady máte?“ – „Za první stupeň 37 a druhý stupeň skoro 80, takže 120 dětí z naší školy.“

Část programu se odehrává také na parkovišti před sportovním areálem. Konkrétně jde o disciplínu Racing formula.

Michal Putyka, organizátor disciplíny: „Tahle ta disciplína simuluje v podstatě Formuli 1. To znamená návštěva boxu, výměna paliva, výměna pneumatik a podobně. Běhají 45 minut nebo jezdí a udělají přibližně 70-80 kol.“

Přimět děti zábavnou formou ke sportu však není jediným cílem akce. Jejím výstupem mají být i rozsáhlé studie ohledně školáků na Jihu.

Radim Ivan (ODS), místostarosta MOb Ostrava-Jih: „Během celého toho projektu vznikají i tři studie. To jsou ty stánky, které mají i měřící přístroje. To znamená my budeme přesně vědět, jak je na tom ta naše žákovská populace přesně s fyzickou zdatností, s nějakými sportovními návyky a ta třetí je taková studie k prevenci závislostí, jestli se mají ve škole na koho obrátit. Protože ten sport a ta prevence jsou spolu tak nějak propojené. My jsme to tímto projektem jako první v republice spojili.“

Pro městský obvod Ostrava-Jih projekt připravuje společnost Rainbow Run, pořadatel populárního duhového festivalu.

Roman Fučík, pořadatel School games: „Z kvalifikačních dnů nám vždycky postupují dva do finále. Máme to rozdělené ještě do věkových kategorií, osmičky a devítky, šestky a sedmičky. A vždycky z té dané kategorie postupují dva, čili dva z fotbalu, z vybíjené a tak dále a tak dále z té třídy.“

Do finále tak postoupí až devět stovek dětí. Jedná se o jednu z největších plánovaných akcí tohoto léta na Jihu.

Roman Fučík, pořadatel School games: „To vlastně přijdou všechny školy fandit, takže tady bude nějakých 7 tisíc fanoušků, tisíc sportovců, velká stage, plné tribuny a my vlastně tím chceme těm dětem dát ten pocit profesionálního sportovce. Na tom je to vlastně celé založené. Takže bude normálně olympijský průvod se svou školou, vlajkama, spolužáci je budou povzbuzovat, česká hymna a na závěr jim uděláme i velkou párty.“

Velké finále School games se uskuteční v pondělí 24. června.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-jih/11000043162/35-tisice-zaku-zs-si-zasportovalo-na-akci-school-games-v-ostravejihu