Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Knihovna v Ostravě-Zábřehu se přesunula do nových, bezbariérových prostor na ulici Čujkovova

Ostrava-Jih |

Březen – měsíc čtenářů je celostátní akce podporující a propagující četbu. V Ostravě-Jihu ji mohou čtenáři oslavit návštěvou nového sídla pobočky zábřežské knihovny. Ta se nyní konečně přestěhovala z ulice Gurtějevové na Čujkovovou.

Špatně dostupné prostory ve druhém patře nahradilo nové působiště s bezbariérovým vstupem. Pobočka ostravské knihovny v Zábřehu, která byla od ledna uzavřena má nové sídlo na ulici Čujkovova. Původně zde stála masna.

Irena Šťastná, ředitelka Knihovny města Ostravy: „Jsme v místě, kde se nám vešlo 7,5 tisíce knih, jsme pobočka, kde máme jak oddělení pro děti tak pro dospělé. To jsou sektory s naučnou literaturou a beletrií a těšíme se, že tady celou tu novou komunitu teprve poznáme a navazbíme na sebe. My jsme měli pobočku Gurtějevova, vzdálená asi 400 metrů odsud, ale ta měla obrovské nevýhody, mimo jiné i to, že byla obtížně dostupná pro lidi tím, že byla v patře.“
Martin Kret (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Jih: „Jsem moc rád, že jsme tento prostor mohli otevřít, podařilo se nám ho i zrekonstruovat i v poměrně krátkém časovém horizontu. Je bezbariérový, tudíž pro všechny občany a máme tady i krásné nové bezbariérové WC. Celková ta investice nás přišla na 690 tisíc korun.“

Ulice Čujkovova, kam se knihovna přestěhovala, se mění rychlým tempem. Od nového roku se zde otevřelo i nove komunitní centrum pro seniory nebo kavárna.

Martin Kret (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Jih: „Celý ten prostor tady dostane nový nádech, takže věřím, že to bude pro občany Ostravy-Jihu přínosné.“

Změnu by měla zaznamenat i klientela pobočky.

Irena Šťastná, ředitelka Knihovny města Ostravy: „Předtím, tím že to bylo středisko volného času, tak naprostou většinu té klientely tvořily děti a my jsme vlastně nemohli poskytnout servis té dospělé populaci, což nás velmi mrzelo a snažili jsme se proto najít jiné místo.“
Martin Bednář (ANO), starosta MOb Ostrava-Jih: „Knihovna města Ostravy - pobočka v Zábřehu se už neměla, jak rozvíjet. My jsme rádi, že teďka tady ta možnost je a že nalákají nové čtenáře a pochopitelně i lidi všech věkových kategorií, kteří budou využívat i doprovodné programy, které knihovny tvoří. Věřím, že tady vznikne silná komunita občanů Jihu, protože tato oblast není úplně jednoduchá. My to ale nevzdáváme a do dané oblasti poměrně dost investujeme.“

V Ostravě-Jihu se nachází 5 poboček Knihovny města ale vedení obvodu nevyloučilo možnost otevření nové, a to nejspíše v prostorách plánovaného komunitního centra na Dubině.

Nahlásit chybu


K tématu

Letní umělecká scéna v Porubě opět táhla a bavila. Nabídla celkem 9 akcí

14. srpna 2025 15:52 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Letní prázdniny v Porubě opět po roce zpestřila Letní umělecká scéna. Oblíbená kulturní akce přilákala spoustu lidí a nabídla program pro všechny věkové kategorie.

Jógu smíchu v knihovně využili k rozechvění bránice i táborníci

18. srpna 2025 16:08 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Knihovna nabídla v létě, v rámci programu “prázdninových čtvrtků” Jógu smíchu. Zábavné cvičení se smícholožkou využil pro zpestření i příměstský tábor rodinného centra Mozaika.

Novojičínská knihovna není jen pro knihomoly, nabídla Jógu smíchu

18. srpna 2025 9:40 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Městská knihovna v Novém Jičíně nabídla v rámci programu “prázdninových čtvrtků” Jógu smíchu. Zábavné cvičení se smícholožkou využil pro zpestření i příměstský tábor rodinného centra Mozaika.


Neukáznění lidé krmili mandrily v Zoo Ostrava. Špatné krmivo může zvířata zabít

Včera 16:52 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Nezabíjejte naše zvířata! To je důrazný apel Zoo Ostrava na neukázněné návštěvníky, kteří navzdory přísnému zákazu krmí zvířata vlastní potravou. Poslední případ eviduje zoo u mandrilů, kam skupina lidí házela krmení a ignorovala upozornění ostatních návštěvníků. Ještě jim za to vulgárně nadávala.

Ostravskem po čtyři dny projížděly nablýskané mercedesy, finále bylo pod pecemi

Včera 10:00 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Majitelé a příznivci vozů Mercedes-Benz se sjeli do Ostravy na čtyřdenní setkání spojené s vyjížďkami po okolí. Historické i současné vozy mohli lidé vidět například na Landeku, v Těrlicku nebo v Dolní oblasti Vítkovic.

Alkohol a drogy navedly řidiče do příkopu a následného kotrmelce. Naštěstí nikoho nezabil

Včera 13:27 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Řízení pod vlivem alkoholu a drog se vymstilo muži, který poblíž Těrlické přehrady nezvládl řízení a své auto převrátil na střechu.

Motorkář se srazil s osobním autem v centru Havířova, stroj vyletěl ze silnice na chodník

Včera 9:45, vydáno 8. srpna 2026 17:51 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Podle svědků jel velkou rychlostí centrem Havířova. Do cesty mu ale vjelo odbočující auto a následovala srážka. Motorka vylétla ze silnice, prorazila zábradlí a stroj skončil na chodníku. Motorkář utrpěl velmi vážná zranění a byl letecky přepraven do nemocnice.

Před promítáním letního kina v Návsí zahrála kapela Blaf

Včera 12:00 | Návsí | Libor Běčák

Stalo se už tradicí, že promítání letního kina v Návsí předchází hudební program. Tentokrát zahrála skupina Blaf.

V Palkovicích válí s humornými videi, na dožínky jede Petr Kotvald na kombajnu

8. srpna 2026 9:16 | Palkovice | Libor Běčák

Hajný Horyna a malý Pavlík s jointem marihuany, dvojice kosmonautů Elon Kula a Neil Baca na cestě ke kolonizaci Marsu, král a šašek a mnoho dalších postav už při propagaci Palkovic ztvárnili starosta Radim Bača a místostarosta David Kula.

Senior akademie v Opavě zahájila další běh. Zájem seniorů byl obrovský

8. srpna 2026 10:28 | Opava | Yvona Fajtová

V Obecním domě v Opavě odstartoval další běh Senior akademie. Šedesát účastníků čeká až do konce října celkem třináct setkání plných odborných přednášek i poznávání města. Na závěr převezmou úspěšní absolventi certifikáty o absolvování studia a drobné dárky.

Havířov řeší parkování v ulicích Haškova a M. Majerové, místní sepsali petici

7. srpna 2026 11:56 | Havířov | Bára Kelnerová

Havířov stále bojuje s nedostatkem parkovacích míst. Radnice ale nemůže dovoli, aby lidé nechávali stát auta v jednosměrných ulicích, kde nezbývá místo pro průjezd IZS. Situace se teď řeší v jednom vnitrobloku, kde se někteří obyvatelé rozhodli sepsat petici.

Frýdek-Místek pokračuje v instalaci fotovoltaických elektráren

7. srpna 2026 15:43 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Frýdek-Místek se snaží využívat plochy na střechách svých objektů pro výstavbu fotovoltaických elektráren. Tentokrát přišla řada na 11. Základní školu ve Frýdku.

Horní Suchá uctila památku obětí Životické tragédie u muralu

7. srpna 2026 10:24 | Horní Suchá | Bára Kelnerová

Horní Suchá si připomněla 82. výročí Životické tragédie. Zástupci obce uctili památku šesti místních obětí a zároveň ocenili spolek Životice Sobě za zpřístupnění informací o tragédii prostřednictvím QR kódů u památníků.

Zelená pro Ostravu. V ulicích probíhají odborné ořezy stromů

7. srpna 2026 15:15 | Ostrava-Centrum | Anna Břenková

Městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz se zapojil do výzvy Zelená pro Ostravu. Cílem je zdravější zeleň a bezpečnější ulice.

Mariánskohorská radnice má nový externí defibrilátor. Může zachránit život během několika minut

6. srpna 2026 19:04 | Ostrava-Mariánské hory | Yvona Fajtová

Mariánskohorská radnice je nově vybavena automatizovaným externím defibrilátorem, který může pomoci zachránit lidský život při náhlé zástavě srdce. Přístroj je určený k použití mimo zdravotnická zařízení a díky hlasovým pokynům jej zvládne obsloužit i člověk bez zdravotnického vzdělání.

Porubu 20. srpna roztančí Folklor bez hranic. Festival nabídne domácí u zahraniční soubory

6. srpna 2026 16:05 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

17.-21. srpna se v Ostravě uskuteční Mezinárodní folklorní festival Folklor bez hranic. Během pěti dnů nabídne desítky vystoupení, slavnostní průvody, koncerty a doprovodné programy. Do Poruby, na zrekonstruované prostranství u kruhového objezdu na Hlavní třídě, dorazí 20. srpna. A kromě českých souborů se představí také mexické, indické, srbské, polské, maďarské a slovenské.

Poruba přivítá ME hasičů v požárním sportu. Kromě sportovních výkonů bude k vidění i technika

6. srpna 2026 15:43 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Ostrava-Poruba přivítá od 19. do 22. srpna Mistrovství Evropy hasičů v požárním sportu v kategorii dorostu a dospělých. Kromě sportovních výkonů budou k vidění také ukázky historické i současné techniky.

Ostrava-Poruba investuje do oprav chodníků a cest. Letos vyjdou na 60 milionů Kč

6. srpna 2026 15:20 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Poruba se opět i v letošním roce pustila do oprav chodníků a cest. Některé už jsou u konce a některé komunikace oprava teprve čeká. Mezi posledními dokončenými je chodník na ulici Zdeňka Štěpánka.

Na ZŠ Ukrajinská se vrátil turnaj Poruba!!! Open. Přivítal 75 hráčů z Česka i Slovenska

6. srpna 2026 15:02 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Do Poruby se sjeli hráči i fanoušci nohejbalu. Na hřišti ZŠ Ukrajinská se po tříleté pauze uskutečnil 11. ročník turnaje Poruba!!! Open.

Knihovna v Ostravě-Zábřehu se přesunula do nových, bezbariérových prostor na ulici Čujkovova
Vydáno 12. března 2025 8:07, Ostrava-Jih, Andrea Holeszová
Březen – měsíc čtenářů je celostátní akce podporující a propagující četbu. V Ostravě-Jihu ji mohou čtenáři oslavit návštěvou nového sídla pobočky zábřežské knihovny. Ta se nyní konečně přestěhovala z ulice Gurtějevové na Čujkovovou.

Špatně dostupné prostory ve druhém patře nahradilo nové působiště s bezbariérovým vstupem. Pobočka ostravské knihovny v Zábřehu, která byla od ledna uzavřena má nové sídlo na ulici Čujkovova. Původně zde stála masna.

Irena Šťastná, ředitelka Knihovny města Ostravy: „Jsme v místě, kde se nám vešlo 7,5 tisíce knih, jsme pobočka, kde máme jak oddělení pro děti tak pro dospělé. To jsou sektory s naučnou literaturou a beletrií a těšíme se, že tady celou tu novou komunitu teprve poznáme a navazbíme na sebe. My jsme měli pobočku Gurtějevova, vzdálená asi 400 metrů odsud, ale ta měla obrovské nevýhody, mimo jiné i to, že byla obtížně dostupná pro lidi tím, že byla v patře.“
Martin Kret (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Jih: „Jsem moc rád, že jsme tento prostor mohli otevřít, podařilo se nám ho i zrekonstruovat i v poměrně krátkém časovém horizontu. Je bezbariérový, tudíž pro všechny občany a máme tady i krásné nové bezbariérové WC. Celková ta investice nás přišla na 690 tisíc korun.“

Ulice Čujkovova, kam se knihovna přestěhovala, se mění rychlým tempem. Od nového roku se zde otevřelo i nove komunitní centrum pro seniory nebo kavárna.

Martin Kret (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Jih: „Celý ten prostor tady dostane nový nádech, takže věřím, že to bude pro občany Ostravy-Jihu přínosné.“

Změnu by měla zaznamenat i klientela pobočky.

Irena Šťastná, ředitelka Knihovny města Ostravy: „Předtím, tím že to bylo středisko volného času, tak naprostou většinu té klientely tvořily děti a my jsme vlastně nemohli poskytnout servis té dospělé populaci, což nás velmi mrzelo a snažili jsme se proto najít jiné místo.“
Martin Bednář (ANO), starosta MOb Ostrava-Jih: „Knihovna města Ostravy - pobočka v Zábřehu se už neměla, jak rozvíjet. My jsme rádi, že teďka tady ta možnost je a že nalákají nové čtenáře a pochopitelně i lidi všech věkových kategorií, kteří budou využívat i doprovodné programy, které knihovny tvoří. Věřím, že tady vznikne silná komunita občanů Jihu, protože tato oblast není úplně jednoduchá. My to ale nevzdáváme a do dané oblasti poměrně dost investujeme.“

V Ostravě-Jihu se nachází 5 poboček Knihovny města ale vedení obvodu nevyloučilo možnost otevření nové, a to nejspíše v prostorách plánovaného komunitního centra na Dubině.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-jih/11000047681/knihovna-v-ostravezabrehu-se-presunula-do-novych-bezbarierovych-prostor-na-ulici-cujkovova