Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

135 let od svého založení oslavili dobrovolní hasiči z Ostravy-Zábřehu

Ostrava-Jih |

Dobrovolní hasiči z Ostravy-Zábřehu oslavili o víkendu významné jubileum – 135 let od svého založení. Slavnostní akce, která se konala na místním hasičském hřišti, přilákala stovky obyvatel, hostů a spřátelených sborů z MS kraje, ale i ze zahraničí.

Mše v zábřežském kostele Navštívení Panny Marie a následný slavnostní průvod hasičských praporů a technik odstartovaly sobotní oslavy 135 let místního sboru dobrovolných hasičů. Jeho historie sahá do 90. let 19. století.

Štěpán Popek, starosta SDH Ostrava-Zábřeh: „Tak sbor dobrovolných hasičů byl založený roku 1890, kdy vlastně první hasičárna dokonce a zbrojnice bylo na Pískových dolech, kde se teď jako v rámci hřiště vracíme. Následovalo vlastně postupný vývoj, kde se změnila hasičská zbrojnice, která byla potom přemístěna, jak je dneska vlastně hřbitov, tak vedle. Kde byla i škola vedle a následovala do vybavení veškerou moderní technikou. Potom přišla, bohužel, druhá světová válka, kdy byly věci docela rozkradeny. Následovalo obnovení toho sboru a nové fungování a nastala taková ta nová moderní éra, kdy se začala poskytovat novější technika.“

Návštěvníci oslav si mohli prohlédnout historickou i současnou techniku a zúčastnit se bohatého programu. Během něj byl mimo jiné za své zásluhy oceněn také služebně nejstarší člen sboru Jaromír Matýsek.

Jaromír Matýsek, oceněný dobrovolný hasič: „No to moje dnešní ocenění bylo pro mě velmi překvapivé, protože vůbec jsem s tím nepočítal, vůbec jsem to nevěděl. Já jsem se v podstatě narodil v hasičské rodině na počátku války a vyrůstal jsem mezi hasiči od mládí. Otec byl významný hasič už od roku 1925. Takže jsem mezi hasiči vyrůstal a v roce 1954, jako dorostenec jsem už s ostatními mladými v tomto věku připravoval se na soutěž a na požární sport.“
Štěpán Popek, starosta SDH Ostrava-Zábřeh: „Dá se říct, že dobrovolně hasiči jsou velký rodinný klan. Většinou to bývá otec s maminkou ve sboru, děti, pak najednou se z toho zase stane maminka, s tatínkem a zase děti a takhle to pokračuje dál. Přicházejí i noví členové, kteří se taky stávají vlastně jak členy jednotek, tak teď máme nové vedoucí mládeže a takhle se to vlastně postupuje celou dobu dál.“
Jan Neuwirth, dobrovolný hasič: „Už od malička jsem chtěl být hasičem, chtěl jsem jezdit v hasičské technice, hasičským autem a hlavně jezdit na ty výjezdy, no. Působil jsem vlastně celé povodně. Těch pět dní, co byly ty nejhorší, tak jsem byl nasazený a mám za sebou například zásah v Třebovicích, kde hořela vlastně hala.“

Za obětavost a službu komunitě přišli dobrovolníkům a jejich rodinám poděkovat nejen zástupci vedení města.

Martin Bednář (ANO), starosta MOb Ostrava-Jih: „Věřím, že činnosti zdejšího sboru i jednotky dobrovolných hasičů si všímají naši občané, protože my na radnici víme, že každoročně někdy bohužel potřebujeme jejich služby. Ať už tady byly povodně, větrné smršti, pokácení nějakého stromu, který se nachýlí z ničeho nic. To znamená, jejich práce je neocenitelná. Navíc tady vychovávají mládež ke sportu, protože požární sport je sportem. A jsem za to rád, že se jich řady rozrůstají. Takže úplně všichni, od těch, kteří už bohužel se nedočkali těchto dní až po současné členy, si zaslouží naše velké poděkování, které jsme tady dneska taktéž prezentovali.“
 Jiří Němčík, náměstek ředitele HZS MS kraje: „Pro mě jako zástupce těch profesionálních hasičů, teda HZS MS kraje, samozřejmě je to záležitost tradice. Samozřejmě ta dobrovolnost byla určitě dřív než profesionalita, kdy se vlastně dobrovolní hasiči začaly nějaký způsobem organizovat a samozřejmě se rozvojem průmyslu a historicky začaly vznikat i ty první profesionální jednotky. Nicméně i v dnešní době je mnoho událostí, zejména těch velkých, ale i těch základních, jako jsou požáry, kdy se profesionální hasiči bez podpory těch dobrovolných samozřejmě neobejdou.“
Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: „135 let je něco, co člověk běžně nedožívá. Je to možné jen u sboru, ale musí po generace fungovat. A myslím si, že Ostrava-Zábřeh opravdu jak hodinky funguje. A je to několik životů, které byly spjaty se sborem a které tu historii zakládali a postupně dokázali dovézt až k tomuhle výročí.“

Akce měla nejen slavnostní, ale i společenský ráz – nechyběla ukázka mladých hasičů, hudba, občerstvení ani možnost setkání bývalých a současných členů.

Nahlásit chybu


K tématu

Dobrovolní hasiči z Ostravy-Zábřehu oslavili 135 let fungování

2. září 2025 10:28 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Dobrovolní hasiči z Ostravy-Zábřehu oslavili o víkendu významné jubileum – 135 let od svého založení. Slavnostní akce, která se konala na místním hasičském hřišti, přilákala stovky obyvatel, hostů a spřátelených sborů z MS kraje, ale i ze zahraničí.

Dobrovolní hasiči z Ostravy-Zábřehu oslaví své 135. výročí

26. srpna 2025 11:41 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Živá hudba, občerstvení, ukázky hasičské i jiné techniky nebo slavnostní průvod. To vše a více doprovodí v sobotu 30. srpna oslavy 135. výročí od založení zábřežských dobrovolných hasičů. Více se dozvíte v následující pozvánce.

Velitel dobrovolných hasičů z Opavy-Vávrovic tragicky zahynul při kácení stromů

5. února 2025 17:17 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Jednotka sboru dobrovolných hasičů v Opavě-Vávrovicích bohužel tragicky přišla o svého velitele. O život přišel v zaměstnání při kácení stromů u řeky Opavy.


V čele Havířova stojí po personální rošádě primátorka Iveta Kočí Palkovská

Včera 16:00 | Havířov | Libor Běčák

Ve středu 28. ledna byla do funkce primátorky statutárního města Havířova zvolena Iveta Kočí Palkovská (ANO). Stalo se tak poté, co hnutí společně s koaličními partnery svolalo zasedání zastupitelstva v mimořádném termínu, na kterém ve funkci skončil dosavadní primátor Ondřej Baránek (pozastavené členství ANO).

Muže zranil při práci v lese strom. Záchranáři ho našli díky aplikaci Záchranka

Včera 23:04 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Zraněného muže v těžko přístupném terénu u Proskovic na Ostravsku se podařilo rychle najít díky aplikaci Záchranka. Operátorka tísňové linky využila její funkci pro přesné určení polohy, která se ukázala jako klíčová. Muž se zranil při práci v lese a do nemocnice ho přepravil vrtulník.

Králík Bohoušek dělá radost seniorům v Havířově

Včera 9:34 | Havířov | Bára Kelnerová

Do Domova seniorů Luna v Havířově přibyl nový mazlíček. Díky chovateli Pavlu Sikorovi tam našel domov zakrslý králík Bohouš, který svou přítulnou povahou těší klienty i zaměstnance.

Jeden most v Moravskoslezském kraji se dokáže sám bránit námraze a ledovce

Včera 12:54 | Celý MS kraj | Libor Běčák

O tom, že namrzlá silnice je pro řidiče nebezpečná, není pochyb. Než se silničáři se svými vozy dostanou všude, často to nějakou dobu trvá. V Moravskoslezském kraji je však jedno místo, které se dokáže námraze a ledovce bránit samo. Jedná se o most v Českém Těšíně.

MS kraj postavil dva nové domky v areálu organizace Náš svět

27. ledna 2026 16:16 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

Moravskoslezský kraj vybudoval na Frýdecko-Místecku dva malé domky rodinného typu. Nové kapacity domova se zvláštním režimem přibyly v areálu organizace Náš svět v Pržně.

Karviná připravuje lokalitu pro rodinné domy s kompletní potřebnou infrastrukturou

27. ledna 2026 12:59 | Karviná | Gabriela Stašová

Město Karviná pokračuje v přípravě nové lokality pro rodinné domy v Karviné-Hranicích nad Vagónkou. Cílem je nabídnout klidné bydlení s dobrou dostupností a potřebnou infrastrukturou.

Obyvatelé obecních bytů ve Frýdku-Místku dostali zdarma požární hlásiče

27. ledna 2026 16:22 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Na stránkách Hasičského záchranného sboru najdete mimo jiné výrok: lepší, když vás budí hlásič, než hasič. Za své si to vzalo město Frýdek-Místek, které nainstalovalo ve svých bytech požární hlásiče. A pokračovat bude i v dalších bytových jednotkách.

Narvané kontejnery navedly kamarádky k uspořádání novojičínského swapu

Včera 8:28 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Skupina žen uspořádala v Novém Jičíně swap, který dal druhou šanci dámskému oblečení. Inspirací byl podnět, který zazněl na jednání zastupitelstva.

Seniorům v havířovském domově dělá nově společnost králík Bohoušek

27. ledna 2026 11:22 | Havířov | Bára Kelnerová

Do Domova seniorů Luna přibyl nový mazlíček. Díky chovateli Pavlu Sikorovi tam našel domov zakrslý králík Bohouš, který svou přítulnou povahou těší klienty i zaměstnance.

Kočárek s miminkem srazilo na přechodu pro chodce auto

27. ledna 2026 7:23 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Nehoda, ze které běhá mráz po zádech. Maminka s miminkem v kočárku chtěla přejít přechod pro chodce ve Frýdku-Místku. Jenže kočárek srazilo auto. Na místo se sjeli záchranáři a přiletěl i vrtulník. Miminko skončilo v nemocnici. Dopravní situaci už řeší i vedení města. V ulici chystá úpravy a instalaci radaru na měření rychlosti.

Senior centrum Slezská ocenila Ostrava jako nejlepší klub seniorů roku

V rámci dobrovolnické činnosti podporuje klienty domova Kamenec a pro děti z komunitního centra pořádá loutkové divadlo. Senior centrum Slezská provozuje mnoho aktivit nejen pro své členy. Městem byl proto oceněn jako klub seniorů roku.

Slezská Ostrava dokončila přestavbu heřmanické hasičárny, stála 51 milionů

Dobrovolní hasiči z Heřmanic se můžou konečně těšit z nové zbrojnice. Stavba za padesát milionů korun poskytne větší prostory pro techniku, ale taky komfortnější zázemí pro sbor a mladé hasiče, nebo pořádání kulturních a komunitních akcí.

Rekonstrukce školní budovy v Ostravě se zaměřila na energetické úspory

Včera 16:00 | Ostrava-město | Tomáš Tikal

Střední škola elektrotechnická v Ostravě má za sebou rozsáhlou stavební rekonstrukci. Cílem bylo snížení energetické náročnosti budovy i zlepšení podmínek pro výuku. Celkové náklady se vyšplhaly na více než 12 mil. korun a většinu zaplatil MS kraj ze svého rozpočtu. Střední školu elektrotechnickou navštěvuje aktuálně okolo 640 studentů.

Srdce pro Porubu pomohlo Karin s rehabilitacemi. Vybralo se 128 400 Kč

Včera 14:55 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Charitativní sbírka Srdce pro Porubu opět pomáhá. Tentokrát 27leté Karin Havlasové z Ostravy-Poruby, která má od narození dětskou mozkovou obrnu. Peníze ze sbírky Karin umožní docházet na potřebné rehabilitace.

Nová sdílená klubovna na Sirotčí ulici ve Vítkovicích bude pro zájemce zdarma

27. ledna 2026 14:01 | Ostrava-Vítkovice | Tomáš Trávník

Ve Vítkovicích vznikla nová sdílená klubovna zaměřená především na děti z lokality Sirotčí. Městský obvod ji otevřel ve spolupráci se sociálními organizacemi. Prostor nabídne doučování i volnočasové kroužky a zapojené organizace ho mohou využívat zdarma.

Ostravští policisté pronásledovali kradené auto. Dopadli muže bez řidičáku za necelých deset minut

27. ledna 2026 10:49 | Ostrava-město | Anna Břenková

Ukradený Mercedes ze Středních Čech se projížděl po ostravských cestách. Operační důstojník jeho pohyb okamžitě nahlásil hlídkám, které spolupracovaly na jeho dopadení. Pronásledování dopadlo úspěšně, za volantem seděl 50letý muž bez řidičáku. Odmítl test na alkohol a drogy. Celá akce trvala méně než 10 minut.

135 let od svého založení oslavili dobrovolní hasiči z Ostravy-Zábřehu
Vydáno 2. září 2025 12:50, Ostrava-Jih, Andrea Holeszová
Dobrovolní hasiči z Ostravy-Zábřehu oslavili o víkendu významné jubileum – 135 let od svého založení. Slavnostní akce, která se konala na místním hasičském hřišti, přilákala stovky obyvatel, hostů a spřátelených sborů z MS kraje, ale i ze zahraničí.

Mše v zábřežském kostele Navštívení Panny Marie a následný slavnostní průvod hasičských praporů a technik odstartovaly sobotní oslavy 135 let místního sboru dobrovolných hasičů. Jeho historie sahá do 90. let 19. století.

Štěpán Popek, starosta SDH Ostrava-Zábřeh: „Tak sbor dobrovolných hasičů byl založený roku 1890, kdy vlastně první hasičárna dokonce a zbrojnice bylo na Pískových dolech, kde se teď jako v rámci hřiště vracíme. Následovalo vlastně postupný vývoj, kde se změnila hasičská zbrojnice, která byla potom přemístěna, jak je dneska vlastně hřbitov, tak vedle. Kde byla i škola vedle a následovala do vybavení veškerou moderní technikou. Potom přišla, bohužel, druhá světová válka, kdy byly věci docela rozkradeny. Následovalo obnovení toho sboru a nové fungování a nastala taková ta nová moderní éra, kdy se začala poskytovat novější technika.“

Návštěvníci oslav si mohli prohlédnout historickou i současnou techniku a zúčastnit se bohatého programu. Během něj byl mimo jiné za své zásluhy oceněn také služebně nejstarší člen sboru Jaromír Matýsek.

Jaromír Matýsek, oceněný dobrovolný hasič: „No to moje dnešní ocenění bylo pro mě velmi překvapivé, protože vůbec jsem s tím nepočítal, vůbec jsem to nevěděl. Já jsem se v podstatě narodil v hasičské rodině na počátku války a vyrůstal jsem mezi hasiči od mládí. Otec byl významný hasič už od roku 1925. Takže jsem mezi hasiči vyrůstal a v roce 1954, jako dorostenec jsem už s ostatními mladými v tomto věku připravoval se na soutěž a na požární sport.“
Štěpán Popek, starosta SDH Ostrava-Zábřeh: „Dá se říct, že dobrovolně hasiči jsou velký rodinný klan. Většinou to bývá otec s maminkou ve sboru, děti, pak najednou se z toho zase stane maminka, s tatínkem a zase děti a takhle to pokračuje dál. Přicházejí i noví členové, kteří se taky stávají vlastně jak členy jednotek, tak teď máme nové vedoucí mládeže a takhle se to vlastně postupuje celou dobu dál.“
Jan Neuwirth, dobrovolný hasič: „Už od malička jsem chtěl být hasičem, chtěl jsem jezdit v hasičské technice, hasičským autem a hlavně jezdit na ty výjezdy, no. Působil jsem vlastně celé povodně. Těch pět dní, co byly ty nejhorší, tak jsem byl nasazený a mám za sebou například zásah v Třebovicích, kde hořela vlastně hala.“

Za obětavost a službu komunitě přišli dobrovolníkům a jejich rodinám poděkovat nejen zástupci vedení města.

Martin Bednář (ANO), starosta MOb Ostrava-Jih: „Věřím, že činnosti zdejšího sboru i jednotky dobrovolných hasičů si všímají naši občané, protože my na radnici víme, že každoročně někdy bohužel potřebujeme jejich služby. Ať už tady byly povodně, větrné smršti, pokácení nějakého stromu, který se nachýlí z ničeho nic. To znamená, jejich práce je neocenitelná. Navíc tady vychovávají mládež ke sportu, protože požární sport je sportem. A jsem za to rád, že se jich řady rozrůstají. Takže úplně všichni, od těch, kteří už bohužel se nedočkali těchto dní až po současné členy, si zaslouží naše velké poděkování, které jsme tady dneska taktéž prezentovali.“
 Jiří Němčík, náměstek ředitele HZS MS kraje: „Pro mě jako zástupce těch profesionálních hasičů, teda HZS MS kraje, samozřejmě je to záležitost tradice. Samozřejmě ta dobrovolnost byla určitě dřív než profesionalita, kdy se vlastně dobrovolní hasiči začaly nějaký způsobem organizovat a samozřejmě se rozvojem průmyslu a historicky začaly vznikat i ty první profesionální jednotky. Nicméně i v dnešní době je mnoho událostí, zejména těch velkých, ale i těch základních, jako jsou požáry, kdy se profesionální hasiči bez podpory těch dobrovolných samozřejmě neobejdou.“
Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: „135 let je něco, co člověk běžně nedožívá. Je to možné jen u sboru, ale musí po generace fungovat. A myslím si, že Ostrava-Zábřeh opravdu jak hodinky funguje. A je to několik životů, které byly spjaty se sborem a které tu historii zakládali a postupně dokázali dovézt až k tomuhle výročí.“

Akce měla nejen slavnostní, ale i společenský ráz – nechyběla ukázka mladých hasičů, hudba, občerstvení ani možnost setkání bývalých a současných členů.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-jih/11000050408/135-let-od-sveho-zalozeni-oslavili-dobrovolni-hasici-z-ostravyzabrehu