Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Školní ulice pomáhají s bezpečností před školami v Ostravě

Ostrava-Jih |

Méně aut a tím pádem bezpečnější příchod do školy pro děti. To je cílem projektu Školní ulice, které mění okolí škol v Ostravě. Dva pilotní projekty už vznikly v městském obvodu Ostrava-Jih.

Cesta do školy je pro děti nedílnou součástí každého dne. V posledních letech ale roste počet rodičů, kteří děti vozí autem až ke škole. Výsledkem jsou okolí škol přeplněná auty, horší kvalita ovzduší i rizikové situace pro ty, kteří chodí pěšky. Ostrava na tento trend reaguje zaváděním tzv. školních ulic.

Ondřej Vysloužil, ředitel, MAPPA: „Jde o to, abychom zorganizovali ten prostor před tou školou tak, aby se tam dalo bezpečně zajet, jednoduše parkovat, vysadit děti a zároveň ty děti se nekřížily s automobily a mohly bezpečně dojít do školy. Těch způsobů, jak to upravit, je spousta. Vždycky záleží na daném typu prostředí školy. Někde je to více organizací, je to individuální dopravy, někde je to třeba vytvoření příležitosti pro pěší pohyb dětí, takže prostranství, kam třeba automobily ani nezajíždějí.“

Dvě pilotní školní ulice již vznikly v loňském roce a obě v obvodu Ostrava-Jih. V rámci první, u základní školy Šeříkova, se jednalo o řešení chaotického provozu v ranních hodinách. Ulice před školou sloužila více jako neorganizované parkoviště a prostor pro zásobování provozoven než cesta, po které přicházejí školáci.

Josef Laža, dopravní specialista MAPPA (2025): „Tak, to dopravní řešení je navržené tak, abychom zorganizovali tu dopravu a zpřehlednili, to znamená podél obruby budou dva jízdní pruhy pro každý směr a zatím bude vyznačené kolmé parkovací stání, tak aby bylo jasné, kde se jezdí, kde se přechází, kde se parkuje.“

První data z dopravních průzkumů nyní potvrzují, že se změny osvědčují. Na zkušenosti z Výškovic navázalo testování školní ulice u základní školy Kosmonautů. Na 45 minut před začátkem vyučování byl do jednosměrné ulice před školou omezen vjezd aut. Průzkum mezi rodiči, zaměstnanci školy i místními ukázal, že 80 % respondentů by zavedení změny podpořilo i v budoucnu.

Radim Ivan (ODS), místostarosta MOb Ostrava-Jih: „Tak zjistilo se to, co vždycky, že je důležité vlastně dětem způsobit ten příchod do školy, aby byl co nejbezpečnější. A my to samozřejmě oceňujeme jak rodiče, tak žáci a je větší klid vlastně při tom příchodu do školy, což je super věc a my to chceme rozvíjet téměř u každé školy, u které nějakou takovou ulici máme.“

Do budoucna se o zavedení školní ulice přemýšlí například v Porubě u základní školy Komenského nebo v Moravské Ostravě.

Nahlásit chybu


K tématu

Na ZŠ Šeříková ve Výškovicích vznikne první "Školní ulice" z dílny MAPPA

30. června 2025 10:58 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Bezpečnější cesta do školy. To je cílem projektu Školní ulice Městského ateliéru prostorového plánování v Ostravě. První z těchto ulic vznikne u Základní školy Šeříková ve Výškovicích. O potřebě, vzhledu a fungování projektu jednali zástupci MAPPY a města se zaměstnanci školy, rodiči žáků a rezidenty oblasti.

Ostrava se dočká své první Školní ulice, která má učinit cestu do školy bezpečnější

27. června 2025 8:58 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Bezpečnější cesta do školy. To je cílem projektu Školní ulice Městského ateliéru prostorového plánování v Ostravě. První z těchto ulic vznikne u Základní školy Šeříková ve Výškovicích. O potřebě, vzhledu a fungování projektu jednali zástupci MAPPY a města se zaměstnanci školy, rodiči žáků a rezidenty oblasti.

ZŠ Kosmonautů v Ostravě testuje první školní ulici. Má učinit cestu do školy bezpečnější

18. září 2025 8:01 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Během týdne je jednosměrný úsek ulice Kosmonautů u tamní základní školy v Ostravě-Jihu uzavřen pro ranní příjezd aut. Takzvaná školní ulice má dětem zajistit bezpečnější cestu do školy a rodiče přimět, aby zvolili parkování o něco dál.


Stavba posledního úseku dálnice u Nového Jičína začne na konci léta

Dnes 11:18 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Na sklonku léta by měla začít výstavba posledního úseku dálnice D48 u Nového Jičína. Ředitelství silnic a dálnic v tuto chvíli finišuje s přípravou staveniště.

Rozsáhlá rekonstrukce jezu Ráj na řece Olši v Karviné mu dala novou podobu i další smysl

Na první pohled nenápadná stavba, která ale dlouhodobě ovlivňuje podobu řeky i krajiny kolem ní. Jez Ráj na řece Olši v Karviné vznikl v roce 1932 a jeho úkolem bylo především odvádět vodu do náhonu Mlýnka, který dodnes zásobuje soustavu rybníků v Karviné. Zároveň pomáhal držet stabilní tok Olše a chránit okolní území.

Hrady a zámky Moravskoslezského kraje zahájily hlavní turistickou sezónu

S příchodem jara se Moravskoslezský kraj znovu probouzí do turistického ruchu a jedním z hlavních lákadel jsou bezesporu jeho hrady a zámky. Památky napříč regionem se vracejí k životu – nádvoří se plní prvními návštěvníky, zahrady se zelenají a interiéry znovu vyprávějí příběhy šlechtických rodů, válek i každodenního života minulých staletí.

Do kolárny se prokopal dírou v zemi. Pak chtěl ukrást koloběžku a kolo

Dnes 9:26 | Orlová | Anna Břenková

Policisté v Orlové přistihli v kolárně 35letého muže. Do objektu se vloupal nezvyklým způsobem. Pod stěnou vyhloubil díru v zemi a rozebral dlažbu. Tvrdil, že si tam chtěl jen lehnout. Nakonec se ale přiznal, že se pokoušel ukrást elektrokoloběžku. Za krádež mu nyní hrozí až dva roky vězení.

Policie řeší krádež kabelů na trati mezi Havířovem a Šenovem, v úseku je omezen provoz vlaků

Včera 13:11 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Policie se zabývá případem krádeže kabelů, ke které mělo dojít v pátek 17. dubna na hlavní železniční trati mezi stanicí Havířov a železniční zastávkou Šenov.

Frýdlantský kynologický klub pořádal 30. ročník soutěže pejskařů

V areálu kynologického klubu ve Frýdlantě nad Ostravicí se konal 30. ročník Memoriálu Kaštovského. V klubové soutěži se prvky poslušnosti hodnotily ve třech kategoriích.

Přízemí restaurace Terasa Střední školy hotelnictví a služeb v Opavě je po povodních kompletně zrekonstruováno

18. dubna 2026 13:22 | Opava | Yvona Fajtová

Střední škola hotelnictví a služeb a Vyšší odborná škola v Opavě má za sebou důležitý krok k návratu do běžného provozu po předloňských povodních. Kompletní rekonstrukcí prošlo přízemí školní restaurace Terasa, které dnes slouží studentům v modernizovaných prostorách.

Sponzoři se složili na nové auto pro Školu života Frýdek-Místek

Dnes 8:20 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Handicap centrum Škola života Frýdek-Místek poskytuje sociální služby už 35 let. Nyní se mu podařilo díky štědrým sponzorům získat nový vůz, kterým zajistí pro své klienty mnohem větší komfort při transportu.

Karvinský šikmý kostel prochází obnovou, bude mít červenou střechu

Dnes 8:15 | Karviná | Anna Břenková

Od listopadu loňského roku probíhá rozsáhlá obnova exteriéru šikmého kostela v Karviné. Momentálně se nasazuje nová střešní krytina a práce se dotknou fasády kostela i sousedních hrobek. Pokud vše půjde podle plánu, práce budou dokončeny v září tohoto roku.

Bruntál se poprvé v historii stal dějištěm oblastního kola postupové prestižní soutěže Zlatá včela

Včera 18:01 | Bruntál | Karel Soukop

Soutěž Zlatá včela je velmi prestižní velké setkání mladých včelařů. Koná se každoročně od krajských až po republikové kolo. Včelaření je náročná, ale velmi potřebná činnost pro úrodu, naše zemědělství a celou přírodu.

Po náročné zimě se technické služby ve Vítkovicích vrhly na údržbu zeleně

Technické služby v Ostravě-Vítkovicích se po náročné zimě vrhly na údržbu zeleně. Sněžné radlice vystřídaly sekačky a další technika pro letní provoz. Pracovníci se teď zaměřují na sekání trávy, úklid ulic i péči o veřejná prostranství.

Ostravské teplárenství se proměňuje. Na Jihu začala fungovat kogenerační jednotka

Hlavní výrobce elektřiny a tepla v Ostravě udělal další krok na cestě k odklonu od uhlí. V městské části JIH zprovoznil kogenerační jednotku, která dokáže z plynu vyrobit elektřinu i teplo a nahradí tak část výroby z uhelné Elektrárny Třebovice.

Ostrava dokáže textil separovat i využívat. Firmy z něj vyrábí například městský mobiliář

Ostrava může posloužit jako vzor pro ostatní města v odpadovém hospodářství. Snadno si poradila i s novou povinností zajistit sběrná místa pro odkládání textilu a to proto, že ho sbírá už více než 10 let. Díky tomu ho dokáže i recyklovat.

Obyvatelé Ostravy-Jihu jednali o budoucnosti lokality Staňkova ve Výškovicích

Dnes 11:26 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

V Ostravě-Jihu se často konají veřejná projednávání chystaných projektů obvodu a města. Diskuze k urbanistické studii lokality Staňkova přilákala skoro stovku zájemců. Studie představila návrh možného dlouhodobého rozvoje této části Výškovic.

Poruba řeší problém s parkováním a navyšuje počty stání. Nově přibyla na ul. Čs. exilu

17. dubna 2026 15:11 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Ostrava-Poruba, se stejně jako jiné obvody a města, zabývá problémem parkování. Nová stání řeší například stavbou parkovacích domů a zjednosměrněním některých ulic. Nově k nim na prvním stavebním obvodu přibyla ulice Československého exilu.

Ostrava hledá šikovné podnikatele a řemeslníky. Chce je ocenit

17. dubna 2026 10:35 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Ostrava se v posledních letech snaží o podporu drobných podnikatelů, kteří jsou v každém větším městě klíčoví nejen pro ekonomiku a zaměstnanost, ale také pro běžný život. Novinkou je, že se radnice chystá ty nejlepší ocenit prostřednictvím ankety "Podnikatelský objev roku."

Školní ulice pomáhají s bezpečností před školami v Ostravě
Vydáno 24. února 2026 15:01, Ostrava-Jih, Andrea Holeszová
Méně aut a tím pádem bezpečnější příchod do školy pro děti. To je cílem projektu Školní ulice, které mění okolí škol v Ostravě. Dva pilotní projekty už vznikly v městském obvodu Ostrava-Jih.

Cesta do školy je pro děti nedílnou součástí každého dne. V posledních letech ale roste počet rodičů, kteří děti vozí autem až ke škole. Výsledkem jsou okolí škol přeplněná auty, horší kvalita ovzduší i rizikové situace pro ty, kteří chodí pěšky. Ostrava na tento trend reaguje zaváděním tzv. školních ulic.

Ondřej Vysloužil, ředitel, MAPPA: „Jde o to, abychom zorganizovali ten prostor před tou školou tak, aby se tam dalo bezpečně zajet, jednoduše parkovat, vysadit děti a zároveň ty děti se nekřížily s automobily a mohly bezpečně dojít do školy. Těch způsobů, jak to upravit, je spousta. Vždycky záleží na daném typu prostředí školy. Někde je to více organizací, je to individuální dopravy, někde je to třeba vytvoření příležitosti pro pěší pohyb dětí, takže prostranství, kam třeba automobily ani nezajíždějí.“

Dvě pilotní školní ulice již vznikly v loňském roce a obě v obvodu Ostrava-Jih. V rámci první, u základní školy Šeříkova, se jednalo o řešení chaotického provozu v ranních hodinách. Ulice před školou sloužila více jako neorganizované parkoviště a prostor pro zásobování provozoven než cesta, po které přicházejí školáci.

Josef Laža, dopravní specialista MAPPA (2025): „Tak, to dopravní řešení je navržené tak, abychom zorganizovali tu dopravu a zpřehlednili, to znamená podél obruby budou dva jízdní pruhy pro každý směr a zatím bude vyznačené kolmé parkovací stání, tak aby bylo jasné, kde se jezdí, kde se přechází, kde se parkuje.“

První data z dopravních průzkumů nyní potvrzují, že se změny osvědčují. Na zkušenosti z Výškovic navázalo testování školní ulice u základní školy Kosmonautů. Na 45 minut před začátkem vyučování byl do jednosměrné ulice před školou omezen vjezd aut. Průzkum mezi rodiči, zaměstnanci školy i místními ukázal, že 80 % respondentů by zavedení změny podpořilo i v budoucnu.

Radim Ivan (ODS), místostarosta MOb Ostrava-Jih: „Tak zjistilo se to, co vždycky, že je důležité vlastně dětem způsobit ten příchod do školy, aby byl co nejbezpečnější. A my to samozřejmě oceňujeme jak rodiče, tak žáci a je větší klid vlastně při tom příchodu do školy, což je super věc a my to chceme rozvíjet téměř u každé školy, u které nějakou takovou ulici máme.“

Do budoucna se o zavedení školní ulice přemýšlí například v Porubě u základní školy Komenského nebo v Moravské Ostravě.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-jih/11000053292/skolni-ulice-pomahaji-s-bezpecnosti-pred-skolami-v-ostrave