Městská nemocnice Ostrava je od začátku pandemie na špici v péči o nemocné. Postupně byly vyčleněny stanice na ortopedii, chirurgii, geriatrii a pacienti jsou odváženi i LDN v Radvanicích. V sobotu přibylo dalších 14 lůžek na interně. Celkově už nemocnice disponuje stovkou standardních lůžek a 14 místy pro intenzivní péči.
Karel Nykel, vedoucí lékař infekční ambulance a covidové stanice MNO: „Více než polovina pacientů je přivážena záchrannou službou, mnozí další přicházejí od praktických lékařů nebo z naší plicní ambulance. Vyšetření je prováděno v bariérovém režimu - s využitím ochranných pomůcek, což klade značné fyzické a také psychické nároky na personál. Po provedení standardních vyšetření jako jsou odběry krve, monitoring vitálních funkcí a rentgen plic je přibližně polovina pacientů hospitalizována na některé z covidových jednotek. S umístěním pacientů jsou však potíže, volná lůžka na těchto odděleních se rychle plní a téměř se neuvolňují. Pacienti jsou bohužel ve velké většině případů dušní, dusí se a potřebují podporu kyslíkem."
V nemocnici také funguje vedle interní příjmové covid - ambulance také infekční ambulance. Určena je pozitivním pacientům, pacientům v karanténě a vysoce příznakovým pacientům. Má svůj samostatný vchod v pavilonu E. Provoz nemocnice covid značně změnil.
Marcela Murasová, náměstkyně ředitele MNO: "Je to na úkor akutních lůžek ať už chirurgických, ortopedických nebo jakýchkoliv interních, kde jsme museli ubrat."
V pondělí leželo v nemocnici 100 nakažených pacientů. Z necelých 2 tisíc zaměstnanců nemocnice je pozitivních 87 a další jsou v karanténě.
Marcela Murasová, náměstkyně ředitele MNO: "Chtěla bych vyjádřit velký respekt našemu personálu, že do toho jde. Bez brblání, někdy i odevzdaně, ale jsou prostě úžasní."
V městské nemocnici funguje i odběrové místo, které zdvojnásobilo kapacitu a denně odebere až 200 vzorků.