Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zásah proti aktivnímu střelci v Ostravě byl námětem speciálního cvičení

Ostrava-město |

V budově železniční stanice v Ostravě-Vítkovicích řádí šílený střelec. Desítky lidí zastřelil a zranil. Takovou informaci přijali v úterý ráno policisté a záchranáři a museli začít jednat. Naštěstí to nebyla opravdová událost, ale téma rozsáhlého cvičení složek integrovaného záchranného systému. Cílem bylo prověřit spolupráci u tak vážné události. Policie zároveň trénovala zásah proti aktivnímu střelci.

zdroj videa: Policie ČR

V úterý před 9. hodinou dopoledne se k nádražní budově v Ostravě-Vítkovicích sjelo plno policejních aut a čtyři týmy zdravotnických záchranářů i hasiči. V budově probíhalo taktické cvičení na téma aktivní střelec. Účastnily se všechny složky integrovaného záchranného systému. Cvičení nenarušilo provoz na nádraží. Z místa mohla být slyšet střelba, což je součástí modelových situací.

Pavla Procházková, komisař PČR MSK: "Jednalo se o útok trojice pachatelů, která si chtěla vyřídit účty se skupinou osob zdržujících se v prostorách areálu železniční stanice. Mezi těmito skupinkami došlo nejdříve ke slovní rozepři a následně k fyzické potyčce, která vyvrcholila střelbou, a to i na nezúčastněné osoby, které utrpěly vážná zranění, v několika případech také smrtelné."

V nádražní hale bylo 50 figurantů, kdy polovina z nich byla v roli zastřelených nebo těžce zraněných. 

Pavla Procházková, komisař PČR MSK: "Jeden z pachatelů před příjezdem prvních policistů ujel osobním vozidlem a další policisté po zjištění těchto informací začali po tomto pachateli a vozidle pátrat. Další z pachatelů se zabarikádoval v jedné z místností, a proto byla do akce povolána i zásahová jednotka. Na místě události byl stanoven perimetr od místa útoku, do kterého byl zamezen přístup. Současně byl zřízen řídící štáb a velící policejní důstojník koordinoval složky IZS na místě. Následně proběhla eliminace pachatelů."

Kromě nácviku postupu policie při takové události bylo cílem ověřit spolupráci mezi složkami integrovaného záchranného systému, procvičit třídění velkého počtu pacientů, stejně jako poskytnutí přednemocniční neodkladné péče v situaci mimořádné události.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "Záchranáři cvičili postup své práce za současného respektování bezpečnostních pokynů policie a omezení pohybu v místě události. Vytyčili prostor vhodný pro shromaždiště zraněných, kde týmy prováděly třídění a ošetřování zraněných dle priorit jejich stavu, stejně jako simulaci směrování pacientů do zdravotnických zařízení. Práci záchranářů sledovali pozorovatelé a školitelé vzdělávacího a výcvikového střediska ZZS MSK. Jejich postřehy budou využity při další přípravě na zvládnutí obtížných zásahů. Nácvik postupu u mimořádné události je velmi důležitým bodem v kontinuálním vzdělávání záchranářů."

Do cvičení se zapojilo několik desítek policistů z řad zejména pořádkové policie, ale také dopravní policie a služby kriminální policie a vyšetřování. Všichni si v reálných podmínkách otestovali několik modelových situací, se kterými se mohou setkat. Cvičení se zúčastnili hasiči, zdravotníci, strážníci Městské policie Ostrava, a dále 50 figurantů zdravotnické záchranné služby.

Pavla Procházková, komisař PČR MSK: "Cílem bylo nejen ověřit postup složek integrovaného záchranného systému při společném zásahu proti nebezpečným pachatelům, ale také procvičit poskytování přednemocniční neodkladné péče, třídění velkého počtu zraněných osob metodou START a prokázat úroveň spolupráce všech zasahujících složek. Poděkování za poskytnutí prostor a veškerou spolupráci patří rovněž Úřadu městského obvodu Ostrava-Vítkovice a Českým drahám."

Cvičení bylo důležité také pro policisty, kteří trénovali bleskurychlý zásah a zneškodnění nebezpečného aktivního střelce. S tím mají záchranné složky v Ostravě bohužel velmi smutnou zkušenost. 10. prosince 2019 přišel do čekárny traumatologie Fakultní nemocnice Ostrava 42letý Ctirad Vitásek, vytáhl pistoli a začal střílet do pacientů. Zasáhl 9 lidí, čtyři zemřeli na místě, další tři později v nemocnici. Z místa utekl a rozjelo se po něm rozsáhlé pátrání. Dopadli ho za několik hodin u Děhylova, kde se před policisty zastřelil.

Nahlásit chybu


K tématu

Dny NATO 2023 navštívilo 185 tisíc lidí. Záchranáři v areálu ošetřili 80 návštěvníků

17. září 2023 19:42 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Dny NATO na letišti v Mošnově navštívilo během dvou dnů přibližně 185 tisíc lidí. Lidé mohli vidět dynamické ukázky ve vzduchu i na zemi, v areálu si mohli prohlédnout desítky letadel i další techniky. Program trval každý z víkendových dnů déle než osm hodin. Záchranáři přímo v areálu ošetřili na 80 desítek návštěvníků. Tři z nich bylo potřeba transportovat do nemocnice.

Dívka poděkovala členům IZS za záchranu. Vytáhli ji z řeky Ostravice ve Frýdku-Místku

Chtěla chytit padající mobilní telefon, jenže uklouzla a skončila pod splavem v řece Ostravici. Mladá dívka pak se štěstím ve vodě dlouhé minuty čekala na záchranu. Tu nakonec díky perfektní spolupráci bleskově zvládli strážníci, policisté a hasiči.

Šel plavat a už se nevynořil. Na Stříbrném jezeře v Opavě utonul starší muž

18. července 2023 14:52 | Opava | Jiří Cileček

Tragická událost zaměstnala v úterý kolem poledne všechny složky integrovaného záchranného systému v Opavě. Na Stříbrném jezeře hledali muže, který se při plavání ztratil pod hladinou. Bohužel se ho už po nálezu a vytažení z vody nepodařilo oživit.


Vážná dopravní nehoda v Ostravě, dvě mladé dívky vstoupily pod projíždějící auto

Dnes 9:13 | Ostrava-Jih | Lukáš Zavadil

Složky IZS zasahovaly v pátek odpoledne v Ostravě-Zábřehu na křižovatce ulic Výškovická a ulice U Studia u vážné dopravní nehody. Ve tři čtvrtě na pět převzali operátoři tísňové volání o střetu osobního vozidla se dvěma chodci. Na místo okamžitě vyjel lékařský tým ze základny v Zábřehu, dvě posádky rychlé zdravotnické pomoci a také policisté a hasiči. Záchranáři byli u zraněných během pěti minut.

Na zámku Hošťálkovy byly objeveny nové, dosud neznámé malby a fresky

Včera 14:45 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Na zámku Hošťálkovy mezi Krnovem a Bruntálem objevili provozovatelé nové malby, o kterých nevěděli ani restaurátoři. Zámek měl v historii velké štěstí v tom, že nebyl zásadně devastován, pouze výmalby byly kompletně zatřeny. Před válkou patřil rodu Skrbenských a následně rodu Arco.

Novojičínská ZUŠka proměnila městský park ve velké pódium

Novojičínské Smetanovy sady obsadili hudebníci, tanečníci, zpěváci a výtvarníci ze základní umělecké školy. Touto přírodní uměleckou scénou se připojili k celorepublikovému festivalu ZUŠ Open.

Ostrava přispěje na opravy památek a městských staveb. Dotační program funguje už 15 let

Ostrava podporuje rekonstrukce a opravy památek a významných městských staveb už mnoho let. V posledních 15 letech pak fungují dva programy, které dělí podporované objekty na klasické nebo industriální a na sakrální stavby.

Festival činoherního divadla hraje týden po celé Ostravě

Tradičně na několika místech se bude letos opět odvíjet program činoherního festivalu Dream Factory Ostrava. Úvodní představení patřilo pražskému Činohernímu klubu. Vedle Vojty Kotka či Ondřeje Rychlého v něm hraje Marta Dancingerová, která je tváří letošního ročníku.

Mladí hasiči z Horní Suché měli na závodech premiéru, obsadili krásné páté místo

Mladí dobrovolní hasiči rádi trénují požární útok i štafetu uzlů. Ještě více ale mají rádi závody a poměřování sil s ostatními družstvy. A to mohli při konání osmého kola mládežnické ligy, kde mělo svou premiéru i družstvo z Horní Suché.

Příští rok začne II. etapa stavby jižního obchvatu Opavy. ŘSD vyhlásilo tendr na zhotovitele

Severní obchvat Opavy, který je v provozu od loňského léta, výrazně ulevil centru města. Využívají ho všichni řidiči, kteří míří z Ostravy do Krnova a Bruntálu nebo opačným směrem. Z centra Opavy by už brzy mohli zmizet i kamiony, které míří do Olomouce a Hradce nad Moravicí.

V Ostravě soutěžili dopravní policisté. Regulovčík roku musí zvládnout křižovatku i skvěle řídit

Ostrava opět po roce hostila dopravní policisty ze všech koutů MS kraje. Uskutečnil se totiž další ročník soutěže Regulovčík roku, který obnáší nejen perfektní řízení křižovatky, ale i další dovednosti, které musejí dopraváci ve službě zvládnout.

Fakultní nemocnici Ostrava pomáhá 125 dobrovolníků. Pacienti díky nim přicházejí na jiné myšlenky

23. května 2024 20:50 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V ostravské Fakultní nemocnici nemocnici v současné době působí 125 dobrovolníků. Zajišťují servis nejen v kavárnách na onkologické a hematoonkologické klinice, ale pomáhají i odbornému personálu vyplnit čas pacientů.

Opava ušetří miliony na energiích díky fotovoltaickým elektrárnám na střechách škol a MDPO

23. května 2024 19:57 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Město Opava připravuje řadu energetických projektů. V současné době už má vypsáno výběrové řízení na 8 fotovoltaických elektráren, které se objeví mimo jiné na střechách školských zařízení.

Den Moravské Ostravy a Přívozu zve na bohatý program

Centrum Ostravy se chystá na druhý ročník akce Den Moravské Ostravy a Přívozu. Akce letos slibuje ještě více zábavy a také propojení s průběhem oslav 100 let Velké Ostravy.

Rodiny s dětmi se bavili na Bezva Festu, Přispět mohli i do sbírky Srdce pro Porubu

23. května 2024 21:13 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Letní koupaliště v Ostravě-Porubě patřilo rodinnému festivalu Bezva Fest. Nabídl nejen spoustu atrakcí a soutěží, ale také zábavné zóny, youtubery a hvězdné interprety.

Na školním hřišti ZŠ Gen. Janka se díky novému provoznímu řádu vystřídají všechny děti

Mariánskohorská radnice upravila provozní řád sportovního hřiště u Základní školy Gen. Janka. A to tak, aby se na něm vystřídaly všechny děti. Stávalo se totiž, že menší děti se na něj vůbec nedostaly.

Porubané přispěli Aničce na multifunkční vozík. Poprvé se tak dostane k moři

23. května 2024 20:15 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Další rodině s postiženým dítětem se díky Porubanům usnadnil život. V charitativní sbírce Srdce pro Porubu poslali Aničce desetitisíce korun na tolik potřebný multifunkční zdravotní vozík.

Na Kamenci roste nové dětské hřiště, na výsledné podobě se podílela místní komunita

Na sídlišti Kamenec ve Slezské Ostravě vznikne nové dětské hřiště. Bude speciálně upravené pro různé typy her a na jeho výsledné podobě se podílela i místní komunita. Od místních taky vzešel samotný nápad na jeho výstavbu.

Slezskoostravská ZŠ uspořádala Den otevřených dveří s roboty, návštěvníci si vyzkoušeli i virtuální realitu

Základní škola Bohumínská uspořádala pro veřejnost Den otevřených dveří s roboty. Žáci představili návštěvníkům své vlastní robotické výtvory a lektoři klubů Robotiky předvedli, jakým způsobem škola využívá moderní technologie.

Zásah proti aktivnímu střelci v Ostravě byl námětem speciálního cvičení
Vydáno 31. října 2023 16:37, Ostrava-město, Jiří Cileček
V budově železniční stanice v Ostravě-Vítkovicích řádí šílený střelec. Desítky lidí zastřelil a zranil. Takovou informaci přijali v úterý ráno policisté a záchranáři a museli začít jednat. Naštěstí to nebyla opravdová událost, ale téma rozsáhlého cvičení složek integrovaného záchranného systému. Cílem bylo prověřit spolupráci u tak vážné události. Policie zároveň trénovala zásah proti aktivnímu střelci.

zdroj foto: ZZS MSK

V úterý před 9. hodinou dopoledne se k nádražní budově v Ostravě-Vítkovicích sjelo plno policejních aut a čtyři týmy zdravotnických záchranářů i hasiči. V budově probíhalo taktické cvičení na téma aktivní střelec. Účastnily se všechny složky integrovaného záchranného systému. Cvičení nenarušilo provoz na nádraží. Z místa mohla být slyšet střelba, což je součástí modelových situací.

Pavla Procházková, komisař PČR MSK: "Jednalo se o útok trojice pachatelů, která si chtěla vyřídit účty se skupinou osob zdržujících se v prostorách areálu železniční stanice. Mezi těmito skupinkami došlo nejdříve ke slovní rozepři a následně k fyzické potyčce, která vyvrcholila střelbou, a to i na nezúčastněné osoby, které utrpěly vážná zranění, v několika případech také smrtelné."

V nádražní hale bylo 50 figurantů, kdy polovina z nich byla v roli zastřelených nebo těžce zraněných. 

Pavla Procházková, komisař PČR MSK: "Jeden z pachatelů před příjezdem prvních policistů ujel osobním vozidlem a další policisté po zjištění těchto informací začali po tomto pachateli a vozidle pátrat. Další z pachatelů se zabarikádoval v jedné z místností, a proto byla do akce povolána i zásahová jednotka. Na místě události byl stanoven perimetr od místa útoku, do kterého byl zamezen přístup. Současně byl zřízen řídící štáb a velící policejní důstojník koordinoval složky IZS na místě. Následně proběhla eliminace pachatelů."

Kromě nácviku postupu policie při takové události bylo cílem ověřit spolupráci mezi složkami integrovaného záchranného systému, procvičit třídění velkého počtu pacientů, stejně jako poskytnutí přednemocniční neodkladné péče v situaci mimořádné události.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "Záchranáři cvičili postup své práce za současného respektování bezpečnostních pokynů policie a omezení pohybu v místě události. Vytyčili prostor vhodný pro shromaždiště zraněných, kde týmy prováděly třídění a ošetřování zraněných dle priorit jejich stavu, stejně jako simulaci směrování pacientů do zdravotnických zařízení. Práci záchranářů sledovali pozorovatelé a školitelé vzdělávacího a výcvikového střediska ZZS MSK. Jejich postřehy budou využity při další přípravě na zvládnutí obtížných zásahů. Nácvik postupu u mimořádné události je velmi důležitým bodem v kontinuálním vzdělávání záchranářů."

Do cvičení se zapojilo několik desítek policistů z řad zejména pořádkové policie, ale také dopravní policie a služby kriminální policie a vyšetřování. Všichni si v reálných podmínkách otestovali několik modelových situací, se kterými se mohou setkat. Cvičení se zúčastnili hasiči, zdravotníci, strážníci Městské policie Ostrava, a dále 50 figurantů zdravotnické záchranné služby.

Pavla Procházková, komisař PČR MSK: "Cílem bylo nejen ověřit postup složek integrovaného záchranného systému při společném zásahu proti nebezpečným pachatelům, ale také procvičit poskytování přednemocniční neodkladné péče, třídění velkého počtu zraněných osob metodou START a prokázat úroveň spolupráce všech zasahujících složek. Poděkování za poskytnutí prostor a veškerou spolupráci patří rovněž Úřadu městského obvodu Ostrava-Vítkovice a Českým drahám."

Cvičení bylo důležité také pro policisty, kteří trénovali bleskurychlý zásah a zneškodnění nebezpečného aktivního střelce. S tím mají záchranné složky v Ostravě bohužel velmi smutnou zkušenost. 10. prosince 2019 přišel do čekárny traumatologie Fakultní nemocnice Ostrava 42letý Ctirad Vitásek, vytáhl pistoli a začal střílet do pacientů. Zasáhl 9 lidí, čtyři zemřeli na místě, další tři později v nemocnici. Z místa utekl a rozjelo se po něm rozsáhlé pátrání. Dopadli ho za několik hodin u Děhylova, kde se před policisty zastřelil.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000039867/zasah-proti-aktivnimu-strelci-v-ostrave-byl-nametem-specialniho-cviceni