Usychání větví, kmenů a nakonec totální likvidace dříve zdravého stromu. To může způsobit parazit jménem jmelí. V rámci MS kraje je výskyt jmelí nejvyšší v zemi. Napadá dřeviny až na 70 % území.
Věra Polochová, dendroložka: „Problémem je to, že stromy jsou v dnešní době natolik vystresované, že ten nárůst jmelí je enormní. Řada těch dřevin vlastně vyrůstá ve městech, když máme stromy ve volné krajině a zlomí se nám větev, tolik nás to netrápí, jako když ho máme nad autobusovou zastávkou.“
Například v Karviné arboristé zbavovali jmelí zhruba tisícovku stromů.
Lukáš Křižánek, vedoucí arboristického týmu: "Problém je, že strom se neumí se jmelím vypořádat. Je to, jako když má člověk rakovinu, je to v podstatě stejný případ. Jmelí v podstatě stromu v zimním období tahá vodu a strom nemá sílu s ním bojovat a usychá."
Věra Polochová, dendroložka: „Tady máte původní větev, jak procházela předtím a jak potom. Tady je místo, kde vrůstá jmelí. Takže vlastně z té původní centimetr a půl široké větve je asi osmicentimetrový takový skoro nádor. A to je to riziko, kde se potom ta větev zlomí a celá spadne.“
K financování plošné likvidace jmelí lze čerpat podporu – státní i evropskou. Pro obce nebo parky je vhodný Operační program životní prostředí.