Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na Černé louce v Ostravě funguje evakuační centrum i sběrné místo

Ostrava-město |

Výstaviště Černá louka v Ostravě slouží jako evakuační centrum pro lidi zasažené povodněmi, kde nabízejí lůžka a základní stravu. Aktuálně zde zůstává několik desítek Ostravanů, zejména z Přívozu. Mimoto lidé v budově naleznou i sběrné místo.

Jen několik minut měla řada Ostravanů na sbalení toho nejdůležitějšího a opuštění svého domova. Rychlou evakuaci zažila například i tato obyvatelka Přívozu.

evakuovaná obyvatelka Přívozu: „My jsme pořád mysleli, že budeme na baráku. Říkali nám to a pak asi během půl hodiny přišel technik a řekl: „Všichni ven.“, tak jsme se ani nestačili obléct, věci vzít a už jsme byli pryč. Voda tam už není, ale my se ještě nemůžeme vrátit, protože jsou zatopené sklepy.“

Nyní čeká na další zprávy v městském evakuačním centru na Černé louce. Jedná se o první, dočasné zařízení, než budou lidé rozděleni do těch déle trvajících.

Johana Habiballa, mluvčí Červeného kříže v Ostravě: „Momentálně tady my jako červený kříž zajišťujeme ten největší základ. Především první pomoc, nějaké léky, případně ošetřujeme drobné rány a zajišťujeme tady také psychosociální pomoc v koordinaci s Centrem duševního zdraví. Máme tady psychiatrickou sestru a sociálního pracovníka, kteří nám tady s tímto vypomáhají a mezitím se jim zajišťuje to ubytování a ještě jim poskytujeme nějakou základní stravu.“

Kromě centra ještě v budově výstaviště otevřeli také sběrné místo, kde mohou dárci nechávat materiální pomoc pro lidi zasažené povodněmi. Nejpotřebnější jsou zejména oblečení, obuv, čistící prostředky, deky, ručníky, hygienické potřeby, nářadí a podobně.

Dalibor Barčák, dárce: „Doma jsem posbírali věci, tak jsem to tu dovezl na pomoc, protože my v paneláku to nepotřebujeme a tím, že jsem rybář, tak vím , jak to u vody chodí a co voda sebere, to už nevrátí.“

Sběrné místo na Černé louce bude otevřeno od 7 rána do 7 večer, a to až do odvolání.

Nahlásit chybu


K tématu

Nejlepší mladí boxeři bojují v Ostravě na Mistrovství Evropy U19

3. října 2025 11:11 | Ostrava-Centrum | Jiří Cileček

Po pětatřiceti letech se do České republiky vrací Mistrovství Evropy v olympijském boxu kategorie U19. Ostrava hostí téměř tři stovky mladých boxerů z 33 evropských zemí. Turnaj nabízí šanci vidět nastupující hvězdy, které mohou za pár let soutěžit na olympiádě.

Město je vlastníkem společnosti Garáže Ostrava. Usnadní to investice

5. srpna 2025 9:23 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Město Ostrava bude jediným vlastníkem společnost Garáže Ostrava, která má ve svém majetku jeden parkovací objekt a podzemní garáže. Jedním z důvodů nákupu akcií je zjednodušení modernizace.


Auto v kolejišti zastavilo tramvaje. DPO zařídil náhradní dopravu

Dnes 1:19, vydáno včera 19:31 | Ostrava-Poruba | Jiří Cileček

V Ostravě skončilo další auto v kolejišti tramvají. Tentokrát u frekventované křižovatky ulic Martinovská a Opavská. Událost omezila provoz tramvají číslo 4. Dopravní podnik Ostrava zařídil náhradní dopravu.

Otužilci plavali na Žermanické přehradě Mikulášskou štafetu

Včera 13:13 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Na Žermanické přehradě se v sobotu 6. listopadu konala tradiční Mikulášská přeplavba. Otužilci z celého regionu se rozmístili podél obou břehů a plavali postupně různě dlouhé úseky, kdy si předávali bojku.

Havířov velkolepě oslavil 70 let od založení města

Včera 10:20 | Havířov | Bára Kelnerová

Vladimír Hron, Big Band Felixe Slováčka, představení Kůň pátý element, kapela Mirai a nakonec ohňostroj. Tak takovou oslavu připravilo město k 70. výročí založení Havířova. Pozváni byli i všichni obyvatelé narození v roce 1955.

Opava-Jaktař rozsvítila dřevěný betlém: klienti Charity přidali vyřezávaného velblouda

Včera 14:45 | Opava | Yvona Fajtová

Už potřetí se v Opavě-Jaktaři slavnostně rozsvítil vyřezávaný betlém, který vyrábějí klienti a zaměstnanci Charity Opava. Letos k němu přibylo nové vyřezané zvířátko – velbloud. Betlém vznikl před třemi lety na přání místních obyvatel, kteří v městské části postrádali vánoční výzdobu.

Stavba vodovodu na ulici Na Stráni omezuje dopravu, potrvá do konce tohoto roku

Včera 13:20 | Karviná | Gabriela Stašová

V karvinském Ráji momentálně probíhá výměna vodovodního řadu. O veškerých opravách byli obyvatelé včas informováni.

Čerpali podporu určenou pro ukrajinské uprchlíky. Cizinci podvodem získali 2,8 milionu korun

5. prosince 2025 10:37 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Za dávky získali 2,8 milionu korun. Přitom na ně neměli nárok. Dva cizinci využili údaje několika ukrajinských žen a pobírali na ně příspěvek na bydlení. Společně se svými partnerkami peníze utráceli za dovolené a nákupy. Kriminalisté obvinili muže i jejich přítelkyně z trestného činu.

Modernizace střechy na zimním stadionu je dokončena

5. prosince 2025 10:54 | Havířov | Bára Kelnerová

Modernizovaná víceúčelová hala v Havířově je opět v provozu. Město představilo novou střechu, vylepšenou akustiku, moderní vzduchotechniku i osvětlení a současně oznámilo, že po sezóně plánuje výměnu chladící desky.

Glow Up University Tour zavítalo poprvé i do Karviné, studentům ukázalo možnosti vysokých škol

Včera 13:10 | Karviná | Gabriela Stašová

Veletrh vysokých škol v Moravskoslezském kraji, Glow Up University Tour, se zastavila i v Karviné, aby ukázala studentům, že jít na vysokou školu má smysl a že i oni mohou nalézt svůj vysněný obor v regionu.

Pracoval na střeše a spadl z výšky sedmi metrů. Muž krvácel z hlavy a vážně si poranil nohu

5. prosince 2025 9:15 | Čeladná | Anna Břenková

Spadl z výšky okolo sedmi metrů při práci na střeše. Muž utrpěl krvácející zranění hlavy a vážně si zranil nohu. Byl letecky transportován do ostravské Fakultní nemocnice.

Vánoční kluziště v centru Ostravy opět těší bruslaře

5. prosince 2025 14:18 | Ostrava-Centrum | Andrea Holeszová

Rozsvícením stromu na Masarykově náměstí odstartovaly Ostravské Vánoce. Ty probíhají tradičně na čtyřech scénách, a jednou z neoblíbenějších je scéna vánočního kluziště.

Psychologové

Ostrava Nástup: od 1. února 2026 od 29 050 do 42 140 Kč/měsíc

Ostravský program Tvoříme prostor oživí Radvanice, Bartovice i Svinov

Včera 18:29 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ostrava podpoří další komunitní projekty, které rozvíjejí městské prostředí a posilují sousedské vztahy. V rámci programu Tvoříme prostor město rozdělí téměř milion korun. Nové nápady oživí veřejná místa v Radvanicích, Bartovicích a ve Svinově.

Dobrovolníci pořádají Vánoční sbírku pro děti z ostravských nemocnic

Včera 17:48 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Dlouhé dny v nemocnici jsou pro děti náročné, zvlášť v období Vánoc. Skupina dobrovolníků z Ostravska proto organizuje Vánoční sbírku pro děti v ostravských nemocnicích, která má dětem přinést více radosti, hry a pocit, že na ně někdo myslí. A to na základě konkrétních přání zdravotníků z jednotlivých oddělení.

Žáci ZŠ Ostravy-Jihu si vyzkoušeli, jak funguje samospráva obvodu

5. prosince 2025 12:04 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Na radnici městského obvodu Ostrava-Jih opět proběhlo simulované zastupitelstvo, které žákům místních základních škol přiblížilo fungování samosprávy. Dvoudenního programu se zúčastnila téměř padesátka dětí, zástupci vedení radnice obvodu i ostravští radní.

V Ostravě-Mariánských Horách slavnostně rozsvítili vánoční strom v kostele Panny Marie Královny

4. prosince 2025 17:32 | Ostrava-Mariánské hory | Yvona Fajtová

V kostele Panny Marie Královny v Ostravě-Mariánských Horách se slavnostně rozsvítil vánoční strom. Tradiční akce se už podruhé konala uvnitř chrámu, který dodává předvánočnímu setkání jedinečnou atmosféru. Program odstartoval koncert dětí z místních mateřských škol a školního sboru Základní školy generála Janka.

Vítězem Naší Poruby je Hravý odpočinek na osmáku. Autor může čerpat až 5 mil. Kč

4. prosince 2025 17:14 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Participativní rozpočet Naše Poruba zná vítěze. Veřejnost mohla vybírat ze tří finálových projektů. V hlasování, do kterého se zapojil rekordní počet lidí, nakonec uspěl návrh Hravý odpočinek na osmáku.

Strážníci se s BESIPEM zaměřili na bezpečnost chodců. Rozdávali také reflexní prvky

4. prosince 2025 17:08 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Městská policie Ostrava a BESIP vyrazili společně do ulic s preventivně informační akcí. S příchodem zimy a snížené viditelnosti se v Porubě zaměřili na osvětu chodců, kteří jsou nejzranitelnějšími účastníky provozu.

Na Černé louce v Ostravě funguje evakuační centrum i sběrné místo
Vydáno 17. září 2024 15:00, Ostrava-město, Andrea Holeszová
Výstaviště Černá louka v Ostravě slouží jako evakuační centrum pro lidi zasažené povodněmi, kde nabízejí lůžka a základní stravu. Aktuálně zde zůstává několik desítek Ostravanů, zejména z Přívozu. Mimoto lidé v budově naleznou i sběrné místo.

Jen několik minut měla řada Ostravanů na sbalení toho nejdůležitějšího a opuštění svého domova. Rychlou evakuaci zažila například i tato obyvatelka Přívozu.

evakuovaná obyvatelka Přívozu: „My jsme pořád mysleli, že budeme na baráku. Říkali nám to a pak asi během půl hodiny přišel technik a řekl: „Všichni ven.“, tak jsme se ani nestačili obléct, věci vzít a už jsme byli pryč. Voda tam už není, ale my se ještě nemůžeme vrátit, protože jsou zatopené sklepy.“

Nyní čeká na další zprávy v městském evakuačním centru na Černé louce. Jedná se o první, dočasné zařízení, než budou lidé rozděleni do těch déle trvajících.

Johana Habiballa, mluvčí Červeného kříže v Ostravě: „Momentálně tady my jako červený kříž zajišťujeme ten největší základ. Především první pomoc, nějaké léky, případně ošetřujeme drobné rány a zajišťujeme tady také psychosociální pomoc v koordinaci s Centrem duševního zdraví. Máme tady psychiatrickou sestru a sociálního pracovníka, kteří nám tady s tímto vypomáhají a mezitím se jim zajišťuje to ubytování a ještě jim poskytujeme nějakou základní stravu.“

Kromě centra ještě v budově výstaviště otevřeli také sběrné místo, kde mohou dárci nechávat materiální pomoc pro lidi zasažené povodněmi. Nejpotřebnější jsou zejména oblečení, obuv, čistící prostředky, deky, ručníky, hygienické potřeby, nářadí a podobně.

Dalibor Barčák, dárce: „Doma jsem posbírali věci, tak jsem to tu dovezl na pomoc, protože my v paneláku to nepotřebujeme a tím, že jsem rybář, tak vím , jak to u vody chodí a co voda sebere, to už nevrátí.“

Sběrné místo na Černé louce bude otevřeno od 7 rána do 7 večer, a to až do odvolání.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000044955/na-cerne-louce-v-ostrave-funguje-evakuacni-centrum-i-sberne-misto