Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Porubu zachvátila kostkománie. Na výstavu z lega se stála dlouhá fronta

Ostrava-město |

Je až neuvěřitelné, co všechno se dá vyrobit z lega. Na vlastní oči se o tom mohli přesvědčit návštěvníci dalšího ročníku akce Svět fantazie z kostek, která se nově uskutečnila v aule VŠB v Ostravě-Porubě.

Svět fantazie z kostek - to je název oblíbené výstavy, kterou připravuje městský obvod Ostrava-Poruba už řadu let. Z několika tříd a tělocvičny základní školy Dětská se pro velký zájem vystavujících i návštěvníků poprvé přesunula do auly VŠB, kde zaplnila dvě patra.

Martina Dušková (PIRÁTI), místostarostka Ostravy-Poruby: ,,Letos je to 7. ročník. Tradičně ho pořádá porubský Odbor školství a můžeme ho pořádat díky tomu, že jedna z pracovnic má rodinné příslušníky v organizaci kostky.org. Díky tomu má Poruba tu jedinečnou možnost pořádat takovou rozsáhlou Lego výstavu v našem obvodu."

Kdo byl na výstavě z lega poprvé, asi jen překvapeně chodil mezi vystavenými stavbami a nevěřícně kroutil hlavou.

vystavovatelé: ,,Každý kolotoč je třeba 3 měsíce, 4 měsíce a pak se to obnovuje s tím, že člověk chce přidat funkce. A ani ty kostky nejsou stavěné na celodenní provoz, takže je to obtížnější."
,,Je to takové spíš moje malé město. Přímo nějaký koncept to není, prostě poskládám ty moduly dohromady a dám ty vlaky okolo."
,,Je to vlastně letošní novinka. Vznikl teď na konci ledna. Je to teda nejvyšší z lega postavený jeřáb v ČR se svou výškou 4,7 m."

Děti si nadšeně ukazovaly, co všechno objevili a znají z různých seriálů a pohádek. I když jsou stavby z lega křehké, našly se i takové, na které si děti mohly sáhnout a připraven byl i herní koutek.

návštěvníci výstavy: ,,Nejvíce mě tady zaujal asi ten Avatar, ten je opravdu nádherný, pěkně svítí a je hodně velký.",,Ruské kolo, protože je takové obří, točí se."
,,Asi ten jeřáb. Divím se, že nespadl, když tam není žádné lepidlo. A že vůbec funguje."
,,Vystavujeme rakety vedle. Tohle je moje zbraň, kterou jsem si já bez návodu postavil. Doma bylo pár dílků, tak jsem si řekl, z toho by něco šlo, tak jsem udělal zbraň."

Výstava byla zároveň také soutěžní a ceny mohli získat i návštěvníci.

Martina Dušková (PIRÁTI), místostarostka Ostravy-Poruby: ,,Návštěvníci mohou hlasovat pro vystavovatele nebo pro model, který se jim nejvíce líbí. A ti kteří uhodnou, který model se nejvíce líbí, půjdou do slosování o stavebnici."

Svět fantazie z kostek byl opět velmi úspěšný. Organizátoři napočítali téměř 6 tisíc návštěvníků.

Nahlásit chybu


K tématu

Aulu VŠB v Porubě zaplnily modely z lega. Svět fantazie z kostek si nenechalo ujít 4000 lidí

28. května 2026 17:12 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Aula Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava se na dva dny proměnila v ráj milovníků lega. Uskutečnil se zde již 8. ročník oblíbené výstavy Svět fantazie z kostek. K vidění byly desítky originálních modelů a propracovaných scén.

Aulu VŠB v Porubě zaplnily modely z kostek. Výstavu si nenechalo ujít téměř 4000 lidí

26. května 2026 14:32 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Aula VŠB-Technické univerzity Ostrava se na dva dny proměnila v ráj milovníků lega. Uskutečnil se zde již 8. ročník oblíbené výstavy Svět fantazie z kostek. K vidění byly desítky originálních modelů a propracovaných scén.

Výstava Kostičky 2026 v Havířově přivítala fanoušky Lega

23. ledna 2026 15:00 | Havířov | Michal Slonina

Modely, stavebnice, dílky, minifigurky – havířovský Společenský dům ovládlo minulý víkend LEGO. Návštěvníci si mohli užít desítky vystavených kousků, zabavit se v herní zóně, nebo v soutěži o nejlepší zimní model vyhrát tematické ceny.


Radnice reaguje na kritiku kvůli úpravám před obytnými domy v Prostřední Suché

Včera 13:57 | Havířov | Bára Kelnerová

Chceme mít pěkné posezení před domy, i herní prvky pro děti, záhony. Co na tom magistrátu vadí a proč to máme odstranit? Tak to nyní řeší lidé v Prostřední Suché. Situaci se snažil vysvětlit v rozhovoru náměstek primátorky Bohuslav Niemiec.

Dva řidiči zablokovali záchranářskou uličku a zdrželi sanitku při nehodě u Hladkých Životic

Včera 13:46 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Dva řidiči na dálnici D1 u Hladkých Životic vážně zkomplikovali práci záchranářům. Místo ohleduplnosti zneužili záchranářskou uličku k předjíždění kolony. Svým manévrem zablokovali cestu sanitce mířící k nehodě. Případ teď řeší policie a hříšníkům hrozí pokuta až pět tisíc korun.

Oba české hokejbalové týmy získaly stříbro na mistrovství světa, ženy i muže porazili Američané

12 zemí a přes 400 špičkových sportovců. V neděli skončilo Mistrovství světa mužů a žen v hokejbale, které se letos konalo v Ostravě. Do finále se podařilo probojovat oběma českým týmům. Na Spojené státy ale nakonec nestačily a z turnaje si odnášejí stříbro.

120 kolapsů způsobené horkem za jediný den. Záchranáři byli v pondělí rekordně vytíženi

Včera 8:55 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Závratě, dehydratace a celkový kolaps. Záchranáři v moravskoslezském kraji vyjížděli v pondělí ke skoro 120 pacientům, na kterých se podepsalo tropické počasí. Nejvíce zásahů bylo v Ostravě. Záchranáři za jediný den zaznamenali více než 500 událostí a operátoři tísňových linek museli zvládnout přes 800 telefonátů.

Školáci v Havířově se seznámili s humanoidním robotem, který uměl hrát i fotbal

Včera 12:42 | Havířov | Bára Kelnerová

Setkání s humanoidním robotem není zážitkem, který děti zažívají každý den. Žáci Základní školy M. Kudeříkové v Havířově si proto nenechali ujít tuto jedinečnou příležitost. Nejvíc je překvapilo, že robot uměl hrát i fotbal.

Divoká honička skončila v příkopu. Řidič se zákazem řízení ujížděl z Orlové do Ostravy až 150 km/h

Včera 10:50 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Noční směna moravskoslezských policistů se změnila v dramatickou honičku. 29letý muž, který měl zákaz řízení, se snažil hlídce ujet z Orlové do Ostravy rychlostí až 150 km/h. Bezohledná jízda skončila v příkopu, kde se auto převrátilo na bok.

Zahrada mateřinky inspiruje a zásobuje kuchyni

Včera 12:04 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Mateřská škola Máj slavnostně otevřela Jedlou zahradu. Slouží jako prostor pro vzdělávání a inspiraci, a také zásobuje kuchyni mateřinky čerstvými potravinami.

Vítkovičtí rybáři poprvé získali pohár starostů

Pohár pro vítěze rybářského souboje městských obvodů Vítkovic a Nové Vsi poprvé získali rybáři z Vítkovic. Své soupeře v délce nachytaných ryb porazili o více než dva metry.

Den historie v Havířově přenesl návštěvníky do časů krále Artuše

Včera 8:04 | Havířov | Bára Kelnerová

Legendy o králi Artušovi letos ožily přímo v centru Havířova. Den historie a barev pro všechny nabídl celodenní program plný rytířských soubojů, jezdeckých turnajů, historických řemesel i zábavy pro děti. Tečkou za akcí byla po setmění efektní ohnivá show.

Při požárním útoku museli hasiči v Palkovicích běžet zčásti po sjezdovce

Včera 8:44 | Palkovice | Libor Běčák

Do Palkovic se po roce opět sjely týmy dobrovolných hasičů, aby tam bojovaly o body v Netradiční lize v požárním útoku.

Pokojská

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 22. května 2026

Zoo Ostrava plánuje nový domov pro lvy a levharty. Pomoci může i veřejnost

Ostravská zoologická zahrada se chystá na další obří projekt ve své historii. Současný pavilon pro velké kočkovité šelmy totiž pochází ze šedesátých let a je už dávno za hranici životnosti. Vedení zoo proto představilo záměr na stavbu moderního a prostorného pavilonu. Na nákladnou přípravu projektu zahrada spouští veřejnou sbírku.

School Games 2026 vyvrcholily finálem, kde si zasportovalo na 5 tisíc dětí

Včera 14:03 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Letos již potřetí žáky základních škol obvodu Ostrava-Jih ale také polského města Wodzisław Śląski rozpohybovala největší sportovní akce s názvem School Games. Třetí ročník s sebou přinesl novinky a opět se o něco rozrostl.

2 nová zařízení pro seniory vzniknou na ulicích Provaznická a Mjr. Nováka v Ostravě-Jihu

Včera 10:34 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Města v Česku se potýkají s nedostatkem pobytových sociálních služeb pro seniory. Vlivem stárnutí populace poptávka překračuje nabídku až dvojnásobně. V Ostravě-Jihu ale v příštích letech vzniknou hned dvě nová zařízení tohoto typu.

Finále School Games zakončilo školní rok. V Ostravě-Jihu se shromáždilo na 5 tisíc dětí

Včera 9:03 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Letos již potřetí žáky základních škol obvodu Ostrava-Jih ale také polského města Wodzisław Śląski rozpohybovala největší sportovní akce s názvem School Games. Třetí ročník s sebou přinesl novinky a opět se o něco rozrostl.

Komenského sady zdobí nová socha. Umělecké dílo Řeč očí láká kolemjdoucí

29. června 2026 20:48 | Ostrava-město | Anna Břenková

Obyvatelé i návštěvníci Ostravy mají v těchto dnech o důvod víc k procházce centrem města. V oblíbených Komenského sadech totiž vyrostla nepřehlédnutelná umělecká instalace. Socha s názvem Řeč očí má za cíl přimět kolemjdoucí, aby se v každodenním shonu na chvíli zastavili.

Ostrava finančně podpoří psychické zdraví školáků i sociální služby

29. června 2026 19:21 | Ostrava-město | Anna Břenková

Ostrava podpoří více než milionem a půl korun prevenci ve školách i oblast sociálních služeb. Většina peněz zamíří do tříd na programy pro posílení psychického zdraví dětí. Zbývající finance pomohou zajistit chod nocleháren a poraden pro lidi v nouzi.

Porubu zachvátila kostkománie. Na výstavu z lega se stála dlouhá fronta
Vydáno 29. května 2025 13:38, Ostrava-město, Jana Lipowská
Je až neuvěřitelné, co všechno se dá vyrobit z lega. Na vlastní oči se o tom mohli přesvědčit návštěvníci dalšího ročníku akce Svět fantazie z kostek, která se nově uskutečnila v aule VŠB v Ostravě-Porubě.

Svět fantazie z kostek - to je název oblíbené výstavy, kterou připravuje městský obvod Ostrava-Poruba už řadu let. Z několika tříd a tělocvičny základní školy Dětská se pro velký zájem vystavujících i návštěvníků poprvé přesunula do auly VŠB, kde zaplnila dvě patra.

Martina Dušková (PIRÁTI), místostarostka Ostravy-Poruby: ,,Letos je to 7. ročník. Tradičně ho pořádá porubský Odbor školství a můžeme ho pořádat díky tomu, že jedna z pracovnic má rodinné příslušníky v organizaci kostky.org. Díky tomu má Poruba tu jedinečnou možnost pořádat takovou rozsáhlou Lego výstavu v našem obvodu."

Kdo byl na výstavě z lega poprvé, asi jen překvapeně chodil mezi vystavenými stavbami a nevěřícně kroutil hlavou.

vystavovatelé: ,,Každý kolotoč je třeba 3 měsíce, 4 měsíce a pak se to obnovuje s tím, že člověk chce přidat funkce. A ani ty kostky nejsou stavěné na celodenní provoz, takže je to obtížnější."
,,Je to takové spíš moje malé město. Přímo nějaký koncept to není, prostě poskládám ty moduly dohromady a dám ty vlaky okolo."
,,Je to vlastně letošní novinka. Vznikl teď na konci ledna. Je to teda nejvyšší z lega postavený jeřáb v ČR se svou výškou 4,7 m."

Děti si nadšeně ukazovaly, co všechno objevili a znají z různých seriálů a pohádek. I když jsou stavby z lega křehké, našly se i takové, na které si děti mohly sáhnout a připraven byl i herní koutek.

návštěvníci výstavy: ,,Nejvíce mě tady zaujal asi ten Avatar, ten je opravdu nádherný, pěkně svítí a je hodně velký.",,Ruské kolo, protože je takové obří, točí se."
,,Asi ten jeřáb. Divím se, že nespadl, když tam není žádné lepidlo. A že vůbec funguje."
,,Vystavujeme rakety vedle. Tohle je moje zbraň, kterou jsem si já bez návodu postavil. Doma bylo pár dílků, tak jsem si řekl, z toho by něco šlo, tak jsem udělal zbraň."

Výstava byla zároveň také soutěžní a ceny mohli získat i návštěvníci.

Martina Dušková (PIRÁTI), místostarostka Ostravy-Poruby: ,,Návštěvníci mohou hlasovat pro vystavovatele nebo pro model, který se jim nejvíce líbí. A ti kteří uhodnou, který model se nejvíce líbí, půjdou do slosování o stavebnici."

Svět fantazie z kostek byl opět velmi úspěšný. Organizátoři napočítali téměř 6 tisíc návštěvníků.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000048929/porubu-zachvatila-kostkomanie-na-vystavu-z-lega-se-stala-dlouha-fronta