Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostrava bude mít první Univerzitní klinickou školu. Spojí výuku, praxi i výzkum

Ostrava-město |

V centru Ostravy má vzniknout nová vzdělávací instituce, která propojí výuku dětí, praxi studentů učitelství i pedagogický výzkum. Univerzitní klinická škola, první svého druhu v kraji, bude společným projektem Ostravské univerzity, města Ostravy a Moravskoslezského kraje. Podporu vyjádřilo také Ministerstvo školství.

Univerzitní klinická škola má vzniknout na Černé louce, v těsné blízkosti kampusu Ostravské univerzity. V první fázi půjde o mateřskou a základní školu, později přibude i lyceum. Projekt má sloužit nejen dětem, ale i studentům učitelství, kteří zde získají možnost reálné praxe s metodickou podporou.

Petr Kopecký, rektor Ostravské univerzity: „Vznik klinické školy považujeme za mimořádnou příležitost, jak prakticky propojit výuku, výzkum a reálné potřeby školství v regionu. Budoucí učitelé získají příležitost pracovat v prostředí, kde je reflexe a metodická podpora samozřejmostí – a žáci naopak těží z kvalitní a inovativní výuky.“
Andrea Hoffmannová (Piráti), náměstkyně primátora Ostravy: „Univerzitní škola jako centrum inovací v metodách vzdělávání se stane nejen inspirací, ale také partnerskou institucí našim mateřským a základním školám a doplní tak nabídku kvalitního vzdělávání ve městě. Projekt je strategickou součástí politiky vzdělávání Ostravy a širšího okolí a doplní tak i nové kapacity spojené s vznikem čtvrtě Žofinka a další nové či plánované zástavby v okolí.“
Daniel Jandačka, děkan Pedagogické fakulty OU: „Klinická škola, kterou zakládáme, je příležitostí, jak zlepšit vzdělávání v celé zemi. Chceme ukázat, že i složité problémy – například sociální nerovnosti – lze řešit, když se opíráme o výzkum, data a každodenní praxi.“

Projekt navazuje na strategii vzdělávací politiky ČR 2030+ i reformu přípravy učitelů. Kromě výuky a praxe bude škola také zázemím pro pedagogický výzkum a další vzdělávání učitelů. Financování má být zajištěno z veřejných, evropských a univerzitních zdrojů. V nejbližších týdnech bude podepsáno memorandum o spolupráci.

Josef Bělica (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: „Univerzitní klinická škola je skvělým příkladem toho, jak může být pro obyvatele regionu prospěšná spolupráce mezi krajem, městem a univerzitou. Věříme, že tento model pomůže zvýšit kvalitu vzdělávání a zároveň přitáhne do školství nové, motivované pedagogy.“
Jan Veřmiřovský (ANO), náměstek hejtmana pro školství: „Moravskoslezský kraj dlouhodobě podporuje inovace ve vzdělávání a projekt univerzitní klinické školy vnímáme jako důležitý krok k modernizaci přípravy učitelů. Tato škola nabídne nejen kvalitní výuku dětem, ale i prostor pro profesní růst pedagogů a studentů.“

Podporu záměru vyjádřilo také Ministerstvo školství, které připravuje legislativní změny usnadňující vznik dalších podobných škol napříč Českem.

Jiří Nantl (ODS/SPOLU), náměstek ministra školství: „Na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy velmi vítáme vznik Univerzitní klinické školy Ostravské univerzity, která je příkladem moderní a systematické spolupráce mezi vysokým školstvím a praxí. Podporujeme nejen tento projekt, ale i obdobné iniciativy napříč Českou republikou. I proto pracujeme na vytvoření vhodnějšího legislativního rámce – například prostřednictvím aktuální novely školského zákona a úprav týkajících se školských právnických osob. Jsme zároveň připraveni hledat obecně platný model pro vztah a komunikaci ministerstva ke klinickým školám, který by tyto důležité aktivity podpořil, systematizoval a využíval jejich zkušeností pro zlepšování vzdělávací politiky.“

Univerzitní klinická škola OU v kostce:

  • Typ školy: mateřská, základní a v další fázi také střední škola (lyceum).
  • Funkce: výuka dětí, reflektovaná pedagogická praxe studentů OU, výzkum a inovace ve vzdělávání.
  • Výjimečnost: modelová „učící se škola“ s přímým propojením akademického a školního prostředí.
  • Lokalita: centrum Ostravy, Černá louka – v těsné blízkosti City Campusu OU.
  • Partneři: Ostravská univerzita, statutární město Ostrava, Moravskoslezský kraj. Za podpory MŠMT.

Cíle projektu:

  • zkvalitnit pregraduální přípravu budoucích učitelů
  • zlepšit výsledky a podmínky vzdělávání žáků v regionu
  • posílit pedagogický výzkum a rozvoj moderních metod výuky
  • vytvořit přirozený prostor pro další vzdělávání učitelů
Nahlásit chybu


K tématu

Deváťáci vybírají střední školu. V Moravskoslezském kraji jsou nové obory i stipendia

6. února 2025 16:01 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Žáci devátých tříd mají před sebou důležité rozhodnutí – do 20. února musí podat přihlášky na střední školy. Letos mají na výběr širší paletu oborů, včetně několika novinek v Novém Jičíně, Ostravě a Karviné. Moravskoslezský kraj navíc pokračuje v podpoře žáků prostřednictvím krajských stipendií, která mohou studentům během studia přinést až 45 tisíc korun.

Budoucí záchranáři absolvovali praxi u krajské záchranné služby

22. května 2025 19:15 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Studenti oboru zdravotnický záchranář z Ostravské univerzity absolvovali své první praktické vzdělávání u Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje. Školení, které vedli školitelé výcvikového střediska ZZS MSK, je připravilo na náročnou čtrnáctitýdenní praxi.

Ostravská univerzita inovovala běžecký ovál na střeše Pedagogické fakulty

9. června 2025 22:21 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Šetrný ke kloubům, odolný vůči počasí a vyžaduje minimální údržbu. To jsou výhody nového povrchu běžeckého oválu, který je na střeše Pedagogické fakulty Ostravské univerzity v areálu City Campusu. Veřejnost ho může znovu využívat od úterý 10. června.


Na hokeji ve Vítkovicích oživovali fanouška, který zkolaboval

Dnes 21:18 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Na hokejovém utkání mezi Vítkovicemi a Brnem zkolaboval v hledišti jeden z fanoušků. Na pomoc přispěchala lékařka z publika, záchranář i zdravotníci v hale. Zápas byl přerušen a diváka museli oživovat. Resuscitace byla úspěšná a byl převezen do nemocnice. Domácí hokejisté nakonec utkání prohráli v prodloužení.

Dieselové auto nahradilo elektrovozidlo. Senior taxi v Opavě je nově stoprocentně bezemisní

16. ledna 2026 10:19 | Opava | Yvona Fajtová

Senior taxi v Opavě bude nově plně ekologické. Město pořídilo městskému dopravnímu podniku už druhé elektrovozidlo, které nahradí dosluhující automobil s dieselovým motorem. Služba, kterou využívají především senioři a zdravotně znevýhodnění, je dlouhodobě velmi vytížená.

Ledovka a několik nehod uzavřely část silnice I/11 mezi Ostravou a Opavou

Dnes 20:19, vydáno dnes 9:19 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Auto na střeše, další mimo silnici, několik zraněných. Na místě hasiči, záchranáři i policisté. Hlavní tah mezi Ostravou a Opavou pokryla silná ledovka a havarovalo tam několik aut. Policisté museli část silnice I/11 uzavřít.

Dobráci z Horní Suché se sešli na volební valné hromadě, zvolili starostku, rozloučili se s velitelem

Dnes 10:30 | Horní Suchá | Michal Slonina

Sbor dobrovolných hasičů v Horní Suché si na lednové valné hromadě zvolil představitele do svého čela. Volba se konala výjimečně až po šesti letech, do období totiž zasáhla pandemie.

Občané Frýdlantu se bavili na reprezentačním plese, po dvanácté zahájil ve městě sezónu

Hudba, tanec a elegance ovládly v sobotu 17. ledna Frýdlantské kulturní centrum. Večer tu patřil reprezentačnímu plesu.

Těrlicko zažilo další ročník zimních her, novinkou byl snowtubing a hokejbalový turnaj pro děti

Dnes 11:30 | Těrlicko | Michal Slonina

Těrlicko zažilo v sobotu 17. ledna další oblíbené zimní hry. Akce získává v obci stále větší popularitu.

Vlak srazil nedaleko Bruntálu splašeného koně a vykolejil

Dnes 0:11, vydáno včera 13:53 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Přímo před projíždějící rychlík vběhl na trati mezi Miloticemi nad Opavou a Bruntálem splašený kůň. Souprava zvíře srazila a následně vykolejila. Ve vlaku cestovalo 43 lidí. Nikdo nebyl zraněn. Provoz na trati byl zastaven.

Karvinští hasiči uspořádali na Lodičkách cvičení k zásahu u propadnutí ledem

Včera 13:29 | Karviná | Gabriela Stašová

Hasiči z Karviné mají před sebou každou zimu nelehkou výzvu, a to naučit se zachraňovat člověka, pod kterým se proboří led. I na letošním cvičení vše probíhalo v naprosto realistickém duchu.

Nevidomý spadl do potoka, bezdomovec málem umrzl. Záchranáři ošetřovali 70 podchlazených

Včera 10:10 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Desítky podchlazených lidí ošetřovali záchranáři během posledních mrazivých dní. Od 8. do 15. ledna vyjížděli v Moravskoslezském kraji ke zhruba 70 případům. Více než polovina lidí byla silně pod vlivem alkoholu. U několika z nich museli ošetřit omrzliny na končetinách. Ve dvou případech šlo doslova o život.

České dráhy ovládnou moravské rychlíky. Vystřídají RegioJet na lince mezi Brnem a Bohumínem

16. ledna 2026 11:24 | Celý MS kraj | Anna Břenková

České dráhy zvítězily v soutěži moravských rychlíků. Od roku 2028 budou obsluhovat tři linky R8, R12 a R13. ČD nahradí na trase Brno – Ostrava – Bohumín společnost RegioJet, která tuto trasu provozuje od roku 2019. Soukromý dopravce se o zakázku ucházel i tentokrát, ale ministerstvo dalo přednost dráhám, protože jejich nabídka byla levnější.

Ostrava připravila výstavu návrhů na Nové Bazaly. K vidění jsou na radnici centrálního obvodu

16. ledna 2026 12:23 | Ostrava-Centrum | Tomáš Kořistka

Jak už jistě víte, Ostrava se chystá vrátit slavný fotbalový klub Baník Ostrava zpět na legendární Bazaly a stadion bude vybudován podle návrhu renomovaného španělského ateliéru L35 Arquiectos. Ten zvítězil v mezinárodní architektonické soutěži a zájemci si od středy mohu prohlédnout také další návrhy z finálového výběru.

Mariánskohorská ZŠ Gen. Janka postupně mění podobu výuky. Přechází na moderní metody

16. ledna 2026 10:22 | Ostrava-Mariánské hory | Yvona Fajtová

Základní škola Generála Janka v Ostravě–Mariánských Horách prochází postupnou modernizací. Městský obvod zde investuje do rekonstrukcí učeben s cílem přizpůsobit výuku požadavkům 21. století.

4 Tenoři vyprodali Novoroční koncert rekordním tempem. Poruba jej pořádá už od r. 2017

15. ledna 2026 17:50 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Porubský Novoroční koncert v pustkoveckém kostele svatých Cyrila a Metoděje opět potvrdil pověst jedné z nejoblíbenějších kulturních akcí roku. Hvězdami letošního, už 9. ročníku, byli 4 Tenoři.

Děti z MŠ vyrazily díky porubské radnici opět na led. Kurzy bruslení probíhají do dubna

15. ledna 2026 17:30 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Poruba podporuje sportovní aktivity dětí už od těch nejmenších v mateřských školách. Pro rok 2025 pro ně měla vyčleněno 1,2 milionu korun. Ve spolupráci s hokejovým klubem RT TORAX PORUBA proto opět připravila také kurzy bruslení.

Čestné uznání v anketě Senior roku získal občan Poruby

15. ledna 2026 15:47 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Ostrava ocenila seniory, kteří i ve vyšším věku zůstávají aktivní a inspirují své okolí. Město udělilo také dvě čestná uznání. Jedno z nich zamířilo do Poruby. Oceněn byl Konstantin Papasavoglu - dlouholetý předseda Řecké obce v Ostravě.

Děti z MŠ vyrazily díky porubské radnici opět na led. Kurzy bruslení probíhají do dubna

15. ledna 2026 15:36 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Ostravský obvod Poruba podporuje sportovní aktivity dětí už od těch nejmenších v mateřských školách. Pro rok 2025 pro ně měla vyčleněno 1,2 milionu korun. Ve spolupráci s hokejovým klubem RT TORAX PORUBA proto opět připravila také kurzy bruslení.

Ostrava bude mít první Univerzitní klinickou školu. Spojí výuku, praxi i výzkum
Vydáno 29. června 2025 17:12, Ostrava-město, Jiří Cileček
V centru Ostravy má vzniknout nová vzdělávací instituce, která propojí výuku dětí, praxi studentů učitelství i pedagogický výzkum. Univerzitní klinická škola, první svého druhu v kraji, bude společným projektem Ostravské univerzity, města Ostravy a Moravskoslezského kraje. Podporu vyjádřilo také Ministerstvo školství.

City Campus OU; foto: Ostravská univerzita

Univerzitní klinická škola má vzniknout na Černé louce, v těsné blízkosti kampusu Ostravské univerzity. V první fázi půjde o mateřskou a základní školu, později přibude i lyceum. Projekt má sloužit nejen dětem, ale i studentům učitelství, kteří zde získají možnost reálné praxe s metodickou podporou.

Petr Kopecký, rektor Ostravské univerzity: „Vznik klinické školy považujeme za mimořádnou příležitost, jak prakticky propojit výuku, výzkum a reálné potřeby školství v regionu. Budoucí učitelé získají příležitost pracovat v prostředí, kde je reflexe a metodická podpora samozřejmostí – a žáci naopak těží z kvalitní a inovativní výuky.“
Andrea Hoffmannová (Piráti), náměstkyně primátora Ostravy: „Univerzitní škola jako centrum inovací v metodách vzdělávání se stane nejen inspirací, ale také partnerskou institucí našim mateřským a základním školám a doplní tak nabídku kvalitního vzdělávání ve městě. Projekt je strategickou součástí politiky vzdělávání Ostravy a širšího okolí a doplní tak i nové kapacity spojené s vznikem čtvrtě Žofinka a další nové či plánované zástavby v okolí.“
Daniel Jandačka, děkan Pedagogické fakulty OU: „Klinická škola, kterou zakládáme, je příležitostí, jak zlepšit vzdělávání v celé zemi. Chceme ukázat, že i složité problémy – například sociální nerovnosti – lze řešit, když se opíráme o výzkum, data a každodenní praxi.“

Projekt navazuje na strategii vzdělávací politiky ČR 2030+ i reformu přípravy učitelů. Kromě výuky a praxe bude škola také zázemím pro pedagogický výzkum a další vzdělávání učitelů. Financování má být zajištěno z veřejných, evropských a univerzitních zdrojů. V nejbližších týdnech bude podepsáno memorandum o spolupráci.

Josef Bělica (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: „Univerzitní klinická škola je skvělým příkladem toho, jak může být pro obyvatele regionu prospěšná spolupráce mezi krajem, městem a univerzitou. Věříme, že tento model pomůže zvýšit kvalitu vzdělávání a zároveň přitáhne do školství nové, motivované pedagogy.“
Jan Veřmiřovský (ANO), náměstek hejtmana pro školství: „Moravskoslezský kraj dlouhodobě podporuje inovace ve vzdělávání a projekt univerzitní klinické školy vnímáme jako důležitý krok k modernizaci přípravy učitelů. Tato škola nabídne nejen kvalitní výuku dětem, ale i prostor pro profesní růst pedagogů a studentů.“

Podporu záměru vyjádřilo také Ministerstvo školství, které připravuje legislativní změny usnadňující vznik dalších podobných škol napříč Českem.

Jiří Nantl (ODS/SPOLU), náměstek ministra školství: „Na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy velmi vítáme vznik Univerzitní klinické školy Ostravské univerzity, která je příkladem moderní a systematické spolupráce mezi vysokým školstvím a praxí. Podporujeme nejen tento projekt, ale i obdobné iniciativy napříč Českou republikou. I proto pracujeme na vytvoření vhodnějšího legislativního rámce – například prostřednictvím aktuální novely školského zákona a úprav týkajících se školských právnických osob. Jsme zároveň připraveni hledat obecně platný model pro vztah a komunikaci ministerstva ke klinickým školám, který by tyto důležité aktivity podpořil, systematizoval a využíval jejich zkušeností pro zlepšování vzdělávací politiky.“

Univerzitní klinická škola OU v kostce:

  • Typ školy: mateřská, základní a v další fázi také střední škola (lyceum).
  • Funkce: výuka dětí, reflektovaná pedagogická praxe studentů OU, výzkum a inovace ve vzdělávání.
  • Výjimečnost: modelová „učící se škola“ s přímým propojením akademického a školního prostředí.
  • Lokalita: centrum Ostravy, Černá louka – v těsné blízkosti City Campusu OU.
  • Partneři: Ostravská univerzita, statutární město Ostrava, Moravskoslezský kraj. Za podpory MŠMT.

Cíle projektu:

  • zkvalitnit pregraduální přípravu budoucích učitelů
  • zlepšit výsledky a podmínky vzdělávání žáků v regionu
  • posílit pedagogický výzkum a rozvoj moderních metod výuky
  • vytvořit přirozený prostor pro další vzdělávání učitelů
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000049495/ostrava-bude-mit-prvni-univerzitni-klinickou-skolu-spoji-vyuku-praxi-i-vyzkum