Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Seniorka krvácela a stiskla tlačítko Senior linky. Bleskově pomohli ostravští strážníci

Ostrava-město |

Praskla jí žíla na noze a začala krvácet. 79letá seniorka proto v noci stiskla tlačítko Senior linky a během chvíle k ní dorazila nejbližší hlídka strážníků v terénu. Strážníci pak zastavili krvácení a přivolali lékaře. Senior linka pomáhá pravidelně a využívá ji ve městě už 606 lidí.

video: Městská policie Ostrava

V prvních minutách pátku 25. července stiskla 79letá seniorka z Moravské Ostravy tlačítko zdravotních komplikací své Senior linky. Doslova během pár minut k ní do bytu dorazili strážníci městské policie.

Helena Badurová, mluvčí MP Ostrava: "Krvácela z prasklé žíly na nártu. Strážníci seniorku na místě ošetřili. Naštěstí její zdravotní stav nebyl natolik vážný, aby vyžadoval hospitalizaci. Přivolaný lékař ji po následném ošetření ponechal v domácí péči."

Tento případ znovu ukázal, jak důležitou roli Senior linka v Ostravě hraje. Jde o bezplatnou službu určenou pro osamělé seniory a hendikepované osoby, která funguje od roku 2010. Systém využívá dvě tlačítka. Jedno pro ohrožení a pohyb podezřelého člověka u obydlí, druhé pro vážné zdravotní situace, které nosí senioři na krku.

Helena Badurová, mluvčí MP Ostrava: "Zmáčknutím tlačítka je městská policie ihned informována o možném nebezpečí či ohrožení uživatele zařízení, a nejblíže situovaná hlídka strážníků okamžitě vyjíždí na místo, aby poskytla pomoc."

Senior linka se za dobu své existence stala nedílnou součástí systému bezpečnosti a podpory osamělých seniorů a hendikepovaných.

Helena Badurová, mluvčí MP Ostrava: "K dnešnímu dni využívá této služby již 606 seniorů a hendikepovaných osob. Účinnost a význam Senior linky jsou patrné z počtu intervencí, které strážníci uskutečňují na základě aktivace tlačítka Senior linky. Jen v letošním roce takto realizovali 234 výjezdů, z nichž ve 42 případech bylo nutné zajistit také lékařskou pomoc."

Případní zájemci o tuto službu mohou bližší informace získat na příslušném sociálním odboru, na webových stránkách Městské policie Ostrava nebo na telefonním čísle 720 735 125 (v pracovních dnech od 7:00 do 14:00 hod.).

Nahlásit chybu


K tématu

Požár autoservisu v Klimkovicích způsobil škodu za 3 miliony korun

26. září 2025 12:13 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Šest jednotek hasičů zasahovalo v noci na pátek u požáru autoservisu v Klimkovicích. Jako první dorazili na místo ostravští strážníci a státní policisté, kteří měli zrovna společnou preventivní akci. Evakuovali obyvatele z okolních domů a následně asistovali hasičům. Jeden hasič se během zásahu zranil a škoda byla odhadnuta na 3 miliony korun.

Z kontejneru na elektroodpad čouhaly jen nohy. Muž tam hledal nabíječku na mobil

2. dubna 2025 12:36 | Ostrava-Centrum | Jiří Cileček

Strážníci procházeli Ostravou a najednou si všimli, jak z kontejneru na elektroodpad čouhají jen nohy. Když se 22letý muž dostal ven, hlídce tvrdil, že uvnitř hledal nabíječku na mobil. Měl přitom štěstí, že se nezasekl a nepřišel o život. Takové případy se totiž v minulosti už několikrát staly.

16letý mladík nadýchal přes dvě promile. Skončil v péči záchranářů

19. května 2025 15:29 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ostravští strážníci si opět posvítili na kontroly nezletilých pod vlivem alkoholu. Společně s policií a sociálními pracovníky odhalili během noci z pátku na sobotu 10 mladistvých pod vlivem. Nejvíce nadýchal teprve 16letý mladík, přes 2 promile. Skončil proto v péči záchranářů.


Hasiči ze Štěpánkovic obdarovali opavskou nemocnici. Peníze z dobročinných akcí putovaly na novorozenecké oddělení

Dnes 15:53 | Opava | Yvona Fajtová

Dobrovolní hasiči ze Štěpánkovic pomáhají dobré věci. Moravskoslezské nemocnici v Opavě předali finanční dar ve výši 40 tisíc korun. Peníze využije novorozenecké oddělení na vybavení, které zpříjemní pobyt nejmenším pacientům.

Počet návštěvníků Lysé hory se každý rok zvyšuje, na zvelebení vrcholu a okolí přispějí švýcarské fondy

Dnes 13:47 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Na nejvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd, Lysou horu, vystoupá každý rok až 400 tisíc lidí. Na nápor turistů musí reagovat obce, které mají Lysou horu ve svém katastru.

Jedenáctiletý chlapec vběhl pod auto. Byl vrtulníkem transportován do nemocnice

Dnes 10:18 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Školák vběhl přímo pod kola projíždějícího auta. Řidička už střetu nedokázala zabránit. Zraněného chlapce museli záchranáři po ošetření na místě transportovat vrtulníkem do nemocnice.

Zoo Ostrava slaví tři čtvrtě století od založení, návštěvníky čeká několik novinek

Ostravská zoologická zahrada letos slaví tři čtvrtě století od svého založení. Za 75 let se vyvinula v moderní instituci sloužící nejen rekreaci, ale hlavně ochraně přírody a záchraně ohrožených druhů. Ještě letos tak ZOO obohatí třeba nový pavilon pro obojživelníky.

Demolice Slezanky se komplikuje. Testy odhalily výrazně horší stav konstrukce

Včera 15:12 | Opava | Yvona Fajtová

Havarijní stav Slezanky mění postup její demolice v centru Opavy. Testy totiž ukázaly, že konstrukce budovy je v mnohem horším technickém stavu, než se původně předpokládalo.

Univerzitní výzkumníci testovali jemnou motoriku školáků z Rychvaldu

Dnes 13:15 | Rychvald | Libor Běčák

Výzkumníci z Ostravské univerzity se v aktuálním projektu věnují zjišťování, jak na tom je dnešní mládež s manuální zručností. Výsledky výzkumu budou sloužit jako podklad pro rozvoj technické výchovy v Moravskoslezském kraji.

Po medvědích tlapkách provedou turisty nové panely

Včera 18:12 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Průběžnou obnovou neprocházejí v Beskydech jen klasické turistické trasy, ale také stezky nazvané Po medvědích tlapkách. Nově na nich přibylo několik informačních panelů.

Po nálezu stokilové letecké pumy evakuovali na Opavsku 320 lidí, včetně základní školy

Včera 14:04 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Rozsáhlá evakuace obyvatel, žáků i učitelů ze základní školy a bezpečnostní opatření. Ve Velkých Hošticích na Opavsku vykopali v úterý dopoledne nevybuchlou leteckou pumu o váze 100 kilogramů. O její zneškodnění se postaral policejní pyrotechnik.

Modelfest opět dorazil do Ostravy. ZŠ Jugoslávskou zaplnily nejen modely železnic

Včera 13:33 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Skoro 2 tisíce návštěvníku si přišly prohlédnout modely železnic a vozů na přehlídku ModelFest v Ostravě-Zábřehu. Akci zde již šestým rokem pořádá Klub železničních modelářů ŽELMO.

Trenér Atletiky Poruba uspěl v anketě Díky, trenére. Slavnostní vyhlášení se konalo v Praze

Dnes 15:51 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

V ostravském klubu Atletika Poruba nesbírají ocenění jen sportovci, ale také trenéři. Ondřej Lampa, trenér kategorie žáků, dosáhl velkého úspěchu v celorepublikové anketě Díky, trenére. Z 603 trenérů napříč sporty se dostal mezi 8 nejlepších.

Včelařský spolek funguje ve Slezské Ostravě už 100 let, včelaření se věnují i veřejné instituce

Významné výročí si v letošním roce připomíná i slezskoostravský včelařský spolek. Ten v březnu oslavil 100 let a v Heřmanicích a okolí sdružuje na třicet včelařů. Včelaření se ale v obvodu věnují i veřejné instituce včetně heřmanické věznice.

Na parkovišti u Novinářské poškrábal auto kamenem. Kamerový systém odhalil vandala

Pachatele zachytila kamera přímo při činu. Vzal kámen a poškrábal zaparkované auto. Prý se chtěl pomstít za urážku svých kamarádů.

V Ostravě-Mariánských Horách pokračují opravy městských bytových domů. Aktuálně se pracuje na ulici Zelená

Mariánskohorská radnice postupně modernizuje své bytové domy a snižuje jejich energetickou náročnost. Momentálně se pracuje na ulici Zelená, kde se zatepluje a nájemníky čekají i nové rozvody a změna způsobu vytápění.

DK Poklad přivítal 5. ročník seniorského bálu. Hvězdou večera byl Michal David revival

Včera 15:27 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Prostory DK Poklad v Ostravě-Porubě zaplnil jarní seniorský bál. I letos byl velmi rychle vyprodaný. Porubští senioři mají o společenská setkání, a hlavně tanec, velký zájem.

Ptačí budky v Ostravě měly rekordní obsazenost

Včera 13:24 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Ptačí budky rozmístěné po Ostravě měly v loňském roce nejvyšší obsazenost od zahájení jejich instalace v roce 2021. Ptáci zahnízdili ve 211 z 251 budek a obsadili tak téměř 84 procent z nich. Na Jihu zůstalo z šedesáti budek prázdných pouze 6.

Březen patří čtenářům. Bohatý program nabízí i Knihovny města Ostrava

Včera 13:19 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Knihovna města Ostravy se zapojila do celostátní kampaně Březen – měsíc čtenářů. Po celý měsíc proto její pobočky nabídnou pestrý program plný akcí a aktivit určených čtenářům všech věkových kategorií. Mezi nimi i pobočka na ulici Dr. Martínka v Ostravě-Jihu.

Seniorka krvácela a stiskla tlačítko Senior linky. Bleskově pomohli ostravští strážníci
Vydáno 26. července 2025 10:56, Ostrava-město, Jiří Cileček
Praskla jí žíla na noze a začala krvácet. 79letá seniorka proto v noci stiskla tlačítko Senior linky a během chvíle k ní dorazila nejbližší hlídka strážníků v terénu. Strážníci pak zastavili krvácení a přivolali lékaře. Senior linka pomáhá pravidelně a využívá ji ve městě už 606 lidí.

video: Městská policie Ostrava

V prvních minutách pátku 25. července stiskla 79letá seniorka z Moravské Ostravy tlačítko zdravotních komplikací své Senior linky. Doslova během pár minut k ní do bytu dorazili strážníci městské policie.

Helena Badurová, mluvčí MP Ostrava: "Krvácela z prasklé žíly na nártu. Strážníci seniorku na místě ošetřili. Naštěstí její zdravotní stav nebyl natolik vážný, aby vyžadoval hospitalizaci. Přivolaný lékař ji po následném ošetření ponechal v domácí péči."

Tento případ znovu ukázal, jak důležitou roli Senior linka v Ostravě hraje. Jde o bezplatnou službu určenou pro osamělé seniory a hendikepované osoby, která funguje od roku 2010. Systém využívá dvě tlačítka. Jedno pro ohrožení a pohyb podezřelého člověka u obydlí, druhé pro vážné zdravotní situace, které nosí senioři na krku.

Helena Badurová, mluvčí MP Ostrava: "Zmáčknutím tlačítka je městská policie ihned informována o možném nebezpečí či ohrožení uživatele zařízení, a nejblíže situovaná hlídka strážníků okamžitě vyjíždí na místo, aby poskytla pomoc."

Senior linka se za dobu své existence stala nedílnou součástí systému bezpečnosti a podpory osamělých seniorů a hendikepovaných.

Helena Badurová, mluvčí MP Ostrava: "K dnešnímu dni využívá této služby již 606 seniorů a hendikepovaných osob. Účinnost a význam Senior linky jsou patrné z počtu intervencí, které strážníci uskutečňují na základě aktivace tlačítka Senior linky. Jen v letošním roce takto realizovali 234 výjezdů, z nichž ve 42 případech bylo nutné zajistit také lékařskou pomoc."

Případní zájemci o tuto službu mohou bližší informace získat na příslušném sociálním odboru, na webových stránkách Městské policie Ostrava nebo na telefonním čísle 720 735 125 (v pracovních dnech od 7:00 do 14:00 hod.).

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000049915/seniorka-krvacela-a-stiskla-tlacitko-senior-linky-bleskove-pomohli-ostravsti-straznici