Pan Havlík je pacientem nově zrekonstruovaného Iktového centra vítkovické nemocnice a léčí se na neurologickém oddělení a je rád, že má zajištěnou komplexní péči pod jednou střechou.
pan Havlík, pacient iktového centra: "Je to lepší, protože já jsem byl i na tom starém oddělení asi před 2 měsíci, kde jsem musel putovat."
V centru se léčí hlavně pacienti s cévními mozkovými příhodami, způsobenými uzavřením nebo prasknutím mozkové tepny. Pacient by se měl začít léčbu do čtyř hodin od prvních příznaků.
Daniel Václavík, primář neurologického oddělení Vítkovické nem. v Ostravě: "Musíme udělat neurologické vyšetření, krevní testy, CT, ultrazvukové vyšetření, než ho začneme léčit, takže to je poměrně hodně úkonů a tou koncentrací, že je to vše v jedné budově, takže se výrazně zrychlí ten proces."
Součástí iktového centra je i jednotka intenzivní péče, kam se přijímají pacienti s mozkovou příhodou.
Ondřej Pavlík, lékař neurologického oddělení Vítkovické nem. v Ostravě: "Pokud se jedná o klasickou cévní mozkovou příhodu, tak pacient zůstává tady u nás a zde je léčen, pokud se jedná o komplikovanou cévní mozkovou příhodu, tak máme zde i možnost tzv. angiolinky, což je o dvě patra níže, takže tam eventuálně může probíhat rekanalizace, neboli obnovení průtoku mozkovou cévou."
Pokud pacient překoná akutní fázi, je přeložen na rehabilitační oddělení, které je také součástí centra. Mozková příhoda postihuje nejčastěji pacienty od 55 do 76 let. A jen za rok 2010 bylo s tímto onemocněním hospitalizováno 56 000 lidí.