Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Stromy v Porubě napadá jmelí a klíněnka. Problémem je jejich stáří

Ostrava-Poruba |

Poruba také letos uspořádala komentovanou procházku s arboristou. Lidé se tak přímo v terénu dozvěděli, kolik je stromů v obvodu, jak se o ně pečuje, jak jsou staré a co vše je ohrožuje. Zájem byl velký.

Spoustu informací o městské zeleni se dozvěděli lidé, kteří se vydali na už tradiční naučnou procházku s arboristou. Tentokrát poznávali stromy na sídlišti kolem ulice B. Nikodéma a kontrolovali, v jakém jsou zdravotním stavu a čím vším jsou napadeny.

Jiří Poulík, arborista, Safe Trees: “Budeme si určitě dost povídat o jmelí, protože tady je hodně stromů napadeno jmelím a budeme si taky povídat o klíněnce jírovcové, protože to je taky problém, který se řeší v poslední době. Určitě shrneme to, jaké druhy dřevin typově taxonem tady jsou, v jakém jsou zdravotním stavu.”
Anketa: účastníci procházky: “Vysadily to studentky Gymnázia Olgy Havlové a esperantská skupina, za rok to bude 20 let. Jsou krásné, pěkně nám rostou a já jsme tady napsala i nějaké poznámky a můžu vám to věnovat tady tu fotečku.”
“Já jsem náplava, bydlím tady 3. rokem a objevuji naprosto neuvěřitelné světy. Prostě jak se tady k sobě ti lidi chovají, že se sdružují, chodí na vycházky, různé aktivity mají - Covid necovid, ta parta tady drží pohromadě. A ti lidi, kteří provázejí, je vidět, že to mají v malíčku, že tomu rozumí a že je to baví. A ono je to přenosné a tak jsem ráda, že jsem tady.”
“Slyšel jsem od kamaráda, že tady ta procházka je zajímavá, že tady jsou někde hezké stromy, nebo staré stromy, ale co jsem viděl jako nejlepší strom, takový svou mohutností a zajímavostí, je v Třebovicích v parku.”
“Ty prohlídky vždycky, jak mám možnost, tak se účastním. Je to úžasná akce.”
“Zajímá nás, co se tady kde pěstuje, roste a co město, Poruba má tady do budoucna dělat, nebo co chce dělat tady s výsadbou.”

V Porubě je zhruba 22 tisíc stromů a více jak polovinu z nich tvoří 6 základních druhů. Jsou to většinou lípy, javory a břízy. Přes 60 procent stromů se vysadilo v době, kdy se začaly stavět sídliště.

Jiří Poulík, arborista, Safe Trees: “Ty stromy už dneska dorostly a víceméně už jsou dospělé a mají své problémy a z toho trochu vyplývá, že ty problémy do budoucna spíš budou růst než se zmenšovat. Protože čím starší strom, čím dospělejší, tak tím víc potíží s ním asi jsou. V těch nových výsadbách si myslím, že toho bude dost už jako novějších různých kultivarů, kterých je dneska obrovská nabídka toho, co se dá koupit. Dříve to bylo poměrně dost chudší.”

Veškeré stromy má Poruba podrobně zmapované a kdokoli by se chtěl o nich dozvědět více, může se podívat na webovou stránku www.stromypodkontrolou.cz.

Nahlásit chybu


K tématu

V Porubě se mění druhy ptáků. Květen je ideálním obdobím pro jejich pozorování

6. května 2025 15:36 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

S příchodem jara ožila příroda a s ní i ptačí svět. V Ostravě-Porubě nyní můžeme pozorovat, jak čerstvě narozená mláďata, tak dospělé jedince, kteří se je snaží krmit a chránit.

V Porubě se mění druhy ptáků. Květen je ideálním obdobím pro jejich pozorování

8. května 2025 18:01 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

S příchodem jara ožila příroda a s ní i ptačí svět. V Porubě nyní můžeme pozorovat, jak čerstvě narozená mláďata, tak dospělé jedince, kteří se je snaží krmit a chránit.

Karviná vysadí městský sad jako přírodní ochranu proti jmelí

15. června 2025 13:43 | Karviná | Jiří Cileček

Karviná vysadí v parku Boženy Němcové na podzim městský sad s více než 50 ovocnými stromy a 130 keři. Ty poslouží nejen veřejnosti, ale také ptactvu. Projekt s názvem „Náš sad“ má ekologický i vzdělávací rozměr — cílem je mimo jiné omezit šíření parazitického jmelí.


Slezskoostravského spisovatele Otu Filipa připomínají dvě nové pamětní desky

Spisovatele, publicistu, novináře, osobnost české exilové literatury a rodáka ze Slezské Ostravy Otu Filipa připomíná od tohoto týdne pamětní deska na fasádě ostravské Nové radnice. Odhalení originálního díla se zúčastnila i jeho dcera Hana.

V Havířově se rodiče učí zachraňovat novorozence

Včera 16:44 | Havířov | Bára Kelnerová

Správné uvolnění dýchacích cest i resuscitace má u novorozenců svá specifika. Moravskoslezská nemocnice v Havířově proto pořádá pro rodiče praktické školení, o které je velký zájem.

Záchranáři zasahovali u dvou vážných pádů z výšky v Holčovicích a Josefovicích, k těžce zraněným mužům letěl vrtulník

Včera 20:27 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Zdravotničtí záchranáři v Moravskoslezském kraji zasahovali ve středu 4. března u dvou vážných úrazů po pádu z výšky. První případ se stal v Holčovicích na Bruntálsku, druhý v Josefovicích na Opavsku. V obou případech zasahovaly pozemní posádky i vrtulník a zranění muži skončili v ostravském traumatologickém centru.

Zámek Paskov prochází největší rekonstrukcí za poslední desetiletí

Včera 20:42 | Paskov | Michal Feber

Dominantou města Paskov je místní zámek. Historická budova, která po dlouhá léta chátrala, se nyní postupně mění k lepšímu. Díky rozsáhlé rekonstrukci by se měl zámek znovu otevřít veřejnosti a nabídnout nové využití pro obyvatele i návštěvníky.

Historická sýpka dostane nový život

Včera 11:43 | Ostrava-Svinov | Pavel Straka

Památkově chráněná Svinovská sýpka byla ještě nedávno na pokraji zániku. Město ji odkoupilo a připravuje její rekonstrukci. Do budoucna by se mohla proměnit v moderní knihovnu a komunitní centrum.

Porodní asistentky z Karviné-Ráje vyráží za maminkami

Včera 16:50 | Karviná | Anna Břenková

Moravskoslezská nemocnice Karviná-Ráj vysílá porodní asistentky přímo domů k maminkám. Pomáhá takto ženám zvládnout náročné šestinedělí. Péče se zaměřuje hlavně na fyzické a psychické zdraví matky.

Otevření Honorárního konzulátu Slovenské republiky v Ostravě

Včera 12:12 | Ostrava-město | Pavel Straka

V Ostravě v úterý oficiálně zahájil činnost Honorární konzulát Slovenské republiky. Nové zastoupení má posílit spolupráci mezi Moravskoslezským krajem a Slovenskem a zároveň usnadnit služby slovenským občanům žijícím nebo pracujícím v regionu.

Česká premiéra v Opavě: histologie v reálném čase

Včera 16:29 | Opava | Yvona Fajtová

Moravskoslezská nemocnice Opava zavádí do praxe další moderní technologii, takzvaný histologický skener. Přístroj umožňuje lékařům zjistit v reálném čase, zda byl nádor odstraněn celý. Nejčastěji se využívá u pacientek s karcinomem prsu a výrazně zvyšuje přesnost i bezpečnost chirurgické léčby.

Dětmarovice staví nové třídy pro děti v MŠ Koukolná

Včera 11:40 | Dětmarovice | Bára Kelnerová

V Dětmarovicích dlouhodobě přibývá obyvatel a s nimi i malých dětí. Obec proto rozšiřuje kapacitu mateřské školy a je připravena navýšit i počet tříd na základní škole.

Fulnek po 10 letech aktualizuje lesní hospodářský plán, lesům vrací přirozenou podobu

3. března 2026 16:00 | Fulnek | Michal Slonina

575 hektarů lesních pozemků v různých nadmořských výškách na sedmi katastrálních územích má ve správě město Fulnek. Po deseti letech teď musí aktualizovat lesní hospodářský plán, který určuje těžbu, obnovu i ochranu lesa tak, aby zůstal zdravý a produktivní.

Lešenáři

Ostrava Nástup: od 16. března 2026 od 40 000 Kč/měsíc

Ostrava připravuje ptačí budky na další sezónu. Letos břibudou i budky pro netopýry

Projekt Ptačí budky pro Ostravu!!! je velmi úspěšný a v těchto dnech už vrcholí přípravy na další sezónu. Budky se čistí, opravují, dělají se i nové a letos je na některých místech doplní také speciální budky pro netopýry.

Ostravský spisovatel Ota Filip má rovnou dvě pamětní desky. Najdete je na rohu Nové radnice

Ostravský rodák spisovatel Ota Filip má svou pamětní desku. Tedy vlastně desky dvě, z obou stran nároží pravého křídla Nové radnice, kde měli jeho rodiče až do konce války kavárnu. Část života musel umělec prožít v emigraci. Ve svých dílech čerpal ze svého života ve Slezské Ostravě.

KMO se připojila k měsíci čtenářů řadou akcí. Vyberou si všechny generace

Včera 15:30 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Knihovna města Ostravy se připojila k celorepublikové akci Březen měsíc čtenářů. A na celý měsíc si její pobočky připravily řadu akcí pro všechny generace. Hned na začátku března knihovna na Opavské ulici přivítala děti ze ZŠ Komenského.

Radnici v Ostravě-Vítkovicích zdobí nové unikátní lustry

Vítkovická radnice má po více než osmdesáti letech zpět své secesní lustry. Na jejich slavnostní rozsvícení dorazily desítky lidí. Městský obvod za repliky zaplatil 990 tisíc korun.

V Ostravě se chystá evropský šampionát v curlingu. Český tým má vysoké ambice

Včera 12:01 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Historicky první mistrovství Evropy v culingu v České republice bude v Ostravě. Vedení tohoto sportu chce tím pomoci rozvoji curlingu i v našem regionu, který je v celé zemi proslaven fantastickými fanoušky. Šampionát se uskuteční na podzim.

Policisté z Ostravy vyřešili 90 případů majetkové kriminality. Na svědomí je mělo 6 pachatelů

Včera 10:22 | Ostrava-město | Anna Břenková

Násilím se dostali do fitcentra, rodinných domů i vozidel. Brali všechno, co se dalo prodat. Intenzivní vyšetřování ostravských policistů dopadlo šest pachatelů. Celkově způsobili škodu přes jeden a půl milionu.

Stromy v Porubě napadá jmelí a klíněnka. Problémem je jejich stáří
Vydáno 30. září 2021 20:02, Ostrava-Poruba, Yvona Fajtová
Poruba také letos uspořádala komentovanou procházku s arboristou. Lidé se tak přímo v terénu dozvěděli, kolik je stromů v obvodu, jak se o ně pečuje, jak jsou staré a co vše je ohrožuje. Zájem byl velký.

Spoustu informací o městské zeleni se dozvěděli lidé, kteří se vydali na už tradiční naučnou procházku s arboristou. Tentokrát poznávali stromy na sídlišti kolem ulice B. Nikodéma a kontrolovali, v jakém jsou zdravotním stavu a čím vším jsou napadeny.

Jiří Poulík, arborista, Safe Trees: “Budeme si určitě dost povídat o jmelí, protože tady je hodně stromů napadeno jmelím a budeme si taky povídat o klíněnce jírovcové, protože to je taky problém, který se řeší v poslední době. Určitě shrneme to, jaké druhy dřevin typově taxonem tady jsou, v jakém jsou zdravotním stavu.”
Anketa: účastníci procházky: “Vysadily to studentky Gymnázia Olgy Havlové a esperantská skupina, za rok to bude 20 let. Jsou krásné, pěkně nám rostou a já jsme tady napsala i nějaké poznámky a můžu vám to věnovat tady tu fotečku.”
“Já jsem náplava, bydlím tady 3. rokem a objevuji naprosto neuvěřitelné světy. Prostě jak se tady k sobě ti lidi chovají, že se sdružují, chodí na vycházky, různé aktivity mají - Covid necovid, ta parta tady drží pohromadě. A ti lidi, kteří provázejí, je vidět, že to mají v malíčku, že tomu rozumí a že je to baví. A ono je to přenosné a tak jsem ráda, že jsem tady.”
“Slyšel jsem od kamaráda, že tady ta procházka je zajímavá, že tady jsou někde hezké stromy, nebo staré stromy, ale co jsem viděl jako nejlepší strom, takový svou mohutností a zajímavostí, je v Třebovicích v parku.”
“Ty prohlídky vždycky, jak mám možnost, tak se účastním. Je to úžasná akce.”
“Zajímá nás, co se tady kde pěstuje, roste a co město, Poruba má tady do budoucna dělat, nebo co chce dělat tady s výsadbou.”

V Porubě je zhruba 22 tisíc stromů a více jak polovinu z nich tvoří 6 základních druhů. Jsou to většinou lípy, javory a břízy. Přes 60 procent stromů se vysadilo v době, kdy se začaly stavět sídliště.

Jiří Poulík, arborista, Safe Trees: “Ty stromy už dneska dorostly a víceméně už jsou dospělé a mají své problémy a z toho trochu vyplývá, že ty problémy do budoucna spíš budou růst než se zmenšovat. Protože čím starší strom, čím dospělejší, tak tím víc potíží s ním asi jsou. V těch nových výsadbách si myslím, že toho bude dost už jako novějších různých kultivarů, kterých je dneska obrovská nabídka toho, co se dá koupit. Dříve to bylo poměrně dost chudší.”

Veškeré stromy má Poruba podrobně zmapované a kdokoli by se chtěl o nich dozvědět více, může se podívat na webovou stránku www.stromypodkontrolou.cz.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-poruba/11000027749/stromy-v-porube-napada-jmeli-a-klinenka-problemem-je-jejich-stari