Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Květinová louka u Francouzské ulice se lidem tak líbila, že nezůstane jedinou v Porubě

Ostrava-Poruba |

Historicky první květinová louka v Porubě měla mezi lidmi obrovský ohlas. Nenašel se nikdo, komu by se nelíbila. Letničky na konci Hlavní třídy u Francouzské ulice byly vysazeny letos na jaře a postupně kvetly po celé léto. Květinových luk proto bude přibývat.

Čtyřicet druhů letniček. mezi nimi například krásnoočka, slunečnice, zářivky, nebo levandule po celé léto dělaly radost lidem. První květinová louka, kterou v Porubě vytvořili letos na jaře, se stala jedním nejfotografovanějším míst obvodu.

Miroslav Otisk, místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Neustále to lidi fotili, sdíleli fotografie a hlavně, co bylo důležité, Ta květinová louka neustále rostla a tím pádem tady byly vidět různé květinky po dobu celého půl roku. Počet nehod se naštěstí nezvýšil, nicméně mělo to za následek, a to nám i psali lidi, že raději se tady projíždějí automobilem po Francouzské ulici protože je to krásně naladí hned po ránu a odpoledne se tady procházejí třeba s pejskem.”

Minulý týden si lidé mohli květiny natrhat a odnést domů, čehož využily desítky zájemců. Poté byla louka pokosena a opět by měla začít kvést příští rok na jaře.

Renáta Hovjacká, správkyně zeleně, MOb Ostrava-Poruba: “Včera jsme květinovou louku posekali a necháme tady tu masu tak 14 dnů ležet na místě, kdy v podstatě by to mělo uschnout, semínka by se měla vyklepat ze semeníku a potom to prohrabeme, zkusíme to uválcovat, možná na to dáme trošku substrátu a uvidíme příští rok, co nám z toho vzejde.”

Vykvést by měla nejen louka na Francouzské ulici, ale nově i na dalších pěti místech Poruby.

Miroslav Otisk (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Další květinové louky, samozřejmě v trochu menším rozsahu plošném, chystáme na náměstí Vacka, na Antoníny Bejdové, Nerudově náměstí, Havlíčkově náměstí a poblíž Oázy klidu.”

Zatímco květinová louka na Francouzské ulici má dva a půl tisíce metrů čtverečních, ty ostatní budou mít dohromady 1700.

Nahlásit chybu


K tématu

Porubský den bezpečí nabídne ukázky i techniku IZS. Uskuteční se 3. 5. u Francouzské ulice

24. dubna 2025 15:48 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Louku u Francouzské ulice v Ostravě-Porubě zaplní zdravotníci, hasiči, strážníci nebo vojáci. V sobotu 3. května se na ní totiž koná velkolepá akce Porubský den bezpečí.

Porubu letos opět oživí květinové louky. V jednom záhonu je až 40 druhů rostlin

15. května 2025 14:17 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Poruba se s příchodem teplejšího počasí opět zazelenala a zbarvily se už i záhony. Veřejný prostor zkrášlí také ještě oblíbené květinové louky, kterých bude letos pět.

Na Francouzské ul. v Porubě se opravuje horkovod. K dispozici je náhradní parkoviště

22. května 2025 15:14 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Začala stavební sezona, a také externí firmy plánují v Porubě investice. Jednou z největších je oprava horkovodu na 5. obvodě.


V Havířově se učí rodiče poskytovat první pomoc novorozencům, o školení je velký zájem

Dnes 10:31 | Havířov | Bára Kelnerová

Správné uvolnění dýchacích cest i resuscitace má u novorozenců svá specifika. Moravskoslezská nemocnice v Havířově proto pořádá pro rodiče praktické školení, o které je velký zájem.

Ostrov povodňového odpadu na Těrlické přehradě museli bagrem zlikvidovat hasiči

Dnes 11:50 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Těžkou techniku museli použít hasiči k rozbití a odstranění ostrova z povodňového odpadu, který se vytvořil v ústí Těrlické přehrady. Na velké kmeny a množství dalšího materiálu musel být přivolán bagr z hasičského útvaru v Hlučíně.

Veřejnost diskutovala o podobě náměstí gen. Svobody v Ostravě-Zábřehu s architekty

Dnes 10:33 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Jak bude vypadat náměstí gen. Svobody v Ostravě-Zábřehu měli možnost řešit autoři projektu s veřejností. Diskuze se zaměřila na budoucí využití prostoru, jeho přírodnější charakter, dopravní řešení i vytvoření místa pro společenské a kulturní akce.

Krajským Historickým městem roku je Nový Jičín

Nový Jičín zvítězil v krajském kole soutěže Historické město roku 2025. Odborná komise ocenila mimo jiné zpřístupnění kostelní věže s vyhlídkou na městskou památkovou rezervaci.

FN Ostrava provedla výjimečnou operaci vrozené vady

Teprve osmiměsíční Oliver musel podstoupit náročnou operaci. Krátce po narození lékaři zjistili vážnou vývojovou vadu – neměl vytvořený konečník. Bez okamžité pomoci by nemohl normálně fungovat. Specialisté z Fakultní nemocnice Ostrava proto zahájili náročnou léčbu, která vyvrcholila klíčovou operací

Ostrava vybavila dobrovolné hasiče rafty i neoprény. Reaguje tak na povodně v roce 2024

Včera 13:50 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Ostrava velmi dbá na to, aby i dobrovolní hasiči měli co nejlepší vybavení, v optimálním případě na úrovni profesionálních sborů. Po zkušenostech s povodní v roce 2024 je proto nyní vybavili technikou a ochrannými pomůckami, která jim pomůže podobné situace zvládat ještě lépe a bezpečněji.

Sportovní disciplíny i medaile. Karvinská školka připravila pro děti Zimní olympiádu

Včera 14:22 | Karviná | Jiří Cileček

Hokej, curling nebo třeba skoky na lyžích. To je jen malý výčet sportů, které se mohly vyzkoušet během týdne děti v jedné z karvinských mateřských škol. Tým pedagogů pro ně totiž připravil Zimní olympiádu. U některých sportů se samozřejmě muselo trochu improvizovat.

Domovy seniorů musely navýšit ceny za pobyt

Včera 11:44 | Havířov | Bára Kelnerová

Náklady na provoz v pobytových sociálních zařízeních rostou. Proto ministerstvo práce a sociálních věcí zvýšilo denní sazbu za ubytování, stravu, nebo praní prádla. Domov seniorů v Havířově už to klientům oznámil.

Fajnou Dilnu čeká stěhování do většího. Obsadí objekt po strážnících

Včera 10:48 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

V Ostravě funguje unikátní projekt s názvem Fajna Dilna, který vznikl na podporu řemesel. Může přijít každý, něco si vyrobit a hlavně se také něco nového naučit. O dílnu je mezi veřejností takový zájem, že ji čeká stěhování do větších prostor. Největší oblibě se těší práce se dřevem.

Karviná-Ráj nově kontroluje zdraví žen i po porodu

Včera 9:20 | Karviná | Anna Břenková

Nemocnice Karviná-Ráj vysílá porodní asistentky přímo domů k maminkám. Tato novinka pomáhá ženám zvládnout náročné šestinedělí. Péče se zaměřuje hlavně na fyzické a psychické zdraví matky.

Svářeči

Ostrava Nástup: od 1. března 2026 od 29 120 Kč/měsíc

Poruba hostila soustředění tanečníků před MČR. Tréninky prověřily jejich kondici

Dnes 15:44 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Do Ostravy-Poruby se sjeli ti nejlepší tanečníci. Dům farnosti totiž hostil intenzivní soustředění před blížícím se mistrovstvím republiky v latinskoamerických tancích.

Tomáš Galásek skončil jako trenér FC Baníku Ostrava, střídá ho Ondřej Smetana

Včera 17:16 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Fotbalový Baník Ostrava mění hlavního trenéra. Tomáš Galásek po nedělním utkání v Liberci končí a vedení klubu se s ním dohodlo na ukončení spolupráce. Tým nově povede Ondřej Smetana, který se na Bazaly vrací po čtyřech letech.

Ostrava vybavila dobrovolné hasiče rafty i neoprény. Reaguje tak na povodně v roce 2024

Včera 15:26 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Ostrava velmi dbá na to, aby i dobrovolní hasiči měli co nejlepší vybavení, v optimálním případě na úrovni profesionálních sborů. Po zkušenostech s povodní v roce 2024 je proto nyní vybavili technikou a ochrannými pomůckami, která jim pomůže podobné situace zvládat ještě lépe a bezpečněji.

Masarykovo náměstí v Ostravě zaplnily davy lidí na podporu prezidenta republiky

Včera 10:41 | Ostrava-město | Pavel Straka

I přes mrazivé počasí demonstrovali v neděli odpoledne lidé napříč republikou na podporu prezidenta Petra Pavla. Sešli se i na řadě míst v Moravskoslezském kraji. Nejvíce jich dorazilo na shromáždění na Masarykovo náměstí v Ostravě.

Porubský reprezentační ples se pomalu stává tradicí, už po čtvrté roztančil kulturní dům Poklad

Včera 9:21 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová

Reprezentační ples radnice Ostravy-Poruby se už počtvrté uskutečnil v Domě kultury Poklad. Návštěvníkům nabídl hvězdný hudební program, taneční vystoupení i bohatou tombolu. Atmosféra byla podle organizátorů i hostů výjimečná.

Zaplněné Masarykovo náměstí v Ostravě podpořilo prezidenta republiky

15. února 2026 18:04 | Ostrava-město | Pavel Straka

Na stovkách míst v Česku demonstrovali lidé na podporu prezidenta. Akci svolal spolek Milion chvilek. Impulsem byly textové zprávy ministra zahraničí určené hlavě státu. Lidé se tak v neděli odpoledne sešli i na řadě míst v Moravskoslezském kraji. Nejvíce jich dorazilo na shromáždění na ostravské Masarykovo náměstí.

Květinová louka u Francouzské ulice se lidem tak líbila, že nezůstane jedinou v Porubě
Vydáno 21. října 2021 15:55, Ostrava-Poruba, Yvona Fajtová
Historicky první květinová louka v Porubě měla mezi lidmi obrovský ohlas. Nenašel se nikdo, komu by se nelíbila. Letničky na konci Hlavní třídy u Francouzské ulice byly vysazeny letos na jaře a postupně kvetly po celé léto. Květinových luk proto bude přibývat.

Čtyřicet druhů letniček. mezi nimi například krásnoočka, slunečnice, zářivky, nebo levandule po celé léto dělaly radost lidem. První květinová louka, kterou v Porubě vytvořili letos na jaře, se stala jedním nejfotografovanějším míst obvodu.

Miroslav Otisk, místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Neustále to lidi fotili, sdíleli fotografie a hlavně, co bylo důležité, Ta květinová louka neustále rostla a tím pádem tady byly vidět různé květinky po dobu celého půl roku. Počet nehod se naštěstí nezvýšil, nicméně mělo to za následek, a to nám i psali lidi, že raději se tady projíždějí automobilem po Francouzské ulici protože je to krásně naladí hned po ránu a odpoledne se tady procházejí třeba s pejskem.”

Minulý týden si lidé mohli květiny natrhat a odnést domů, čehož využily desítky zájemců. Poté byla louka pokosena a opět by měla začít kvést příští rok na jaře.

Renáta Hovjacká, správkyně zeleně, MOb Ostrava-Poruba: “Včera jsme květinovou louku posekali a necháme tady tu masu tak 14 dnů ležet na místě, kdy v podstatě by to mělo uschnout, semínka by se měla vyklepat ze semeníku a potom to prohrabeme, zkusíme to uválcovat, možná na to dáme trošku substrátu a uvidíme příští rok, co nám z toho vzejde.”

Vykvést by měla nejen louka na Francouzské ulici, ale nově i na dalších pěti místech Poruby.

Miroslav Otisk (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Další květinové louky, samozřejmě v trochu menším rozsahu plošném, chystáme na náměstí Vacka, na Antoníny Bejdové, Nerudově náměstí, Havlíčkově náměstí a poblíž Oázy klidu.”

Zatímco květinová louka na Francouzské ulici má dva a půl tisíce metrů čtverečních, ty ostatní budou mít dohromady 1700.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-poruba/11000028073/kvetinova-louka-u-francouzske-ulice-se-lidem-tak-libila-ze-nezustane-jedinou-v-porube