Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Ostravě-Porubě rozšiřují Montessori výuku. Další třída vznikne v MŠ Ukrajinská

Ostrava-Poruba |

V Ostravě-Porubě se rozšíří Montessori vzdělávání. Zatímco letos tady otevřeli historicky první Montessori třídu na Základní škole Ukrajinská, už příští školní rok k ní přibude další. Tentokrát bude určena pro předškoláky.

V Mateřské škole Ukrajinská v září příštího roku otevřou třídu s Montessori prvky. Dosud tuto alternativní předškolní péči zajišťovalo pouze rodinné centrum Kaštánek, kde se sdružují rodiče, které této výuce věří.

Martin Tomášek, místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Vycházíme vstříc jednak požadavkům rodičů, kteří nejsou úplně spokojeni s klasickým školstvím, s klasickým vzděláváním a jednak potřebám dětí, které potřebují trochu jiný přístup, aby mohly rozvíjet to, co v nich je. Jsem rád, že v Porubě má alternativa podporu, že tady má své místo a že si každá rodina vybere tu školu, která je pro ni nejlepší."

V současné době ve školce probíhají veškeré přípravy. Modernizuje se nábytek a obměňují pomůcky.

Adéla Mikesková, ředitelka MŠ Ukrajinská: “Snažili jsme si tady udělat i přípravu na kuchyňku, která tedy nebude mít odpad ani tekoucí vodu, ale budou tam děti v podstatě přelévat si vodu, nalévat skleničky. Budou tady moct připravovat i jídlo. Paní učitelky, které tady v této třídě učí, momentálně absolvují dlouhodobý kurz Montessori pedagogiky, mají i krátkodobé kurzy v rámci své vlastní aktivity tak, aby opravdu na začátek školního roku a na otevření této třídy byly maximálně připraveny.”
Adéla Ziegelbauerová, učitelka MŠ Ukrajinská: “My jako pedagožky se těšíme na tu možnost, kterou nám Marie Montessori nabízí zejména při tom individuálním přístupu k dětem. Děti získávají motivaci skrze sebe sama a nemusí tam být ten pedagog jako dozorce, ale pouze jako průvodce. Strašně moc se těšíme na tu možnost pracovat s opravdovými pomůckami typu růžová věž, dřevěné hnědé schody, tyče a poskytnout dětem první základ pro jejich další rozvíjení na ZŠ.”

Právě Montessori třída bude přípravnou třídou pro pokračování Montessori výuky na základní škole Ukrajinská, která tam úspěšně funguje od letošního roku.

Anketa: žáci Montessori třídy, ZŠ Ukrajinská: “Mě se tady moc líbí a baví mě nejvíc matematika a čeština. Angličtina mi jde jenom trošku.”
“Mě nejvíc baví asi český jazyk. Kreslím si čísla.”
“Mě se líbí nejvíce angličtina, čtení pracovat v písance.”
Petr Neshoda, ředitel ZŠ Ukrajinská: “Žádné výraznější problémy nemáme. Nicméně začali jsme a vždycky nějaký ten drobný zádrhel vyskytuje, ale snažíme se je v průběhu toho školního roku odstraňovat a myslím si, že po 3 a půl měsících v podstatě máme jen pozitivní ohlasy. Samozřejmě se rozšiřovat budeme. Těšíme se na další příliv dětí, na další příliv zájemců a uvidíme v dubnu při zápisu.”
Chantelle Schutte, učitelka angličtiny, ZŠ Ukrajinská: “Učím tady okolo 8 měsíců. Studenti jsou plní energie, šťastní a přátelští. Učí se rádi, s dětmi se učíme zejména čísla, také se vzájemně představujeme a také se bavíme o tom, co kdo má rád. Je to opravdu zábava. Učím tady každou středu.”

Bližší informační schůzka ohledně Montessori třídy proběhne s rodiči v lednu, nebo v únoru. Podrobnosti najdete přímo na webu radnice, nebo přímo MŠ Ukrajinská.

Nahlásit chybu


K tématu

Slezskoostravské fotbalové týmy začínají novou sezónu, Sokol Koblov startuje ve vyšší lize

20. srpna 2025 12:00 | Ostrava-Slezská Ostrava | Michal Slonina

Slezskoostravské fotbalové týmy vstoupily v srpnu do nové sezóny, ve které je čekají velké změny. FC Heřmanice Slezská bude muset poskládat nový manšaft a TJ Sokol Koblov se jako nováček popere s šestou ligou. Výsledky úvodních zápasů ligy ale vypadají slibně.

Akce Pozor, JEDU!!! učí bezpečné chování v dopravě. MŠ Ukrajinská připravila pro děti i rodiče zábavné odpoledne

25. června 2026 16:48 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Pozor, JEDU!!! Tak se jmenuje oblíbená dopravně-bezpečnostní akce, kterou pro děti, rodiče i veřejnost opět po roce uspořádala mateřská škola Ukrajinská. Zábavnou formou nabídla důležité informace o bezpečnosti v dopravě i první pomoci.

Akce Pozor, JEDU!!! učí bezpečné chování v dopravě. MŠ Ukrajinská uspořádala již 8. ročník

23. června 2026 15:17 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Pozor JEDU!!!, tak se jmenuje oblíbená dopravně-bezpečnostní akce, kterou pro děti, rodiče i veřejnost opět po roce uspořádala mateřská škola Ukrajinská v Ostravě-Porubě. Zábavnou formou nabídla důležité informace o bezpečnosti v dopravě i první pomoci.


Slezská Ostrava nabídne pozemek pro hotel. Od zastupitelstva magistrátu má zelenou

Slezská Ostrava má zelenou pro svůj záměr prodat atraktivní pozemek v centru města na stavbu hotelu. Poté co tento záměr schválilo zastupitelstvo obvodu, posvětilo ho i zastupitelstvo města. Slezská chce aby kupec postavil na nábřeží Ostravice nejméně čtyřhvězdičkový hotel.

Ostravští letečtí záchranáři pomáhali ve Zlínském kraji u vážně zraněné ženy

Dnes 10:22 | Celý MS kraj | Anna Břenková

53letá žena si vážně zranila nohu v horách u Horní Bečvy. Kvůli nepřístupnému terénu byli na pomoc povolání ostravští letečtí záchranáři. Zraněnou ženu museli zajistit nejprve na bezpečnějším místě, než jí transportovali do nemocnice.

Nezodpovědní lidé často přebíhají silnice před spěchajícími sanitkami

Včera 12:52 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Sanitka jede k případu nebo veze pacienta do nemocnice. Má zapnuté majáky i sirénu. Najednou jí do cesty vběhne chodec, který chce například stihnout tramvaj nebo přeběhnout rychle na zelenou po přechodu. Takové chování je nezodpovědné. Upozorňují na něj Moravskoslezští záchranáři.

Akční dobové ukázky lidem přiblížily dobývání hradu Hukvaldy

Včera 10:57 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Mezi velmi oblíbené akce na hradech a tvrzích bývají rekonstrukce historických bitev. Svým návštěvníkům, je nabízí také hrad Hukvaldy, který ve skutečnosti nebyl nikdy vojensky dobyt.

Memorandum s krajem dává šanci kloboučnickým vilám

Včera 13:58 | Celý MS kraj | Petra Dorazilová

Rýsuje se koncept záchrany novojičínských Hückelových vil. Město a Moravskoslezský kraj uzavřeli memorandum o spolupráci při obnově těchto památkově chráněných objektů. Dohodli se, že jednu z vil dají k užívání Muzeu Novojičínska.

Veteránská Beskyd rallye Turzovka se zastavila i ve Frýdlantě nad Ostravicí

Včera 11:28 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Několika městy a obcemi regionu projela tradiční Beskyd rallye Turzovka. Lidé mohli vidět několik desítek pečlivě udržovaných automobilových veteránů.

Mapa přístupnosti pomáhá nejen handicapovaným. Ostrava je rozdělena podle 3 barev

27. července 2026 10:31 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Ostrava je jedním z měst, kde se mohou handicapovaní, ale i senioři se zhoršenou mobilitou nebo maminky s kočárky orientovat pomocí mapy přístupnosti. Mohou si tak dopředu zjistit, jestli vše zvládnou sami a anebo budou potřebovat pomoc.

Vagonovou výrobu dokumentují ve Studénce 70 let

Včera 9:42 | Studénka | Petra Dorazilová

Vagonářské muzeum ve Studénce zažívá svou sedmdesátou sezonu. Výročí svého otevření připomíná třeba vystavením zakládací listiny, dobových kronik nebo detailů z původní ředitelské vily.

MS kraj otevřel v Havířově nové Dětské centrum Pluto. Nabízí také sociálně aktivizační služby

Včera 14:20 | Havířov | Jana Lipowská

Moravskoslezský kraj dokončil výstavbu nového Dětského centra Pluto v Havířově. Moderní zařízení poskytuje zázemí dětem, které potřebují okamžitou pomoc. Nová budova nahradila původní objekt a svým uspořádáním se co nejvíce přibližuje běžnému rodinnému prostředí.

Adrenalin voda vzduch – setkání letadel a lodí na Slezské Hartě

27. července 2026 19:26 | Bruntál | Karel Soukop

Víkend plný adrenalinu, závodů a vůně leteckého benzínu prožili návštěvníci Razové u Slezské Harty. Pod názvem "Adrenalin drive Voda vzduch 2026" ho tady po loňské úspěšné premiéře opět pořádal místní Jach klub. Šlo o zcela nový koncept letní zábavy, zahrnující ukázky letadel, plachetnic a pohodovou atmosféru u vody.

Ukradl pečivo a prodával ho na ulici, kšeft mu překazili ostravští strážníci

Dnes 11:23 | Ostrava-Poruba | Anna Břenková

"Já jsem jich měl šest a ještě jsem něco prodal po cestě." Muž v Ostravě ukradl šest přepravek plných pečiva ze zásobovací rampy obchodu a rovnou s nimi vyrazil na obchůzku městem. Kolemjdoucím prodával čerstvé koblihy a chleba přímo z vozíku. Jeho podnikání ale rychle ukončili všímaví strážníci.

Vítkovice investují do dostupného bydlení

Městský obvod Ostrava-Vítkovice pokračuje v rozšiřování obecního bytového fondu. Kvůli rostoucímu zájmu o bydlení nakupuje další bytové domy, připravuje jejich rekonstrukce a plánuje výstavbu nových bytů i komunitního centra. Cílem je nabídnout kvalitnější bydlení a postupně zlepšovat situaci v problémových lokalitách.

David Tichý

Včera 16:16 | Ostrava-Vítkovice | Jana Lipowská

ředitel, Krizové centrum Ostrava

Divadelní představení, koncerty, doprovodné akce. Ostravské Divadlo loutek patří Pimprlétu

27. července 2026 14:55 | Ostrava-město | Yvona Fajtová

Léto v Ostravě už tradičně patří také Pimprlétu. Oblíbený festival Divadla loutek nabízí o prázdninách desítky představení, koncertů i tvořivých dílen pro děti a jejich rodiče. Letos opět láká na české i zahraniční soubory.

Shakespearovské slavnosti na Slezskoostravském hradě lákají na hvězdné obsazení i letní atmosféru

27. července 2026 14:23 | Ostrava-město | Yvona Fajtová

Nádvoří Slezskoostravského hradu už tradičně během léta patří Williamu Shakespearovi. Letní shakespearovské slavnosti letos přejí nejen divákům, ale také počasí. To se odráží i na vysokém zájmu o vstupenky.

Šenovské muzeum s knihovnou nabízí náhled do historie města

27. července 2026 13:33 | Šenov | Andrea Holeszová

Pár kilometrů od Ostravy leží město Šenov. Své návštěvníky překvapí svou bohatou historií, cennými památkami i živou kulturní tradicí. Skutečným pokladem města je Knihovna a Šenovské muzeum. Přestože nepatří mezi rozlehlá krajská muzea, dokáže návštěvníky zaujmout autentickým pohledem na každodenní život místních obyvatel v minulých staletích.

V Ostravě-Porubě rozšiřují Montessori výuku. Další třída vznikne v MŠ Ukrajinská
Vydáno 16. prosince 2021 20:24, Ostrava-Poruba, Yvona Fajtová
V Ostravě-Porubě se rozšíří Montessori vzdělávání. Zatímco letos tady otevřeli historicky první Montessori třídu na Základní škole Ukrajinská, už příští školní rok k ní přibude další. Tentokrát bude určena pro předškoláky.

V Mateřské škole Ukrajinská v září příštího roku otevřou třídu s Montessori prvky. Dosud tuto alternativní předškolní péči zajišťovalo pouze rodinné centrum Kaštánek, kde se sdružují rodiče, které této výuce věří.

Martin Tomášek, místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Vycházíme vstříc jednak požadavkům rodičů, kteří nejsou úplně spokojeni s klasickým školstvím, s klasickým vzděláváním a jednak potřebám dětí, které potřebují trochu jiný přístup, aby mohly rozvíjet to, co v nich je. Jsem rád, že v Porubě má alternativa podporu, že tady má své místo a že si každá rodina vybere tu školu, která je pro ni nejlepší."

V současné době ve školce probíhají veškeré přípravy. Modernizuje se nábytek a obměňují pomůcky.

Adéla Mikesková, ředitelka MŠ Ukrajinská: “Snažili jsme si tady udělat i přípravu na kuchyňku, která tedy nebude mít odpad ani tekoucí vodu, ale budou tam děti v podstatě přelévat si vodu, nalévat skleničky. Budou tady moct připravovat i jídlo. Paní učitelky, které tady v této třídě učí, momentálně absolvují dlouhodobý kurz Montessori pedagogiky, mají i krátkodobé kurzy v rámci své vlastní aktivity tak, aby opravdu na začátek školního roku a na otevření této třídy byly maximálně připraveny.”
Adéla Ziegelbauerová, učitelka MŠ Ukrajinská: “My jako pedagožky se těšíme na tu možnost, kterou nám Marie Montessori nabízí zejména při tom individuálním přístupu k dětem. Děti získávají motivaci skrze sebe sama a nemusí tam být ten pedagog jako dozorce, ale pouze jako průvodce. Strašně moc se těšíme na tu možnost pracovat s opravdovými pomůckami typu růžová věž, dřevěné hnědé schody, tyče a poskytnout dětem první základ pro jejich další rozvíjení na ZŠ.”

Právě Montessori třída bude přípravnou třídou pro pokračování Montessori výuky na základní škole Ukrajinská, která tam úspěšně funguje od letošního roku.

Anketa: žáci Montessori třídy, ZŠ Ukrajinská: “Mě se tady moc líbí a baví mě nejvíc matematika a čeština. Angličtina mi jde jenom trošku.”
“Mě nejvíc baví asi český jazyk. Kreslím si čísla.”
“Mě se líbí nejvíce angličtina, čtení pracovat v písance.”
Petr Neshoda, ředitel ZŠ Ukrajinská: “Žádné výraznější problémy nemáme. Nicméně začali jsme a vždycky nějaký ten drobný zádrhel vyskytuje, ale snažíme se je v průběhu toho školního roku odstraňovat a myslím si, že po 3 a půl měsících v podstatě máme jen pozitivní ohlasy. Samozřejmě se rozšiřovat budeme. Těšíme se na další příliv dětí, na další příliv zájemců a uvidíme v dubnu při zápisu.”
Chantelle Schutte, učitelka angličtiny, ZŠ Ukrajinská: “Učím tady okolo 8 měsíců. Studenti jsou plní energie, šťastní a přátelští. Učí se rádi, s dětmi se učíme zejména čísla, také se vzájemně představujeme a také se bavíme o tom, co kdo má rád. Je to opravdu zábava. Učím tady každou středu.”

Bližší informační schůzka ohledně Montessori třídy proběhne s rodiči v lednu, nebo v únoru. Podrobnosti najdete přímo na webu radnice, nebo přímo MŠ Ukrajinská.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-poruba/11000029009/v-ostraveporube-rozsiruji-montessori-vyuku-dalsi-trida-vznikne-v-ms-ukrajinska