Exkurze, expozice, přednášky, atraktivní ukázky. VŠB-TUO ve dvou dnech představila uchazečům studijní programy tak, aby pochopili, co budou studovat a také jaké budou mít uplatnění.
Petra Halíková, mluvčí VŠB-TUO: “Je samozřejmě velký zájem. Letos máme ještě takovou novinku, a to je to, že Ekonomická fakulta, která se bude letos stěhovat z centra do porubského kampusu, je tady taky letos poprvé a tím samozřejmě zase naroste v rámci kampusu počet účastníků. Takže jsme samozřejmě rádi, že to všechno pojmeme.”
Největší zájem je dlouhodobě o informatiku, ekonomické obory, Fakultu stavební a také o bezpečnostní obory.
Petra Halíková, mluvčí VŠB-TUO: “Rostou nám ale i zájemci o strojařinu. Takže my jsme rádi, že můžeme nabídnout to, o co je zájem.”
anketa: zástupci jednotlivých oborů: “My jsme z centra nanotechnologií, takže prezentujeme obor nanotechnologie, který je součástí Fakulty materiálově technologické a máme tady pro studenty připravené video takových fotek a ukázek z laboratoří co se u nás může dít, jak to vychází, jak to nevychází, jaké jsou možnosti stáží, jaké jsou možnosti třeba i pracovních příležitostí. Máme tady některé ukázky materiálů, nebo různých částí experimentů, které jsou u nás možné dělat.”
“My tam máme dvě takové ukázky. Jedna z toho je ukázka takového jako reaktoru, kde my pomocí plastových částic ukazujeme proudění, a to, jak na to různé typy lopatek mají vliv a druhý je miniaturní reaktor, ve kterém jsou maličké kanálky, kterými proudí kapalina, ony se míchají a z toho dostáváme nějaké produkty a vlastně umožňuje to vytváření látek v malém objemu, aby nedocházelo třeba k různým ztrátám.”
“My jsme institut dopravy a máme tu ze všech pracovišť nějaké ukázky. Vlevo je letecký simulátor, tam mají obory jako dopravní pilot, provoz a údržba letecké techniky, potom to jsou dopravní procesní zařízení. Potom tu je obor Dopravní systémy a technika. Dopravní technika se věnuje stavbě vozidel ať už železničních nebo silničních a máme tu připravené i různé ukázky jako letecký simulátor, lokomotivní simulátor nebo model motoru a elektrický motocykl a doufáme, že zaujmeme studenty.”
anketa: zájemci o studium: “Ještě rozhodnutý nejsem. Nevím, na co chci jít, ale určitě mě zajímá strojírenství a konkrétně se mi zalíbila robotika a technologie.”
“Já jsem rozhodnutá, že půjdu na ekonomickou fakultu, nejspíš na management. To mě nejvíc zaujalo.”
Zájem o technické obory roste i díky popularizačním aktivitám.
Petra Halíková, mluvčí VŠB-TUO: “Jde jenom o to, čemu se chtějí ti studenti věnovat a jak moc na to chtějí dát energie. My samozřejmě jsme rádi, když je můžeme podpořit v zájmu o obor už od základní školy. Proto máme spoustu popularizačních aktivit. Kroužky, přednášky, besedy, exkurze.”
Pro děti je určena zejména Junior univerzita, díky které mají možnost studovat na zkoušku jako vysokoškolák. Podrobnosti o ní najdete na webu VŠB-TUO.