Odvaha, vytrvalost, fyzická i technická zdatnost. Tyto schopnosti rozhodně nechyběly soutěžícím 17. ročníku Studentského železného hasiče, na které čekaly tradiční překážky disciplín TFA.
Jiří Patrovský, student Fakulty bezpečnostního inženýrství: “Aktuálně se nacházíme na 17. ročníku Studentského železného hasiče, který se každoročně koná v rektorátu VŠB, možnost se mají přihlásit středoškoláci, vysokoškoláci z celé ČR, podmínka je pouze 18 plus kvůli odpovědnosti. Přihlásilo se nám letos 50 závodníků, podávají super výkony a panuje tu dobrá atmosféra. Samozřejmě je to fyzicky dost náročné, takže většina bývá kluků, ale jsou tu i bojovnice mezi námi, které si to rády zkusí.”
Matyáš Rejzek, student Fakulty bezpečnostního inženýrství: “Disciplín máme hned několik, začínáme roztažením 40 metrů béčkových hadic, následuje hammer box, což je ocelová krabice, kde se provádí údery kladivem, poté následuje stažení hadic, přenesení dvou hadicových košů s hadicemi B, následuje zapojení céčkových hadic na rozdělovač a potom přetažení figuríny, která váží 80 kg.”
Nejtěžší disciplínou byl výběh do 10. patra budovy rektorátu, kterou celá soutěž vyvrcholila.
Matyáš Rejzek, student Fakulty bezpečnostního inženýrství: “Závodníci běží s kompletní výstrojí, co mívá hasič u zásahu, vyjma bot. Mohou běžet v teniskách, ale jinak mají kompletní zásahový třívrstvý oblek, řekněme nějakých 7 kg včetně přilby a na zádech dýchací přístroj, řekněme 10 kg. Závodníci co se umisťují na předních příčkách trénují po celý rok, je to velice fyzicky náročná soutěž jak fyzicky tak i technicky. Je to technická disciplína a určitě je potřeba také velká vytrvalost. Ti co to běhají profesionálně, mění i jídelníček.”
anketa: soutěžící: “Přípravy, tak jsem trénoval u nás na vesnici, zkoušel jsem tady ty disciplíny s hadicemi, roztahovat, tahat figurínu a baví mě to. Už jsem podruhé, loni jsem byl poprvé a teďka jsem si zlepšil čas, takže se to povedlo aspoň a jinak jo, je to super. Nejtěžší disciplínou, asi ty schody jsou nejtěžší, to 10. patro je fakt jako masakr.”
“Pro mě byly nejtěžší schody, bylo to velmi náročné a jinak každá překážka byla pro mě těžší, protože nemám pořádně natrénované, ale myslím si, že nějak se to zvládlo. Mám to za sebou, všechno jsem dokončila, takže jsem spokojená.”
“Toto je moje pátá účast na této soutěži. Nejlepší čas vlastně 2:33 před dvěma lety a nejtěžší disciplína určitě schody. Jaké byly přípravy? Běhání do schodů, to je asi základ při této soutěži a ještě to tahání figuríny a silová příprava.”
Nejrychlejší student celou soutěž zvládl za pouhé dvě minuty a 34 sekund a nejlepší studentka pak byla v cíli jen o necelou minutu později.