Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Fakultní nemocnici Ostrava pomáhá 125 dobrovolníků. Pacienti díky nim přicházejí na jiné myšlenky

Ostrava-Poruba |  | Expres Ostrava-Poruba

V ostravské Fakultní nemocnici nemocnici v současné době působí 125 dobrovolníků. Zajišťují servis nejen v kavárnách na onkologické a hematoonkologické klinice, ale pomáhají i odbornému personálu vyplnit čas pacientů.

Dobrovolníci hrají v nemocnicích nezastupitelnou roli. Přináší radost pacientům, pro které jsou zpestřením jejich hospitalizace. Povídají si s nimi, doprovází je na procházky a přivedou je tak na jiné myšlenky.

Jan Drong, pacient FNO: “Jakákoliv činnost pro pacienta ta dobrovolná, si myslím, je vzácná a neocenitelná, protože přijde na jiné myšlenky, může se svěřit s různými problémy, starostmi.”

Simona Honsová, koordinátorka dobrovolnické činnosti: “V současné době máme celkem 125 dobrovolníků. Spolupracujeme se dvěma externími organizacemi, tou první je dobrovolnické centrum Adra Ostrava, tou druhou je Nadační fond Pavla Novotného a máme pořád požadavky z dalších pracovišť, že by uvítali dobrovolníky, protože vhodně doplňují práci odborného personálu, ničím tu práci nenahrazují, ale spíš se snaží pomoci tomu odbornému personálu vyplnit čas pacientů.”

Někteří dobrovolníci pomáhají jednou měsíčně, jiní jednou týdně. Je to čistě na nich. Kromě toho, že navštěvují pacienty, zajišťují i servis v onkologické kavárně, kde jsou káva a čaje pro pacienty i jejich doprovod zcela zdarma.

Simona Honsová, koordinátorka dobrovolnické činnosti: “Samozřejmě máme tady v rámci projektu veřejnou sbírku, do které může kdokoliv přispět a podpořit tak provoz kavárny.”
Karin Staníková, dobrovolnice: “Protože jsme měli v rodině dvě onkologické nemoci vážné a tak jsem si říkala, že je potřeba těm lidem pomáhat, protože jsem si zažila jaké to je. A ohlas těch lidí mě nesmírně nabíjí. Ti lidi jsou rádi za každé dobré slovo.”
Jarmila Mecnerová, dobrovolnice: “Jsem ráda mezi lidmi, jsem v důchodu, takže mám dost času. Můžu se věnovat svým zálibám, protože jsem člověk, který si musí vykládat, poznávat nové lidi a dělat radost pacientům nebo klientům onkologie, nebo hematoonkologie, kde chodím vařit kávu.”
Pavel Novotný, zakladatel nadace: “Nadační fond provozuje dobrovolnickou činnost od roku 2017. Začali jsme tady na oddělení hematoonkologie FN v Ostravě. Otevřeli jsme první kavárnu života, kterou provozujeme na Hemato onkologické ambulanci ve vedlejší budově a v současné době máme tyto kavárny 4. Ještě ji máme ve Slezské nemocnici v Opavě, Baťově nemocnici ve Zlíně a ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. Letos v září plánujeme otevřít pátou kavárnu v Havířově.”

Onkologická kavárna ještě letos projde rekonstrukcí, aby vypadala útulněji a aby se v ní pacienti i jejich doprovod cítili komfortněji. Navíc by se měla otevřít i další kavárna, a to v prostorách nukleární medicíny.

Simona Honsová, koordinátorka dobrovolnické činnosti: “Takže máme teď velký zájem o dobrovolníky. Kdyby někoho oslovila ta činnost, tak budeme velmi rádi za každého dobrovolníka.”

Veškeré informace o dobrovolnictví zájemci najdou na webu Fakultní nemocnice Ostrava.

Nahlásit chybu


K tématu

Policisté z celého kraje obsadili Krevní centrum Ostrava. Našli se prvodárci i rekordmani

20. listopadu 2023 10:46 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Krevní centrum Ostrava bylo v pondělí ráno obsazeno policisty. Nešlo o žádný zásah ani cvičení, ale tentokrát přišli muži zákona skutečně darovat krev. Jedná se o pravidelnou akci a důležité je, že se každým rokem zvyšuje jejich počet.

Na Světový den dárců krve přišel do FNO rekordní počet dárců. Slavili i zachraňovali životy

22. června 2023 18:57 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová

Krevní centrum ostravské fakultní nemocnice se připojilo ke Světovému dni dárců krve. Jeho cílem je poděkovat všem, kteří chodí darovat krev pravidelně a tak často, jak je to možné a bezpečné. Zachraňují tím životy.

Jako první na světě objevili ostravští vědci mikroplasty v lidské placentě i plodové vodě

9. listopadu 2023 8:27 | Ostrava-město | Michal Slonina

V lidské plodové vodě i placentě se vyskytují mikroplasty. S tímto průlomovým zjištěním přišel jako první na světě tým vědců a lékařů z Ostravy. Nyní budou společně zkoumat, zda mají vliv na těhotenství a zdraví plodu.


Následky silné bouře opět zaměstnávají hasiče po celém regionu, nejčastěji zasahují u polámaných a vyvrácených stromů

Dnes 13:54, vydáno dnes 7:44 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Od pátečního večera prošly přes Moravskoslezský kraj další série intenzivních bouřek. Silný vítr lámal a vyvracel stromy. Lidé na některých místech hlásili také větší kroupy. Hasiči mají i během soboty opět plno práce.

Sanatorium v Jablunkově slaví 100 let, nemocných s tuberkulózou už je jen minimum

Jediné plicní sanatorium zaměřené na léčbu tuberkulózy v Beskydech letos slaví 100 let svého působení. V Jablunkově si výročí připomněli zdravotníci, zástupci města i kraje, který zařízení provozuje.

Vedení Karviné ocenilo před koncem školního roku nejlepší žáky základních škol

Před koncem školního roku se zástupci vedení Karviné sešli s nejlepšími žáky základních škol, aby jim k jejich vynikajícím výsledkům pogratulovali. Letos ocenění proběhlo v kině Centrum, nechyběla společná snídaně a prohlídka zázemí kina.

O prohlídky výjezdových stanic záchranářů byl velký zájem

Včera 16:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Záchranáři v Moravskoslezském kraji pořádali Den otevřených dveří. Otevřelo se čtrnáct stanic v kraji. Dopoledne je hojně navštěvovali školáci a odpoledne veřejnost. Záchranáři představili techniku a předávali dobré rady v poskytování první pomoci a prevenci.

MS kraj nabízí bezúročné půjčky zaměstnancům Liberty

Moravskoslezský kraj připravil finanční výpomoc zaměstnancům huti, kteří se díky krachujícímu ocelářskému gigantu ocitli v existenčních potížích. Nabízí bezúročnou půjčku ve výši 25 tisíc korun.

Dětem v tíživé situaci proplácí obědy ve školách Moravskoslezský kraj

Včera 15:32 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Už 90 školských zařízení z Moravskoslezského kraje se pro příští školní rok přihlásilo do programu bezplatného stravování pro děti. V první vlně schválilo krajské vedení příspěvky v souhrnné výši 26,3 milionu korun. Další školy se do programu ještě mohou zapojit, hejtmanství přijímá žádosti až do konce letošního září.

Myslivec omylem zastřelil pytláka u řeky. Myslel, že je to postřelený divočák

Včera 10:06 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Policisté zveřejnili podrobnosti k tragické události v Ostravě-Přívozu z loňského listopadu. Myslivec tam při nočním honu zastřelil muže u řeky v rákosí. Myslel si totiž, že jde o divočáka, kterého předtím s kolegou postřelili a následně sledovali. Jak se ukázalo, zastřelený na místě pytlačil. Střelci nyní hrozí vězení.

Další ročník Festivalu v ulicích je skoro tady, letos představí více než 220 umělců

Oblíbený ostravský Festival v ulicích se blíží. 21. a 22. června už po třetí zaplní porubskou Hlavní třídu a její okolí a představí se na něm více než 220 umělců z 20 zemí světa.

Heřmanickou haldu uhasí nepropustný sarkofág, hotov by měl být asi za 10 let

Včera 15:13 | Ostrava-město | Libor Běčák

Společnost DIAMO společně s ministry Zbyňkem Stanjurou a Jozefem Síkelou představili plán, jak zajistit hořící Heřmanickou haldu. Lidi bydlící v okolí ochrání před zplodinami a prachem obrovský sarkofág.

Zdravotnická škola se na Den zdraví proměnila v nemocnici

Den zdraví na SZŠ a VOŠZ v Ostravě má dlouhou tradici a je primárně určen pro žáky ostravských mateřských škol a prvního stupně základních škol.

Svářeči

Ostrava Nástup: od 1. července 2024 od 35 000 do 40 000 Kč/měsíc

Moravská Ostrava a Přívoz postupně revitalizuje i Husův sad

Centrální ostravský obvod revitalizuje také Husův sad. Aktuálně tam byly vysazeny nové trvalkové záhony a chystá se také realizace nového hřiště.

Ostravští strážníci realizovali na školách přes 800 preventivních programů

Včera 14:32 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Prevence je důležitou součástí práce ostravských strážníků. Cílí na nejzranitelnější skupiny, mezi které patří děti a dospívající mládež. Právě z tohoto důvodu ostravští strážníci-preventisté realizovali v průběhu celého školního roku v mateřských, základních i středních školách řadu besed i preventivních projektů.

Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka byl zahájen, probíhá po celém Moravskoslezském kraji

Letošní ročník Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka probíhá ve slavnostní atmosféře. Na tento rok totiž připadl nejen Rok české hudby ale i výročí samotného Leoše Janáčka, který se narodil před 170 lety. V rámci festivalu tak opět vystoupí nejen špičkoví hudebníci, chybět nebude ani balet a bohatý doprovodný program.

Porubští trubači oslavili 15 let. S výročním koncertem vystoupili v klubu Garáž

20. června 2024 21:10 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Porubští trubči oslavili 15 let od svého založení výročním koncertem v klubu Garáž v Martinově. Za tu dobu se pořádně rozrostli, z původních 5 členů jich je v současné době 20. Loni jich bylo dokonce 27.

TJ Sokol Poruba má 130 let. Na oslavě se předvedly všechny oddíly

20. června 2024 21:00 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

TJ Sokol Poruba oslavil neuvěřitelných 130 let od svého založení v roce 1894. V areálu Sokolovny uspořádal slavnostní program, na kterém se předvedly všechny sportovní oddíly a nechyběla ani zábava.

Sarkofág za tři miliardy má překrýt prohořívající haldu v Ostravě

20. června 2024 16:29 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Odborníci přišli s řešením, jak dokončit sanaci haldy Heřmanice. Hodlají tam postavit speciální sarkofág, který má zajistit spolehlivou ochranu životního prostředí i zdraví obyvatel. Práce mají trvat deset let a náklady se odhadují až na 3 miliardy korun.

Fakultní nemocnici Ostrava pomáhá 125 dobrovolníků. Pacienti díky nim přicházejí na jiné myšlenky
Vydáno 23. května 2024 20:50, Ostrava-Poruba, Yvona Fajtová
V ostravské Fakultní nemocnici nemocnici v současné době působí 125 dobrovolníků. Zajišťují servis nejen v kavárnách na onkologické a hematoonkologické klinice, ale pomáhají i odbornému personálu vyplnit čas pacientů.

Dobrovolníci hrají v nemocnicích nezastupitelnou roli. Přináší radost pacientům, pro které jsou zpestřením jejich hospitalizace. Povídají si s nimi, doprovází je na procházky a přivedou je tak na jiné myšlenky.

Jan Drong, pacient FNO: “Jakákoliv činnost pro pacienta ta dobrovolná, si myslím, je vzácná a neocenitelná, protože přijde na jiné myšlenky, může se svěřit s různými problémy, starostmi.”

Simona Honsová, koordinátorka dobrovolnické činnosti: “V současné době máme celkem 125 dobrovolníků. Spolupracujeme se dvěma externími organizacemi, tou první je dobrovolnické centrum Adra Ostrava, tou druhou je Nadační fond Pavla Novotného a máme pořád požadavky z dalších pracovišť, že by uvítali dobrovolníky, protože vhodně doplňují práci odborného personálu, ničím tu práci nenahrazují, ale spíš se snaží pomoci tomu odbornému personálu vyplnit čas pacientů.”

Někteří dobrovolníci pomáhají jednou měsíčně, jiní jednou týdně. Je to čistě na nich. Kromě toho, že navštěvují pacienty, zajišťují i servis v onkologické kavárně, kde jsou káva a čaje pro pacienty i jejich doprovod zcela zdarma.

Simona Honsová, koordinátorka dobrovolnické činnosti: “Samozřejmě máme tady v rámci projektu veřejnou sbírku, do které může kdokoliv přispět a podpořit tak provoz kavárny.”
Karin Staníková, dobrovolnice: “Protože jsme měli v rodině dvě onkologické nemoci vážné a tak jsem si říkala, že je potřeba těm lidem pomáhat, protože jsem si zažila jaké to je. A ohlas těch lidí mě nesmírně nabíjí. Ti lidi jsou rádi za každé dobré slovo.”
Jarmila Mecnerová, dobrovolnice: “Jsem ráda mezi lidmi, jsem v důchodu, takže mám dost času. Můžu se věnovat svým zálibám, protože jsem člověk, který si musí vykládat, poznávat nové lidi a dělat radost pacientům nebo klientům onkologie, nebo hematoonkologie, kde chodím vařit kávu.”
Pavel Novotný, zakladatel nadace: “Nadační fond provozuje dobrovolnickou činnost od roku 2017. Začali jsme tady na oddělení hematoonkologie FN v Ostravě. Otevřeli jsme první kavárnu života, kterou provozujeme na Hemato onkologické ambulanci ve vedlejší budově a v současné době máme tyto kavárny 4. Ještě ji máme ve Slezské nemocnici v Opavě, Baťově nemocnici ve Zlíně a ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. Letos v září plánujeme otevřít pátou kavárnu v Havířově.”

Onkologická kavárna ještě letos projde rekonstrukcí, aby vypadala útulněji a aby se v ní pacienti i jejich doprovod cítili komfortněji. Navíc by se měla otevřít i další kavárna, a to v prostorách nukleární medicíny.

Simona Honsová, koordinátorka dobrovolnické činnosti: “Takže máme teď velký zájem o dobrovolníky. Kdyby někoho oslovila ta činnost, tak budeme velmi rádi za každého dobrovolníka.”

Veškeré informace o dobrovolnictví zájemci najdou na webu Fakultní nemocnice Ostrava.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-poruba/11000043203/fakultni-nemocnici-ostrava-pomaha-125-dobrovolniku-pacienti-diky-nim-prichazeji-na-jine-myslenky