15. ročník Junior senior hendikepiády přinesl rekord. Zapojilo se do něj 26 týmů složených z jednoho seniora, jednoho školáka a jedné hendikepované osoby. Celkem se utkali v 10 disciplínách.
Šárka Jelšíková, vedoucí odboru kultury, MOb Ostrava-Poruba: “Mezi úkoly je například doplňovačka, puzzle, různé motorické cvičení nebo třeba střelba na terč. Jako kulturní program je potom připraveno vystoupení pěveckého sboru ZŠ Porubská. Junior senior hendikepiáda probíhá jednou ročně, je to vždycky v květnu. Lidí je tu spousta a zájem je ještě větší než v minulém roce.”
anketa: účastníci Junior senior hendikepiády: “Mám takové skvělé kamarády, kteří mi pomáhají a v některých chvílích jsou chytřejší než já.
“Nejvíc mě bavilo házet plechovky.”
“Líbilo se mi to moc a nejvíc mě bavilo asi ten luk a šíp.”
“Mě asi je tak dobře a asi se mi nejvíc líbilo ta střelba.”
“Atmosféra vynikající, úžasné to bylo a mělo by se to častěji opakovat.”
Nápad uspořádat junior senior hendikepiádu vznikl už před 17 lety. Dva roky se ale nemohla konat kvůli pandemii koronaviru. Disciplíny jsou každý rok nové.
Vladimíra Helešicová, jedna ze zakladatelek hendikepiády a vychovatelka, ZŠ Porubská: “Za 15 let už je to 150 disciplín, protože se snažím tak, aby se žádná neopakovala, takže vytváříme stále nové a nové disciplíny a zase tak, aby ty disciplíny zvládali všichni. Aby to zvládali jak hendikepovaní, tak senioři a ty děti naše, takže jsou to takové netradiční, velmi netradiční disciplíny.”
Hendikepiáda má navíc pokaždé jiné téma, letos to byl maxipes Fík. Maskotem se tak stal živý bernardýn, ze kterého byli všichni nadšeni.
Klára Sarvašová, chovatelka bernardýnů: “Moc se jim líbí, jsou z ní nadšeni a ona z nich taky. Tohle je naše fenečka Evička, má 6 let a je vlastně fena Bernardýna a je to hlavní maskot junior senior hendikepiády.”
Junoir senior hendikepiádu oceňují zejména senioři, pro které je jakákoliv činnost zpestřením jejich života.