V Ostravě-Porubě se od neděle snažili zprovoznit budovy radnice zasaženy povodní. Jen v hlavní budově Porubka zaplavila garáže a zasedací místnost s veškerým zázemím. Navíc byla po celou dobu bez elektřiny.
Martin Otipka, mluvčí Ostravy-Poruby: “Jak byla vysoká voda je vidět tady, vlastně ty garáže jsou vytopené, je vytopený celý sklep.”
Jan Kretek, elektrikář: “Venku už hořela HDSka, to je hlavní skříň, kde byly pojistky, tak veškeré prvky, které byly utopené jako jsou jističe, jsme vyměnili, celé to vysušíme a pak to spustíme, To by každý si měl udělat. Víceméně je to to samé v každém baráku. Všechno vysušit, očistit a popřípadě vyměnit ty jističe, chrániče, tu elektroniku, protože ta elektronika víceméně všechna na odpis bude. Když to neodejde teď, tak to odejde během třeba měsíce, do půl roku. A voda je vodivá, takže pokud tam něco zůstane z té vody, tak to vyhoří.”
Řeka vytopila i firmy a domy v okolí včetně MŠ V Zahradách, kde už fungují třídy v patře.
Gabriela Smudová, ředitelka MŠ V Zahradách: “Spodní třída bude cirka 6 až 8 týdnů zavřená, protože tam se musí dělat rekonstrukce komplet podlahy lina, to je všechno zničené. Jinak ta technika, ta se nějakým způsobem zachránila, měli jsme celkem dobré zajištění před tou povodní, takže v té hrůze asi to bylo takové, že nás to nepostihlo úplně komplet. Lednice, mrazáky, konvektomat, to všechno funguje. Voda byla ve výšce až 60 cm. My jsme zadělali dveře polystyrenem a montážní pěnou nastříkali a zabezpečili pytli s pískem a nějaký nápor to vydrželo.”
Voda zcela zničila i zahradu školky, kam děti nesmí. Jsou tam nakloněné túje, které jsou pro ně nebezpečné a vyměnit se musí i písek.
anketa: obyvatelé a firmy postiženy povodní: “Máme tady asi zhruba metr vody, už vlastně děláme sanaci. Je toho celkem dost, vidíte tady palety a to je asi zhruba čtvrtina, takže bude toho daleko víc. Snažíme se. Myslím, že to bude na celý týden minimálně a každá ruka dobrá teďka. Takže makáme, makáme makáme a jako už toho máme plné zuby. Už to je pár dní a čekali jsme až to opadne voda, ale myslím si, že to bude všechno v pořádku.”
“Tak se to nedostalo ani na úroveň roku 97. Rozstříhali jsme ploty ať to prostě odtéká pryč pokud možno, snažili jsme se lovit zábrany z vody ať nám to nepobourá co může. Ať se tady nezastavuje vlastně. Ta regulace mohla být udělaná líp. Stejně by to úplně neochránilo, protože ta úroveň vody opravdu se zvedla i nad ty hráze a nad všechno. Naštěstí nás to postihlo míň letos. sousedi měli vodu 15 cm nad podlahou, takže ti budou trhat podlahy a všechno znova. Pobouralo jim to ploty, tam to bylo opravdu velký nápor a velký tlak té vody.”
“Co se týče povodně, tak nám to naštěstí zabralo pouze sklep. prakticky máme vysoký základ, takže do bytu se voda nedostala. Myslím si, že máme teďka co dělat, takže pardon.”
Martin Otipka, mluvčí Ostravy-Poruby: “Poděkovat musíme i místním lidem, třeba panu Sojkovi, který bydlí ve staré Porubě a okamžitě začal pomáhat tím, že v celé té postižené zóně rozmístil kontejnery a sám ty kontejnery odváží zatím na parkoviště ke koupališti, kde odváží ten odpad a my ho potom odvezeme pryč.”
Porubská radnice lidem zajistila vše potřebné pomocí sbírky. Pracovnice sociálního odboru jim rozdávaly lopaty, smetáky, mycí houby, rukavice, dezinfekci i jídlo.
Alena Cwiková, vedoucí oddělení sociálních věcí: “Odbor sociální už druhý den distribuuje sociální pomoc občanům, kteří jsou zasaženi povodní. Nejvíce se distribuují úklidové prostředky, sava, smetáky, hadry, které jsme získali jak od občanů Poruby, kteří sesbírali, kteří do sbírky přinesli věci, tak od občanů celé Ostravy, kteří přispěli do sbírky, ale přispěli nám i velcí přispěvovatelé jako je Kaufland, Lidl, Osman, kterým moc děkujeme za to, že nám pomohli a můžeme tuto pomoc distribuovat. Kromě této pomoci fyzické, tak zároveň kolegyně obcházejí občany, kteří byli zasaženi povodní a pomáhají jim s vypisováním žádosti o mimořádnou okamžitou pomoc při zasažení živelnou událostí."
Kateřina Krömrová, sociální pracovnice: “Mají možnost si zajistit vysoušeče přes zdejší úřad městského obvodu a popřípadě se mohou dotazovat i v následujících dnech na odboru sociálním. Zatím největší zájem je určitě o vysoušeče a určitě se zajímají o tu mimořádnou okamžitou pomoc.”
Sociální pracovnice nabízejí i různé poradenství a krizovou pomoc. Fungují od 8 ráno do 8 večer na krizových linkách 599 481 500 nebo 599 481 550, které kvůli povodním zřídila porubská radnice.
Alena Cwiková, vedoucí oddělení sociálních věcí: “Obrací se na nás nejen občané Poruby, ale i mimo porubští. Těm se snažíme tu pomoc zprostředkovat z místních zdrojů.”
Nejhorší situaci zažívala Poruba v noci na neděli, kdy Porubka dosáhla maxima. Voda se vylila z břehů a zaplavila většinu staré Poruby a také křižovatku ulic Klimkovická Vřesinská. Městská policie objížděla okolní ulice a vyzývala obyvatele k evakuaci. Své domovy kvůli velké vodě musely opustit desítky lidí. Někteří odjeli k příbuzným, ostatní našli azyl na kolejích VŠB-TU Ostrava.
Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka Ostravy-Poruby: “Zatím jsou oblasti, které jsou absolutně evakuované a pak jsou oblasti, kde se nemůžou dostat, protože jsou zaplavené některé křižovatky. My i pro ně budeme ty informace zpřesňovat, budeme jim zpřesňovat informace ohledně elektřiny, jakmile se dozvíme, protože větší oblast je v tuto chvíli bez dodávek elektřiny. “
V Porubě zasahovalo i několik jednotek hasičů, kteří se snažili pomáhat tam, kde to bylo nutné. Z Vřesinské do Zátiší stále nejezdí tramvaje. Místo nich cestující přepravují autobusy a voda poškodila i most v ulici Nad Porubkou. Neprůjezdný je tak úsek od Lidlu po ulici Kmochova. Výše škody, kterou velká voda napáchala jen na budovách radnice, zatím není známa.
Martin Otipka, mluvčí Ostravy-Poruby: “My to teprve všechno sčítáme, uvidíme teprve posléze jak velké ty škody byly. Samozřejmě asi jsou menší než u mnoha lidí, které to zatopilo komplet.”