Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

40 let od ukončení provozu dvounápravových tramvají v Ostravě připomněly nostalgické jízdy

Ostrava-Poruba |

Poruba si připomněla 40 let od ukončení provozu dvounápravových tramvají na trati Vřesinská-Zátiší. Nostalgické jízdy si o víkendu užili nejen pamětníci. O akci byl, i přes nepřízeň počasí, velký zájem.

Provoz dvounápravových tramvají z Poruby do Budišovic byl ukončen slavnostní jízdou 22. února 1986, a to nejen v Ostravě. Tato trať byla poslední v celém tehdejším Československu. Dopravní podnik Ostrava a Kroužek přátel MHD pro veřejnost připravili k připomenutí tohoto výročí nostalgické jízdy.

Jiří Boháček, historik DPO: "Elektrická tramvaj jezdila co 40 minut, potom dokonce co 23 minut. A hlavně tady byl velký nápor o sobotách a nedělích, kdy tady vlastně je taková rekreační oblast Ostravy. Proto tady ta trať je zachovaná, protože nějaký dopravní generál z 60. let ty jednokolejné tratě, které byly tady z Ostravy do Klimkovic, do Hlučína, do Hrabové Ščučí, zrušil."
Robert Hackenberg, řidič historických vozidel DPO: "Konec starých tramvají v roce 1986 si pamatuji jako malé dítě. No a pak se mi naskytla možnost ve 20 letech nastoupit k Dopravnímu podniku jako řidič tramvaje a o rok později jsem si udělal řidičák i na historická vozidla."
účastníci historické jízdy: "Stará tramvaj se mi líbí."
"Tchán s ní jezdíval do práce a stával tady právě na tom stupínku a mával."
"Pamatuji si, že to jezdilo z Ostravy-Svinova do Klimkovic. Tato dřevěná tramvaj, dřevěné lavice. Drncala fajně, byla to paráda."

Na trati do dnešních Budišovic, Zátiší původně jezdily parní vlaky a šlo o dráhu Země Slezské, která ji provozovala až do válečných let. Elektrizace pak přišla po válce v roce 1947.

Jiří Boháček, historik DPO: "První úsek ze Svinova do Vřesiny byl uveden do provozu v roce 1925, do Dolní Lhoty v roce 1926 a v roce 1927 přijel první parní vlak tady na tu konečnou do dnešních Budišovic, Zátiší. Příští rok to bude 100 let a v roce 1947 se elektrizoval první úsek do Vřesiny. Ve Vřesině se přestupovalo na elektrické tramvaje."

Tramvajová smyčka Poruba, Vřesinská byla vybudována na konci padesátých let v oblasti dnešní světelné křižovatky. V místech, kde se nachází dnes, byla postavena v roce 1969.

Jiří Boháček, historik DPO: "V nezměněné podobě nebo až na detaily existuje dodnes a je tam vlastně pan dispečer, který řídí provoz na této jednokolejné trati. I když tady je teď zabezpečovací systém, tak ten dispečer zajišťuje provoz."

Tramvajová smyčka Vřesinská v Porubě je tak jediným místem v Ostravě, kde působí dispečer, který ještě tramvaj do Budišovic, Zátiší vypravuje hvizdem na píšťalku.

Nahlásit chybu


K tématu

40 let od ukončení provozu dvounápravových tramvají v Ostravě připomněly nostalgické jízdy

26. února 2026 15:21 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Ostrava-Poruba si připomněla 40 let od ukončení provozu dvounápravových tramvají na trati Vřesinská-Budišovice, Zátiší. Nostalgické jízdy si užili nejen pamětníci, o akci byl velký zájem.

50. výročí od ukončení trasy tramvaje Komárku připomněly historické jízdy v Ostravě-Jihu

23. září 2025 15:30 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Okružní jízdy Hrabůvkou a Zábřehem připomněly padesátileté výročí od ukončení provozu tramvaje přezdívané Komárek do Ščučí. O projížďku historickým vozem byl velký zájem a účastníci se během jízdy dozvěděli i různé zajímavosti nejen o tramvajové dopravě.

Jízdy historickou tramvají připomněly 50. výročí od ukončení provozu Komárku do Ščučí

22. září 2025 13:11 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Okružní jízdy Hrabůvkou a Zábřehem připomněly padesátileté výročí od ukončení provozu tramvaje přezdívané Komárek do Ščučí. O projížďku historickým vozem byl velký zájem a účastníci se během jízdy dozvěděli i různé zajímavosti nejen o tramvajové dopravě.


Rizikové místo nahradí bezpečnější řešení. V Krásném Poli začala stavba nové okružní křižovatky

Včera 10:11 | Ostrava-město | Yvona Fajtová

V Krásném Poli na křížení ulic Opavská a Družební začala stavba nové okružní křižovatky. Ta nahradí nepřehledné rizikové místo. Řidiče čekají zhruba dva a půl měsíce komplikace v podobě úplné uzavírky.

Fulnek se opět zapojil do akce Ukliďme Česko, dobrovolníci vysbírali 1550 kilogramů odpadu

Včera 19:30 | Fulnek | Michal Slonina

Fulnek se koncem března i tentokrát zapojil do dobrovolnické akce Ukliďme Česko. Rukavice a odpadkové pytle si mohli občané vyzvednout v areálu Technických služeb. Ruku k dílu přidali i zástupci města.

Být policistou na zkoušku si vyzkoušeli středoškoláci v rámci náborové akce PČR

Včera 19:07 | Bruntál | Karel Soukop

Náborová akce Policistou na zkoušku byla pro studenty v Bruntále nejen užitečnou informací, ale také prověrkou jejich sil a schopností, stát se součástí Policie ČR. Policisté přijeli do školy s prezentací své práce, svého vybavení i ukázkami činnosti.

Oderské Tošovice se dočkají nového vodovodu, druhá etapa se dokončí do léta

Včera 19:00 | Odry | Michal Slonina

Významná investiční akce se v Odrách týká místní části Tošovice. Občané se tu konečně dočkají nového vodovodu. Část už je hotová a stavební práce pokračují.

Dostupné bydlení má v Bílovci zajistit bytové družstvo, zájem občanů je vysoký

Včera 18:30 | Bílovec | Michal Slonina

Město Bílovec chce zajistit občanům moderní a cenově dostupné bydlení. Úřad se inspiroval v Hanušovicích na Šumpersku, kde před nedávnem spustili unikátní bytový projekt Hubbleova.

Čeští a polští hasiči trénovali společný postup při hašení lesního požáru v hornatém terénu

Včera 9:22 | Jablunkov | Libor Běčák

Lesní požár, který zachvátil část hory na polském území u hranice s českým Bukovcem. Takový byl námět výcviku dobrovolných hasičů na Jablunkovsku.

Senioři v Rychvaldě potrápili paměť v soutěžním kvízu

Včera 17:03 | Rychvald | Libor Běčák

Rychvaldská komise pro kulturu a sport uspořádala další seniorský kvíz. Ten se konal ve společenské místnosti Domova s pečovatelskou službou.

Sezonu na hradě Štramberku zahájil rytířský turnaj

Včera 13:19 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Návštěvnické sezona začala také na hradě Štramberk. Jeho brány se sice otevřely už v březnu, slavnostní zahájení sezony se ale konalo až v sobotu 11. dubna.

Požární hlásič zachránil životy seniorky a jejího psa

12. dubna 2026 20:56 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Každý udělá někdy chybu. Stalo se to i starší ženě v panelovém domě ve Frýdku-Místku, která zavinila požár. Před nebezpečím ji nakonec zachránil požární hlásič.

V Bruntále vrcholí příprava na kolaudace nové lokality pro bydlení

12. dubna 2026 17:45 | Bruntál | Karel Soukop

V Bruntále letos rostou velké projekty, které zásadně změní tvář i význam města. Vedle již probíhající stavby obchvatu jde především o rozvoj nové lokality pro bydlení.

Infocentrum ve Svinově bude na sezónu připraveno. Pracoviště poničily povodně 2024

Včera 13:00 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Katastrofální následky povodní se v roce 2024 nevyhnuly ani nádraží ve Svinově, kde bylo zatopeno také turistické informační centrum. V těchto dnech už ale v objektu naplno pracují stavebníci, aby před letní sezónou bylo vše připraveno.

UNICEF v Česku, Česko v UNICEF. V Ostravě začala unikátní výstava pod širým nebem

Včera 12:09 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Masarykovo náměstí v Ostravě se proměnilo v unikátní galerii pod širým nebem, která mapuje 80 let pomoci dětem. Výstava „UNICEF v Česku, Česko v UNICEF“ ukazuje, jak se z poválečného příjemce pomoci stala naše země jedním z klíčových zachránců dětských životů po celém světě.

Romové oslavili svůj mezinárodní den průvodem Ostravou

V centru Ostravy se slavil Mezinárodní den Romů. Pět organizací podporujících romskou komunitu připravilo bohatý program, který odstartoval průvodem z Prokešova náměstí.

Ostrava uklízela Česko. Do ulic se vydali také úředníci z radnic

10. dubna 2026 10:17 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

V těchto dnech se po celé zemi konají úklidové akce. Jde o dobrovolnické aktivity v rámci projektu Ukliďme Česko, který se koná každé jaro. v pátek se domluvili také úředníci napříč městskými obvody a vyrazili uklízet ulice.

Výstava fotek v Husově sadu ukazuje příběh Loutek v nemocnici

10. dubna 2026 8:10 | Ostrava-Centrum | Andrea Holeszová

Už dvacet let jezdí do nemocnic po České republice a přinášejí zde radost, pochopení a naději hospitalizovaným pacientům. Řeč je o organizaci Loutky v nemocnici. Emotivní zákulisí její činnosti nyní přibližuje výstava dvaceti panelů v Husově sadě.

Výstava fotografií Loutky v nemocnici zaplnila Husův sad v Ostravě

10. dubna 2026 8:02 | Ostrava-Centrum | Andrea Holeszová

Husův sad v centru Ostravy nyní oživuje panelová výstava fotografií s názvem Loutky v nemocnici. Ukazuje kolemjdoucím práci organizace, která dělá radost hospitalizovaným. Výstava zde zůstane do 20. dubna.

40 let od ukončení provozu dvounápravových tramvají v Ostravě připomněly nostalgické jízdy
Vydáno 26. února 2026 17:50, Ostrava-Poruba, Jana Lipowská
Poruba si připomněla 40 let od ukončení provozu dvounápravových tramvají na trati Vřesinská-Zátiší. Nostalgické jízdy si o víkendu užili nejen pamětníci. O akci byl, i přes nepřízeň počasí, velký zájem.

Provoz dvounápravových tramvají z Poruby do Budišovic byl ukončen slavnostní jízdou 22. února 1986, a to nejen v Ostravě. Tato trať byla poslední v celém tehdejším Československu. Dopravní podnik Ostrava a Kroužek přátel MHD pro veřejnost připravili k připomenutí tohoto výročí nostalgické jízdy.

Jiří Boháček, historik DPO: "Elektrická tramvaj jezdila co 40 minut, potom dokonce co 23 minut. A hlavně tady byl velký nápor o sobotách a nedělích, kdy tady vlastně je taková rekreační oblast Ostravy. Proto tady ta trať je zachovaná, protože nějaký dopravní generál z 60. let ty jednokolejné tratě, které byly tady z Ostravy do Klimkovic, do Hlučína, do Hrabové Ščučí, zrušil."
Robert Hackenberg, řidič historických vozidel DPO: "Konec starých tramvají v roce 1986 si pamatuji jako malé dítě. No a pak se mi naskytla možnost ve 20 letech nastoupit k Dopravnímu podniku jako řidič tramvaje a o rok později jsem si udělal řidičák i na historická vozidla."
účastníci historické jízdy: "Stará tramvaj se mi líbí."
"Tchán s ní jezdíval do práce a stával tady právě na tom stupínku a mával."
"Pamatuji si, že to jezdilo z Ostravy-Svinova do Klimkovic. Tato dřevěná tramvaj, dřevěné lavice. Drncala fajně, byla to paráda."

Na trati do dnešních Budišovic, Zátiší původně jezdily parní vlaky a šlo o dráhu Země Slezské, která ji provozovala až do válečných let. Elektrizace pak přišla po válce v roce 1947.

Jiří Boháček, historik DPO: "První úsek ze Svinova do Vřesiny byl uveden do provozu v roce 1925, do Dolní Lhoty v roce 1926 a v roce 1927 přijel první parní vlak tady na tu konečnou do dnešních Budišovic, Zátiší. Příští rok to bude 100 let a v roce 1947 se elektrizoval první úsek do Vřesiny. Ve Vřesině se přestupovalo na elektrické tramvaje."

Tramvajová smyčka Poruba, Vřesinská byla vybudována na konci padesátých let v oblasti dnešní světelné křižovatky. V místech, kde se nachází dnes, byla postavena v roce 1969.

Jiří Boháček, historik DPO: "V nezměněné podobě nebo až na detaily existuje dodnes a je tam vlastně pan dispečer, který řídí provoz na této jednokolejné trati. I když tady je teď zabezpečovací systém, tak ten dispečer zajišťuje provoz."

Tramvajová smyčka Vřesinská v Porubě je tak jediným místem v Ostravě, kde působí dispečer, který ještě tramvaj do Budišovic, Zátiší vypravuje hvizdem na píšťalku.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-poruba/11000053337/40-let-od-ukonceni-provozu-dvounapravovych-tramvaji-v-ostrave-pripomnely-nostalgicke-jizdy