Do Vítkovic se opět sjeli zástupci měst a obcí MS kraje, které trápí dopady sociálního vyloučení.
Margareta Michopulu, místostarostka MOb Ostrava-Vítkovice: “Máme tady lokality, které bychom chtěli určitým způsobem, aby se o nich nemluvilo jako sociální vyloučení, aby ministerstvo nebo vláda nám pomohla nejenom s odkoupením třeba ubytoven, které nepatří nám a my bychom z toho potom mohli udělat třeba sociální byty, nebo startovací byty.”
V Karviné zase trápí rozpočtové určení daní.
Jan Wolf (ČSSD), starosta Karviné: “Já jsem přesvědčený, že zásadní téma, které je, je změna rozpočtu určení daní. Máme asi 40 sociálních pracovnic, které platí daňoví poplatníci. Karviná z větší části. Máme obsáhlou MP, kterou zase platí daňoví poplatníci Karviné a my potřebujeme, aby jsme do toho systému dostali finanční prostředky státu, protože si myslím, že to je úloha státu, aby stát tuto věc řešil. Pokud opravdu nedojde k razantním změnám, tak jsem přesvědčen, že se ani nic nezmění."
Zatímco na prvním setkání se sbíraly právě podněty, druhé přineslo zpětnou vazbu.
David Beňák, ředitel Odboru sociální integrace, MPSV: “Pokud jde o financování sociálních služeb, tady třeba ministerstvo vidí potenciál. Bude uvažovat o tom, jakým způsobem financovat obce, které jsou více vystaveny důsledkům sociálního vyloučení. Pak tam byly návrhy v oblasti sociálních služeb, nějaké úpravy konkrétních služeb, pobytových služeb. Aby se třeba zrušila povinnost 12 měsíců maximálně v azylovém domě.”
V úvahu naopak nepřipadají například některé inovace práce s extrémně zadluženými lidmi, nebo úpravy v zákoně o zaměstnanosti.