Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Studentský Malájes Ostrava bavil na Slezskoostravském hradě všechny generace

Ostrava-Slezská Ostrava |

Studenti Vysoké školy báňské a Ostravské univerzity uspořádali další ročník studentského majálesu. Ten proběhl na Slezskoostravském hradě, poprvé ve víkendovém termínu. V programu bylo 17 vystoupení a zhruba 10 hodin hudby i doprovodného programu.

Slezskoostravský hrad ožil v sobotu 13. května tradiční studentskou oslavou příchodu máje, a krás studentského života. Majáles Ostrava uspořádali sami studenti obou vysokých škol.

Nikola Schmidtová, Younie, Stavovská unie studentů Ostrava: "Určitě to bylo dost složité, ale musím nás také dost pochválit, že jsme za naši neziskovou studentskou organizaci Younii, do toho dali celé srdíčko a vyšlo nám to. Letošní majáles je hlavně o tom dokázat, že i studenti, ale i široká veřejnost se umí bavit. Máme letos 3 stage, jsou vážně nadupané, je tady Mig 21, Raego, je tady Dimension, je tady Gleb, každý se má vážně na co těšit."
Jana Kukutschová, prorektorka VŠB-TUO pro vědu a výzkum: "Pravidelné pořádání majálesu je za naši univerzitu velmi významné a důležité. Protože studenti jsou to hlavní. Je to hlavní součást univerzity, a to je akce, která samozřejmě patří ke studentskému životu."
Petr Kopecký, rektor Ostravské univerzity: "Majáles sahá až do středověku, podle některých historiků. Takže je skoro stejně starý, jako tady ten hrad za námi. Takže studenti bez majálesu a majáles bez studentů, to si nedovedu představit."
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Já jsem rád, že se majáles před pár lety vrátil na Slezskoostravský hrad. A že nadále zůstává ryze studentskou akcí, protože se tady objevují i komerční akce, které se snaží za majáles vydávat. Nicméně toto je jediný majáles, který je opravdu organizován studenty, pro studenty. Já jsem rád, že tady tuto tradici v Ostravě držíme."

Celkem bylo v programu 17 vystoupení umělců různých žánrů a zhruba 10 hodin hudby. Před začátkem nechyběl ani tradiční majálesový průvod, který prošel centrem Ostravy směrem na hrad.

Anketa: 1.) "Přišli jsme zrovna teď. A na co se těším, tak Mig 21 a Dimension." - Po kolikáté už tady jste? - "Já potřetí." 2.) "Já poprvé." 3.) - Na co se nejvíc těšíte? – "Na Mig 21." 4.) - Po kolikáté už tady jste? Jak se vám majáles líbí? - "Já myslím, že tak podesáté asi určitě. A taky se těšíme na Mig 21." 5.) "Já jsem poprvé tady v Ostravě nebo bydlím v Žilině." 6.) "Víceméně se potkat s kamarády. Na Mig 21 se určitě půjdeme podívat. A myslím, že to bude bezva."

Zástupci vedení univerzit na akci vyzdvihli také důležitost tradice, kterou studenti v Ostravě zachovávají už 27. let, i samotné spojení studentských unií obou univerzit.

Jana Kukutschová, prorektorka VŠB-TUO pro vědu a výzkum: "Já to vnímám jako zásadní věc. Majáles by vždycky měl zůstat studentskou aktivitou. A navíc bonus je i to, že to pořádají studentské unie obou univerzit. Že vystupujeme společně, protože my to partnerství s Ostravskou univerzitou máme i v jiných rovinách. V oblasti vědy a výzkumu. Takže jsme asi jako Češi a Slováci, bratři, není to rozhodně žádná konkurence."
Petr Kopecký, rektor Ostravské univerzity: "Já jsem tady na pódiu před chviličkou říkal, že první den mé funkce mě jako první v mé kanceláři zdravil rektor báňské univerzity Snášel a večer jsme spolu vhazovali puk při hokejovém utkání, kde naše univerzity hrály spolu pod jedním týmem. Předevčírem jsme měli společné setkání vedení obou univerzit. To se stalo po několika letech a bylo to nejen velmi přátelské, ale taky plodné. Takže budeme do budoucna spolupracovat."

Letos poprvé proběhl studentský majáles o víkendu, aby přilákal větší množství návštěvníků.

Nahlásit chybu


K tématu

Ostravský majáles je pro studenty všech škol v kraji

Ostravský majáles chce být symbolem všech studentů v kraji. Na letošní rok připravil kromě volby krále a královny, také volbu prince a princezny. Ti budou za střední školy. Vítězové dostanou 50 tisíc korun na studentské aktivity pro své školy.

Studenti postavili v centru Ostravy první májku. Z akce chtějí udělat tradici

Na Masarykově náměstí v centru Ostravy stojí historicky první májka. Postavili ji tam studenti z vysokých a středních škol, kteří tím zahájili přípravy na majálesové oslavy.

Den Slezské bavil na hradě hlavně rodiny s dětmi

30. května 2023 10:58 | Ostrava-Slezská Ostrava | Jiří Cileček

Slezskoostravský hrad ožil o víkendu tradiční akcí Den Slezské. Na programu byly vystoupení dětí z mateřských a základních škol, koncerty známých kapel i soutěž ve vaření Slezského bigosu. Program cílil hlavně na rodiny s dětmi, které přišly opravu v hojném počtu.


Na zámku Hošťálkovy byly objeveny nové, dosud neznámé malby a fresky

Dnes 14:45 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Na zámku Hošťálkovy mezi Krnovem a Bruntálem objevili provozovatelé nové malby, o kterých nevěděli ani restaurátoři. Zámek měl v historii velké štěstí v tom, že nebyl zásadně devastován, pouze výmalby byly kompletně zatřeny. Před válkou patřil rodu Skrbenských a následně rodu Arco.

Ostrava přispěje na opravy památek a městských staveb. Dotační program funguje už 15 let

Ostrava podporuje rekonstrukce a opravy památek a významných městských staveb už mnoho let. V posledních 15 letech pak fungují dva programy, které dělí podporované objekty na klasické nebo industriální a na sakrální stavby.

Festival činoherního divadla hraje týden po celé Ostravě

Tradičně na několika místech se bude letos opět odvíjet program činoherního festivalu Dream Factory Ostrava. Úvodní představení patřilo pražskému Činohernímu klubu. Vedle Vojty Kotka či Ondřeje Rychlého v něm hraje Marta Dancingerová, která je tváří letošního ročníku festivalu.

Mladí hasiči z Horní Suché měli na závodech premiéru, obsadili krásné páté místo

Mladí dobrovolní hasiči rádi trénují požární útok i štafetu uzlů. Ještě více ale mají rádi závody a poměřování sil s ostatními družstvy. A to mohli při konání osmého kola mládežnické ligy, kde mělo svou premiéru i družstvo z Horní Suché.

V Ostravě soutěžili dopravní policisté. Regulovčík roku musí zvládnout křižovatku i skvěle řídit

Ostrava opět po roce hostila dopravní policisty ze všech koutů MS kraje. Uskutečnil se totiž další ročník soutěže Regulovčík roku, který obnáší nejen perfektní řízení křižovatky, ale i další dovednosti, které musejí dopraváci ve službě zvládnout.

Fakultní nemocnici Ostrava pomáhá 125 dobrovolníků. Pacienti díky nim přicházejí na jiné myšlenky

V ostravské Fakultní nemocnici nemocnici v současné době působí 125 dobrovolníků. Zajišťují servis nejen v kavárnách na onkologické a hematoonkologické klinice, ale pomáhají i odbornému personálu vyplnit čas pacientů.

Příští rok začne II. etapa stavby jižního obchvatu Opavy. ŘSD vyhlásilo tendr na zhotovitele

Severní obchvat Opavy, který je v provozu od loňského léta, výrazně ulevil centru města. Využívají ho všichni řidiči, kteří míří z Ostravy do Krnova a Bruntálu nebo opačným směrem. Z centra Opavy by už brzy mohli zmizet i kamiony, které míří do Olomouce a Hradce nad Moravicí.

Opava ušetří miliony na energiích díky fotovoltaickým elektrárnám na střechách škol a MDPO

Včera 19:57 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Město Opava připravuje řadu energetických projektů. V současné době už má vypsáno výběrové řízení na 8 fotovoltaických elektráren, které se objeví mimo jiné na střechách školských zařízení.

Městský fotbalový klub Havířov upořádal pro všechny prvňáky velkou náborovou akci

Havířovský Městský fotbalový klub se opět zapojil do akce Měsíc náborů. Na hřišti si děti vyzkoušely nejen práci s míčem. Klub věří, že po náboru získá do svých řad až 50 nových dětí.

Mimořádné zastupitelstvo k zásahu policie na magistrátu ve Frýdku-Místku neschválilo program

Opoziční zastupitelé Frýdku-Místku chtěli řešit nedávný zásah policie na magistrátu. Několik zaměstnanců mělo být zapojeno do organizované trestné činnosti. Kvůli události se svolalo mimořádné zastupitelstvo. Město je ale vázáno mlčenlivostí a k případu tak nemůže sdělovat informace.

Festival činoherního divadla hraje týden po celé Ostravě

Tradičně na několika místech se bude letos opět odvíjet program činoherního festivalu Dream Factory Ostrava. Úvodní představení patřilo pražskému Činohernímu klubu. Vedle Vojty Kotka či Ondřeje Rychlého v něm hraje Marta Dancingerová, která je tváří letošního ročníku festivalu.

Ostrava přispěje na opravy památek a městských staveb. Dotační program funguje už 15 let

Ostrava podporuje rekonstrukce a opravy památek a významných městských staveb už mnoho let. V posledních 15 letech pak fungují dva programy, které dělí podporované objekty na klasické nebo industriální a na sakrální stavby.

Den Moravské Ostravy a Přívozu zve na bohatý program

Centrum Ostravy se chystá na druhý ročník akce Den Moravské Ostravy a Přívozu. Akce letos slibuje ještě více zábavy a také propojení s průběhem oslav 100 let Velké Ostravy.

Rodiny s dětmi se bavili na Bezva Festu, Přispět mohli i do sbírky Srdce pro Porubu

Letní koupaliště v Ostravě-Porubě patřilo rodinnému festivalu Bezva Fest. Nabídl nejen spoustu atrakcí a soutěží, ale také zábavné zóny, youtubery a hvězdné interprety.

Na školním hřišti ZŠ Gen. Janka se díky novému provoznímu řádu vystřídají všechny děti

Mariánskohorská radnice upravila provozní řád sportovního hřiště u Základní školy Gen. Janka. A to tak, aby se na něm vystřídaly všechny děti. Stávalo se totiž, že menší děti se na něj vůbec nedostaly.

Porubané přispěli Aničce na multifunkční vozík. Poprvé se tak dostane k moři

Další rodině s postiženým dítětem se díky Porubanům usnadnil život. V charitativní sbírce Srdce pro Porubu poslali Aničce desetitisíce korun na tolik potřebný multifunkční zdravotní vozík.

Studentský Malájes Ostrava bavil na Slezskoostravském hradě všechny generace
Vydáno 16. května 2023 9:33, Ostrava-Slezská Ostrava, Jiří Cileček
Studenti Vysoké školy báňské a Ostravské univerzity uspořádali další ročník studentského majálesu. Ten proběhl na Slezskoostravském hradě, poprvé ve víkendovém termínu. V programu bylo 17 vystoupení a zhruba 10 hodin hudby i doprovodného programu.

Slezskoostravský hrad ožil v sobotu 13. května tradiční studentskou oslavou příchodu máje, a krás studentského života. Majáles Ostrava uspořádali sami studenti obou vysokých škol.

Nikola Schmidtová, Younie, Stavovská unie studentů Ostrava: "Určitě to bylo dost složité, ale musím nás také dost pochválit, že jsme za naši neziskovou studentskou organizaci Younii, do toho dali celé srdíčko a vyšlo nám to. Letošní majáles je hlavně o tom dokázat, že i studenti, ale i široká veřejnost se umí bavit. Máme letos 3 stage, jsou vážně nadupané, je tady Mig 21, Raego, je tady Dimension, je tady Gleb, každý se má vážně na co těšit."
Jana Kukutschová, prorektorka VŠB-TUO pro vědu a výzkum: "Pravidelné pořádání majálesu je za naši univerzitu velmi významné a důležité. Protože studenti jsou to hlavní. Je to hlavní součást univerzity, a to je akce, která samozřejmě patří ke studentskému životu."
Petr Kopecký, rektor Ostravské univerzity: "Majáles sahá až do středověku, podle některých historiků. Takže je skoro stejně starý, jako tady ten hrad za námi. Takže studenti bez majálesu a majáles bez studentů, to si nedovedu představit."
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Já jsem rád, že se majáles před pár lety vrátil na Slezskoostravský hrad. A že nadále zůstává ryze studentskou akcí, protože se tady objevují i komerční akce, které se snaží za majáles vydávat. Nicméně toto je jediný majáles, který je opravdu organizován studenty, pro studenty. Já jsem rád, že tady tuto tradici v Ostravě držíme."

Celkem bylo v programu 17 vystoupení umělců různých žánrů a zhruba 10 hodin hudby. Před začátkem nechyběl ani tradiční majálesový průvod, který prošel centrem Ostravy směrem na hrad.

Anketa: 1.) "Přišli jsme zrovna teď. A na co se těším, tak Mig 21 a Dimension." - Po kolikáté už tady jste? - "Já potřetí." 2.) "Já poprvé." 3.) - Na co se nejvíc těšíte? – "Na Mig 21." 4.) - Po kolikáté už tady jste? Jak se vám majáles líbí? - "Já myslím, že tak podesáté asi určitě. A taky se těšíme na Mig 21." 5.) "Já jsem poprvé tady v Ostravě nebo bydlím v Žilině." 6.) "Víceméně se potkat s kamarády. Na Mig 21 se určitě půjdeme podívat. A myslím, že to bude bezva."

Zástupci vedení univerzit na akci vyzdvihli také důležitost tradice, kterou studenti v Ostravě zachovávají už 27. let, i samotné spojení studentských unií obou univerzit.

Jana Kukutschová, prorektorka VŠB-TUO pro vědu a výzkum: "Já to vnímám jako zásadní věc. Majáles by vždycky měl zůstat studentskou aktivitou. A navíc bonus je i to, že to pořádají studentské unie obou univerzit. Že vystupujeme společně, protože my to partnerství s Ostravskou univerzitou máme i v jiných rovinách. V oblasti vědy a výzkumu. Takže jsme asi jako Češi a Slováci, bratři, není to rozhodně žádná konkurence."
Petr Kopecký, rektor Ostravské univerzity: "Já jsem tady na pódiu před chviličkou říkal, že první den mé funkce mě jako první v mé kanceláři zdravil rektor báňské univerzity Snášel a večer jsme spolu vhazovali puk při hokejovém utkání, kde naše univerzity hrály spolu pod jedním týmem. Předevčírem jsme měli společné setkání vedení obou univerzit. To se stalo po několika letech a bylo to nejen velmi přátelské, ale taky plodné. Takže budeme do budoucna spolupracovat."

Letos poprvé proběhl studentský majáles o víkendu, aby přilákal větší množství návštěvníků.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/slezska-ostrava/11000037221/studentsky-malajes-ostrava-bavil-na-slezskoostravskem-hrade-vsechny-generace