Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Školáci ze Slezské Ostravy malovali svou vizi města v roce 2050

Ostrava-Slezská Ostrava |

Školáci ze Slezské Ostravy se zapojili do projektu Evropa 2050. Jde o diskuzní a prezentační panel o tématu budoucnosti Evropy v roce 2050 z pohledu mladé generace. Žáci malovali svou představu nejen obvodu, ale i města a nejlepší práce postoupily do národního kola soutěže.

Slezská Ostrava v roce 2050 očima žáků základních škol. Takový byl úkol grafického ztvárnění pro výstavu Evropa, ve které chci žít. Jde o součást projektu Evropa 2050, který má vytvořit diskuzní platformu pro mladou generaci.

Eva Nytrová, marketingová ředitelka neziskové organizace W&ART: "Výtvarná část je jednou z těch aktivit, která jim umožňuje to téma ztvárňovat a představovat široké veřejnosti, která se na ně může podívat. A začít ta témata otevírat a taky sdělovat proč. A my vedeme tu mladou generaci také k tomu, aby třeba nastínili, jak by si to představovali změnit a co pro to jsou schopni udělat nebo ochotni. A já věřím tomu, že zrovna dnešní práce mám ukázaly, že téma letošního ročníku je Můj region. Jakým způsobem obohacuje Evropu jako takovou."
Roman Goryczka (Ostravak) místostarosta Slezské Ostravy: "Evropa 2050 je projekt o komunikaci a dialogu mezi mládeží, mladými lidmi, dětmi a dospělými. Dospělí někdy zapomínají přes ty starosti, trpí provozní slepotou. A ty děti nám vždycky rády připomenou, co děláme špatně nebo co bychom měli dělat lépe. Tohle je povýšeno o něco výš, že děti se starají a zajímají o dění ve své oblasti, kde žijí. A to je o Slezské Ostravě. Nakreslily obrázky, do projektu se zapojily všechny 4 naše školy."

Do projektu bylo registrováno 63 děl ve dvou věkových kategoriích. Nejlepší z nich obvod ocenil a postoupí do celorepublikového finále, které proběhne v Praze.

Sebastian Kubiak, oceněný žák: "Snažil jsem se tam ukázat co nejvíc změn. Nebo co nejvíce novinek, které bych si představoval. Třeba jsem tady nakreslil nadzemní metro nebo takový vlak rychlý, který svítí ve tmě. Nebo třeba jsem udělal panorama Ostravy, které svítí jako New York. No a taky jsem tady v pravém horním rohu nakreslil kus parku a přes řeku je jaderná elektrárna."
Lenka Maluchová, vyučující ZŠ Bohumínská: "Museli jsme připravovat pohled do budoucnosti. Jak si děti představují budoucnost, konkrétně za 30 let. Měly spousty nápadů, někteří vztahovali své myšlenky na virtuální realitu. Někteří si představovali zase budoucnost nějakým výtvarným způsobem. Že tam třeba přidávaly nějaké komiksové postavy. A tak podobně."

Cílem prací bylo vystihnout výjimečnost regionu. Tradice a kořeny, na kterých je možné stavět. A ukázat, že i malý region je důležitým střípkem mozaiky Evropy a jejího směřování.

Nahlásit chybu


K tématu

Slezskoostravská galerie vystavuje díla Marcina Krawczuka, inspirovaná jsou hudbou i starými mistry

Polský výtvarník Marcin Krawczuk nově vystavuje ve Slezskoostravské galerii. Jeho obrazy jsou inspirované hudbou i historickými díly jeho předchůdců. Vernisáž výstavy proběhla 1. února.

Školáci z Frýdku-Místku podpořili prodejní výstavou obrazů sdružení Podané ruce

Školáci z 1. základní školy ve Frýdku-Místku se rozhodli uspořádat charitativní vernisáž pro dobrou věc. V hodinách výtvarné výchovy namalovali obrazy, které následně prodali za symbolické ceny. Výtěžek poté darovali sdružení Podané ruce. Konkrétně se rozhodli podpořit službu Osobní asistence.

Nenechte si ujít výstavu karvinského rodáka Jakuba Špaňhela

25. září 2023 14:09 | Karviná | Monika Danková

V Galerii města Karviné a také ve výstavních prostorách zámku Fryštát jsou v současné době k vidění díla v Česku i zahraničí uznávaného umělce, karvinského rodáka, Jakuba Španhěla. Jeho výstava nese název Šikmý kostel pod skalou.


Obyvatelé Dolní Lutyně a Věřňovic v referendu rozhodnou, zda má být obec pro nebo proti gigafactory

Veřejná setkání, ale také pochůzky dům od domu. Zatímco odpůrci stavby průmyslového parku, sjednocení ve spolku Zachovejme Poolší, se snaží lidem vysvětlovat, proč proti stavbě bojovat, zástupci státu už s lidmi domlouvají kompenzace.

Opavou prošel slavnostní průvod k 800 let města. Zapojili se do něj školky, školy, sportovci i spolky

Včera 19:33 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Opava slaví FEST. To byly dva dny plné zábavy úplně pro všechny, kterými vyvrcholily oslavy 800 let od první písemné zmínky o městě. Zahájeny byly slavnostním průvodem Setkání věků v čele s králem Přemyslem Otakarem I.

Ostravské včely budou mít pořádný výhled. Úly mají pod věží radnice

Věž nové radnice v Ostravě bude mít nový netradiční účel. Na ochoze totiž městské lesy chystají úly pro včely, které pomohou s opylováním květinových záhonů i stromů v Komenského sadech a okolí centra. Podle odborníků může být vysoko položený úl výhodou.

Letecká havárie na Opavsku byla námětem cvičení složek IZS

Včera 18:21 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Letadlo mělo po startu z letiště technické potíže, vzápětí se zřítilo a narazilo do stroje, který se zrovna chystal na start. V obou strojích bylo 20 lidí, kteří utrpěli různá zranění. Na místě byli i mrtví. Takový byl námět taktického cvičení složek integrovaného záchranného systému na Opavsku.

Krok za Šimonka vykonali v Novém Jičíně i policisté, hasiči a zdravotníci

V Novém Jičíně se uskutečnil 3. ročník benefiční akce Krok za Šimonka. Běžeckého závodu se zúčastnili i hasiči, policisté a zdravotničtí záchranáři - konal se na podporu chlapce, který trpí vzácnou metabolickou nemocí.

Dny města Orlové proběhly rovnou na čtyřech stagích

Dny města Orlové 2024 nabídly bohatý program plný hudby, tance a aktivit pro děti i dospělé.

Polská scéna TD předvedla ve Stonavě Šikmý kostel

Včera 13:46 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

Stonavu nedávno poctila svou návštěvou polská scéna Těšínského divadla, která přinesla do místního kulturního domu PZKO jedinečný divadelní zážitek. Na programu byla hra „Šikmý kostel“, jejíž předlohou je stejnojmenná kniha Karin Lednické.

Program pro krajské volby představila SOCDEM. Kandidátku vede Svatopluk Němeček

Včera 12:38 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

V Ostravě představila svůj program pro krajské volby strana SOCDEM. Lídr kandidátky lékař Svatopluk Němeček se chce zaměřit na problémy ve zdravotnictví a dalšími prioritami strany je dostupné bydlení nebo levná energie.

Diamo rozšířilo imisní monitoring u heřmanické haldy

Včera 12:10 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Státní podnik Diamo rozšířil monitorování imisí kolem haldy Heřmanice v Ostravě. Nově se měří nepřetržitě na dvou místech. Mobilní stanice jsou umístěny v nejbližších obydlených místech od odvalu. Diamo chce 20. června představit, jak by mohla sanace haldy pokračovat.

Muži SK Stonava jedou na vítězné vlně

Včera 13:30 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

Uplynulý víkend byl ve znamení bouřlivých sportovních vítězství. Čeští hokejisté dokázali na Mistrovství světa vybojovat zlato a z mistrovského titulu se radovali i fanoušci karvinských házenkářů. Radost z dalšího vítězství panovala ale také ve Stonavě. Muži SK Stonava vybojovali na domácím trávníku další body.

Patnáctiletá jachtařka ze Slezské Ostravy vede Evropský pohár, čeká ji i mistrovství světa

Patnáctiletá jachtařka ze Slezské Ostravy je nejen členkou českého reprezentačního týmu, momentálně je také v čele tabulky Evropského poháru. Jachtingu se věnuje už devět let a úspěchy nesbírá jen v rámci Evropy. V červnu ji čeká dokonce mistrovství světa.

První zvířecí krematorium v kraji otevřeli ve Slezské Ostravě, zájem rychle roste

Ve Slezské Ostravě bylo slavnostně otevřeno první zvířecí krematorium v Moravskoslezském kraji. Zařízení nabízí důstojné rozloučení s téměř jakýmkoliv domácím mazlíčkem, a to až do 130 kilogramů. Samozřejmostí je individuální kremace i malá smuteční síň.

Ostravskou knihovnu čeká rekonstrukce a modernizace, čtenáři nepřijdou o knihy ani během prací

Ostravská ústřední knihovna se v letošním roce dočká rozsáhlé rekonstrukce a modernizace. Díky novým technologiím a vybavení se z ní má stát jedna z nejmodernějších knihoven v republice. Práce si vyžádají 36 milionů korun.

Žáci byli odměněni za výborné studium i účast v soutěžích

Dnes 11:19 | Ostrava-město | Tomáš Tikal

MS kraj se stejně jako celá Česká republika potýká s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků v energetice. Jedním z nástrojů, jak situaci vylepšit, je motivace žáků studujících energetické obory. Přesně takovým případem je program Prokopa Diviše.

V Porubě začaly oblíbené tematicky zaměřené komentované procházky

V Porubě začaly oblíbené tematicky zaměřené komentované procházky. První z nich zájemce zavedla na vítání ptačího zpěvu, druhá pak na procházku arboristou. Další se uskuteční na podzim.

Cyklodoprava se v Ostravě stává fenoménem. Nová koncepce ji posouvá ještě dále

28. května 2024 12:06 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostrava urazila spoustu cesty při formování cyklodopravy ve městě. V posledních letech se stále více mění ze sportu a rekreace na způsob dopravy třeba do práce nebo za zábavou. Trend potvrzuje i nová koncepce.

Školáci ze Slezské Ostravy malovali svou vizi města v roce 2050
Vydáno 6. června 2023 12:00, Ostrava-Slezská Ostrava, Jiří Cileček
Školáci ze Slezské Ostravy se zapojili do projektu Evropa 2050. Jde o diskuzní a prezentační panel o tématu budoucnosti Evropy v roce 2050 z pohledu mladé generace. Žáci malovali svou představu nejen obvodu, ale i města a nejlepší práce postoupily do národního kola soutěže.

Slezská Ostrava v roce 2050 očima žáků základních škol. Takový byl úkol grafického ztvárnění pro výstavu Evropa, ve které chci žít. Jde o součást projektu Evropa 2050, který má vytvořit diskuzní platformu pro mladou generaci.

Eva Nytrová, marketingová ředitelka neziskové organizace W&ART: "Výtvarná část je jednou z těch aktivit, která jim umožňuje to téma ztvárňovat a představovat široké veřejnosti, která se na ně může podívat. A začít ta témata otevírat a taky sdělovat proč. A my vedeme tu mladou generaci také k tomu, aby třeba nastínili, jak by si to představovali změnit a co pro to jsou schopni udělat nebo ochotni. A já věřím tomu, že zrovna dnešní práce mám ukázaly, že téma letošního ročníku je Můj region. Jakým způsobem obohacuje Evropu jako takovou."
Roman Goryczka (Ostravak) místostarosta Slezské Ostravy: "Evropa 2050 je projekt o komunikaci a dialogu mezi mládeží, mladými lidmi, dětmi a dospělými. Dospělí někdy zapomínají přes ty starosti, trpí provozní slepotou. A ty děti nám vždycky rády připomenou, co děláme špatně nebo co bychom měli dělat lépe. Tohle je povýšeno o něco výš, že děti se starají a zajímají o dění ve své oblasti, kde žijí. A to je o Slezské Ostravě. Nakreslily obrázky, do projektu se zapojily všechny 4 naše školy."

Do projektu bylo registrováno 63 děl ve dvou věkových kategoriích. Nejlepší z nich obvod ocenil a postoupí do celorepublikového finále, které proběhne v Praze.

Sebastian Kubiak, oceněný žák: "Snažil jsem se tam ukázat co nejvíc změn. Nebo co nejvíce novinek, které bych si představoval. Třeba jsem tady nakreslil nadzemní metro nebo takový vlak rychlý, který svítí ve tmě. Nebo třeba jsem udělal panorama Ostravy, které svítí jako New York. No a taky jsem tady v pravém horním rohu nakreslil kus parku a přes řeku je jaderná elektrárna."
Lenka Maluchová, vyučující ZŠ Bohumínská: "Museli jsme připravovat pohled do budoucnosti. Jak si děti představují budoucnost, konkrétně za 30 let. Měly spousty nápadů, někteří vztahovali své myšlenky na virtuální realitu. Někteří si představovali zase budoucnost nějakým výtvarným způsobem. Že tam třeba přidávaly nějaké komiksové postavy. A tak podobně."

Cílem prací bylo vystihnout výjimečnost regionu. Tradice a kořeny, na kterých je možné stavět. A ukázat, že i malý region je důležitým střípkem mozaiky Evropy a jejího směřování.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/slezska-ostrava/11000037580/skolaci-ze-slezske-ostravy-malovali-svou-vizi-mesta-v-roce-2050