Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

ZŠ Bohumínská poprvé navštívili žáci z polského Těšína, školy navázaly přeshraniční spolupráci

Ostrava-Slezská Ostrava |  | Slezskoostravský expres

Žáci i učitelé Základní školy Bohumínská ve Slezské Ostravě a Szkoły Podstawowej nr 1 z polského Těšína se poprvé sešli, aby navázali přeshraniční spolupráci. Polské hosty čekalo v Ostravě tradiční přivítání chlebem se solí, ale i prohlídka školy, nebo přátelský zápas v basketbalu.

Vybraní žáci základní školy z Těšína dorazili se svými učiteli a ředitelem v minulém týdnu do Ostravy, aby stvrdili navázání přeshraniční spolupráce. Zahájení podobné spolupráce bylo přitom naprosto neplánované.

Dariusz Niemiec, ředitel Szkoły Podstawowej nr 1: „Byla to velká náhoda. Naši a vaši učitelé na sebe narazili v obchodním centru Karolina, a tak nějak došlo k tomu úplně prvnímu setkání. Doufám, že se budeme vídat i v budoucnu.“

Při prvním oficiálním setkání se žáci utkali v přátelském zápase v basketbalu, ale vyzkoušeli si taky zábavný test, který jim představil Polsko i Českou republiku. Obě školy už mají i další plány, jak spolupráci obohatit a jak žáky zábavnou formou seznámit se svými regiony a kulturou.

Lenka Matušková, ředitelka ZŠ Bohumínská: „Chtěli bychom samozřejmě ty vzájemné návštěvy udržet dále. Líbilo by se mi třeba při další návštěvě navštívit zajímavá místa Slezské Ostravy a sportovní klání povýšit třeba na zájemce o robotiku nebo o výtvarné umění, nějaké společné práce. Uvidíme, musíme se domluvit s druhou stranou.“
Dariusz Niemiec, ředitel Szkoły Podstawowej nr 1: „Máme radost, že jsme se mohli poznat s českou školou, která je obdobně velká jako naše. Věříme v dobrou spolupráci v různých oblastech, ať už sportovní, nebo kulturní, a doufám, že přinese ovoce a bude trvat v přátelské atmosféře mnoho let.“

Na spolupráci se těší vyučující i žáci, a to jak z Polska, tak z Ostravy.

anketa: „Je super, aby se všichni spřátelili, a myslím si, že nám to přinese i hodně jak jazykového i všeho prostě. Je to dobré.“
Lenka Matušková, ředitelka ZŠ Bohumínská: „Mě se líbí reakce dětí, protože děti se navzájem otrkají, procvičí si polský jazyk, procvičí si také český jazyk, protože do Polska to odsud máme 10 kilometrů. A pro nás učitele to bude veliká inspirace, jak systém funguje v Polsku, jaká výuka tam je. Třeba nás to posune někam dál.“

Za projekt jsou rádi i představitelé městského obvodu a přeshraniční spolupráce obou škol se může těšit jejich podpoře.

Vladimír Lyčka, místostarosta Slezské Ostravy: „Myslím si, že to je velmi důležité, že vůbec něco takového vzniklo, protože je důležité, abychom se jako národy poznávali ne jenom na té sportovní, společenské, kulturní úrovni přes dospělé, ale hlavně přes děti. Což samozřejmě jako městský obvod Slezská Ostrava vítáme a určitě to budeme podporovat. A samozřejmě přejeme oběma školám, aby byly aktivní, aby se scházely často a pravidelně.“
Nahlásit chybu


K tématu

ZŠ Bohumínská poprvé navštívili žáci z polského Těšína, školy navázaly přeshraniční spolupráci

Žáci i učitelé Základní školy Bohumínská ve Slezské Ostravě a Szkoły Podstawowej numer 1 z polského Těšína se poprvé sešli, aby navázali přeshraniční spolupráci. Polské hosty čekalo v Ostravě tradiční přivítání chlebem se solí, ale i prohlídka školy a další zajímavé aktivity.

Slezskoostravská ZŠ Bohumínská přichystala akce pro předškoláky, součástí byly i jarní dílničky

Základní škola Bohumínská ve Slezské Ostravě připravila po roce opět bohatý program pro předškoláky. Na začátku března byly na programu hojně navštěvované jarní dílničky, kde si děti mohly vytvořit spoustu jarních výrobků.

Den Slezské bavil na hradě hlavně rodiny s dětmi

30. května 2023 10:58 | Ostrava-Slezská Ostrava | Jiří Cileček

Slezskoostravský hrad ožil o víkendu tradiční akcí Den Slezské. Na programu byly vystoupení dětí z mateřských a základních škol, koncerty známých kapel i soutěž ve vaření Slezského bigosu. Program cílil hlavně na rodiny s dětmi, které přišly opravu v hojném počtu.


V Porubě zahájili 5. ročník Sdílka. Letos u Floridy, kde je v plánu rekonstrukce celého prostoru

16. května 2024 21:02 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V Porubě slavnostně zahájili už 5. ročník Sdílka. Tato netradiční Pop Up expozice Začala už v roce 2016 na středovém pásu Hl. třídy a od té doby probíhá co dva roky pokaždé na jiném místě obvodu.

Děti plnily branné disciplíny, profesionální vojáci ukázali boj zblízka

Den vítězství si Novojičínští nepřipomněli jen pietními akty, ale také zážitkovou akcí. Ta nabídka stezku s brannými disciplínami, vystavena byla vojenská technika a nechyběla atraktivní ukázka Armády České republiky.

Policistům hlídkujícím u šampionátu se podařilo rychle najít děti ztracené v davu

Včera 14:37 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Relativně běžná služba policistů zapojených do bezpečnostního opatření v souvislosti s hokejovým šampionátem v Ostravě se ve čtvrtek kolem 19. hodiny změnila v urgentní pátrání po dvou malých dětech.

Kolekci historických vozidel obohatí tramvaj Tatra T3. Na její opravu věnuje Ostrava 5 milionů kč

16. května 2024 12:43 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostrava má po Praze největší sbírku historických vozidel městské hromadné dopravy. Většina z nich je ve perfektním stavu a stále jezdí. Nyní k ním přibude i tramvaj Tatra T3, která v Ostravě jezdila ještě před 30 roky.

Žáci ZŠ Komenského z Frýdlantu nad Ostravicí předvedli rodičům chemické a fyzikální pokusy

Odpoledne plné chemických a fyzikálních pokusů si připravili žáci ZŠ Komenského ve Frýdlantě nad Ostravicí. Své dovednosti předvedli rodičům, které do školy pozvali u příležitosti Dne rodiny.

V Opavě byl nalezen mincovní poklad. Nejstarší ze 102 mincí je pražský groš z doby Jana Lucemburského

16. května 2024 10:57 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

V Opavě byl nalezen mincovní poklad. Jde o nejvýznamnější nález na území dnešního Moravskoslezského kraje za posledních 100 let. Jedinečný je zejména množstvím zlatých mincí, stavem dochování a vzácností některých exemplářů.

V Karviné se konala náborová akce Policie ČR, studenti prošli fyzickými testy

16. května 2024 17:56 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

Studenti pěti karvinských středních škol dostali příležitost vyzkoušet si fyzické testy, které jsou nutné pro přijetí k policii. Kdo je splnil, dostal rok platný certifikát. Pokud se tedy úspěšní studenti rozhodnou rozšířit řady policistů, nemusí fyzické testy dělat znovu.

V Porubě se uskutečnil mezinárodní turnaj mládeže v boxu Ostrava 2024

16. května 2024 21:48 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V Porubě se uskutečnil mezinárodní turnaj mládeže v boxu Ostrava 24. Určen byl mládeži ve věku 11 až 18 let a zúčastnili se ho boxeři i z Německa a Skotska.

Začala rekonstrukce prostoru před Kulturním domem Frýdek

Začala dlouho očekávaná rekonstrukce prostoru před bývalým Kulturním domem Válcoven plechu. Místo získá novou dlažbu, stromové aleje i podzemní retenční nádrže. Práce potrvají zhruba do konce roku a vyjdou na necelých 23 milionů korun.

Hasiči v noci na Bruntálsku bojovali s požárem štěpky

16. května 2024 19:18 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Co bylo příčinou požáru štěpky uskladněné ve Staré Vsi na Bruntálsku, se snaží od čtvrtečního časného rána zjistit hasičský vyšetřovatel. Oheň hasilo pět jednotek.

Svářeči

Ostrava Nástup: od 1. června 2024 od 35 000 do 44 000 Kč/měsíc

Školáci navrhovali, co v Ostravě zlepšit. Diskutoval s nimi starosta centrálního obvodu

Školáci v centru Ostravy dostali otázku, co by ve svém městě zlepšili. Z námětů pak vzešla beseda se starostou centrálního obvodu, který se dětem snažil na jejich otázky osobně odpovědět. Zajímala je hlavně čistota, bezpečí nebo možnosti volnočasového vyžití.

Porubské mateřské školy patřily zápisům dětí. Jejich kapacita je dostatečná

16. května 2024 20:53 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Porubské mateřské školy patřily zápisům dětí. Rodiče je mohli přihlásit do kterékoli školky v obvodu. Spádovou oblastí je totiž celá Poruba.

Mladí cyklisté z Ostravy se učili bezpečnému provozu a zasoutěžili si

16. května 2024 20:39 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Regionální zprávy POLAR

Se zásadami bezpečného chování v silničním provozu se každoročně seznamují žáci 3. až 5. tříd základních škol z Ostravy. Vyvrcholením dopravní výuky mladých cyklistů byla soutěž, která se konala na dopravním hřišti v Hrabůvce.

Nenechávejte v autech nic cenného. Zloděj během pár dní vykradl 16 vozidel v Ostravě

16. května 2024 11:43 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Dnes máme dobrou zprávu pro majitele vozidel. Ostravským policistům se podařilo zadržet zloděje, který během pár dní vykradl 16 aut. Zároveň je to ale pro řidiče výstraha, aby nenechávali v autech nic cenného, protože právě viditelné věci pachatele přilákaly.

Slezskoostravské Bazaly hostily trenérskou konferenci, přednášel i trenér španělského FC Sevilla

Na Bazalech proběhla další trenérská konference – ojedinělá akce určená jak trenérům, tak i fotbalovým nadšencům. Své zkušenosti zde letos předávali jak reprezentační trenéři, tak i šéftrenér mládeže FC Sevilla, José Ramón Collado.

ZŠ Bohumínská poprvé navštívili žáci z polského Těšína, školy navázaly přeshraniční spolupráci
Vydáno 15. května 2024 11:30, Ostrava-Slezská Ostrava, Michal Slonina
Žáci i učitelé Základní školy Bohumínská ve Slezské Ostravě a Szkoły Podstawowej nr 1 z polského Těšína se poprvé sešli, aby navázali přeshraniční spolupráci. Polské hosty čekalo v Ostravě tradiční přivítání chlebem se solí, ale i prohlídka školy, nebo přátelský zápas v basketbalu.

Vybraní žáci základní školy z Těšína dorazili se svými učiteli a ředitelem v minulém týdnu do Ostravy, aby stvrdili navázání přeshraniční spolupráce. Zahájení podobné spolupráce bylo přitom naprosto neplánované.

Dariusz Niemiec, ředitel Szkoły Podstawowej nr 1: „Byla to velká náhoda. Naši a vaši učitelé na sebe narazili v obchodním centru Karolina, a tak nějak došlo k tomu úplně prvnímu setkání. Doufám, že se budeme vídat i v budoucnu.“

Při prvním oficiálním setkání se žáci utkali v přátelském zápase v basketbalu, ale vyzkoušeli si taky zábavný test, který jim představil Polsko i Českou republiku. Obě školy už mají i další plány, jak spolupráci obohatit a jak žáky zábavnou formou seznámit se svými regiony a kulturou.

Lenka Matušková, ředitelka ZŠ Bohumínská: „Chtěli bychom samozřejmě ty vzájemné návštěvy udržet dále. Líbilo by se mi třeba při další návštěvě navštívit zajímavá místa Slezské Ostravy a sportovní klání povýšit třeba na zájemce o robotiku nebo o výtvarné umění, nějaké společné práce. Uvidíme, musíme se domluvit s druhou stranou.“
Dariusz Niemiec, ředitel Szkoły Podstawowej nr 1: „Máme radost, že jsme se mohli poznat s českou školou, která je obdobně velká jako naše. Věříme v dobrou spolupráci v různých oblastech, ať už sportovní, nebo kulturní, a doufám, že přinese ovoce a bude trvat v přátelské atmosféře mnoho let.“

Na spolupráci se těší vyučující i žáci, a to jak z Polska, tak z Ostravy.

anketa: „Je super, aby se všichni spřátelili, a myslím si, že nám to přinese i hodně jak jazykového i všeho prostě. Je to dobré.“
Lenka Matušková, ředitelka ZŠ Bohumínská: „Mě se líbí reakce dětí, protože děti se navzájem otrkají, procvičí si polský jazyk, procvičí si také český jazyk, protože do Polska to odsud máme 10 kilometrů. A pro nás učitele to bude veliká inspirace, jak systém funguje v Polsku, jaká výuka tam je. Třeba nás to posune někam dál.“

Za projekt jsou rádi i představitelé městského obvodu a přeshraniční spolupráce obou škol se může těšit jejich podpoře.

Vladimír Lyčka, místostarosta Slezské Ostravy: „Myslím si, že to je velmi důležité, že vůbec něco takového vzniklo, protože je důležité, abychom se jako národy poznávali ne jenom na té sportovní, společenské, kulturní úrovni přes dospělé, ale hlavně přes děti. Což samozřejmě jako městský obvod Slezská Ostrava vítáme a určitě to budeme podporovat. A samozřejmě přejeme oběma školám, aby byly aktivní, aby se scházely často a pravidelně.“
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/slezska-ostrava/11000043055/zs-bohuminska-poprve-navstivili-zaci-z-polskeho-tesina-skoly-navazaly-preshranicni-spolupraci