Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Farní zahradu v Heřmanicích obohatí nejen pétanque, rozšíří se díky projektu Tvoříme prostor

Ostrava-Slezská Ostrava |

Farní zahrada svatého Marka v Heřmanicích je oblíbeným cílem nejen místních. Dříve nevyužívaný prostor se během několika let proměnil v příjemnou oázu klidu a pohody. Zasloužil se o to taky projekt Tvoříme prostor, díky kterému tu letos vyroste nový altán, nebo koutek ctností.

Heřmanická farská zahrada byla veřejnosti zpřístupněna v roce 2019 a předcházela tomu celková úprava prostoru, vybudování chodníků, stavba altánu, nebo třeba dětského hřiště. Po pěti letech provozu dojde letos k dalšímu rozšíření zahrady a přibydou tu nové herní i odpočinkové prvky.

Hana Tichánková (ANO), náměstkyně primátora města Ostravy: „Tenkrát byli podpořeni částkou 500 tisíc korun a došlo k prvnímu zvelebení té zahrady. V letošním roce dostali na posledním zastupitelstvu další peníze z projektu Tvoříme prostor. Tentokrát se jedná o 354 tisíc korun, díky kterým budou moci pokračovat v další části zahrady.“
Leoš Ryška, farář Farnosti Heřmanice: „Kdo hraje, nezlobí, takže se snažíme mít v zahradě pár prvků, kde se dá hrát. Jeden z těch prvků je tady venkovní kalčo, které potřebuje střechu, aby na něho nepršelo.“

Nový přístřešek vznikne i ve spodní části zahrady, kde by mělo být vybudováno hřiště na pétanque.

Leoš Ryška, farář Farnosti Heřmanice: „Ke každé takové hře patří samozřejmě společenství lidí, a aby nemuseli chodit až tam dopředu k bufetu, tady vybudujeme altán, který bude zázemím právě k tomu pétanque.“

Asi nejdůležitější novinkou ale bude stálá venkovní výstava, která edukativním způsobem představí 34 ctností. Děti se díky ní budou moci hravým způsobem dozvědět, jestli danou pozitivní vlastnost mají.

Leoš Ryška, farář Farnosti Heřmanice: „Jsou to karty ctností. Zavádí se to i do výuky ve školách. Mně se ten projekt líbil, tak jsme si řekli, že uděláme velké formáty těch kareta, budou tady viset na plotě a budou zdobit zahradu.“

Farní zahrada je oblíbeným cílem nejen rodin s dětmi a vznikla kolem ní i rozsáhlá komunita, která se s nadšením stará o její chod. Taky proto byl projekt vybrán v rámci programu Tvoříme prostor už podruhé.

Hana Tichánková (ANO), náměstkyně primátora města Ostravy: „Já si myslím, že je to především díky aktivním lidem, kteří žijí v okolí, a díky panu faráři, který celý ten projekt podal a který kolem sebe shromažďuje lidi, kteří o projekt mají zájem, a snaží se udělat prostor přístupným a atraktivním pro všechny lidi, kteří bydlí v okolí.“
anketa: „Chodím tady proto, že je tady klid, krásné prostředí kousek od centra města a děti tady najdou pokaždé něco nového.“
anketa: „Líbí se mi tady ty hračky a stavění z písku.“
Dorka Čajanová, správkyně Farní zahrady sv. Marka: „Teď přes prázdniny tady máme hodně školek, příměstských táborů, chodí tady hodně lidí. Třeba dneska jsme měli mít zavřeno, ale děti nedají.“

Farní zahrada je běžně otevřená každý den kromě pondělí a nabízí i zajímavý program. Nové herní a odpočinkové prvky by ji pak měly obohatit ještě do konce letošního roku.

Nahlásit chybu


K tématu

Heřmanickou farní zahradu obohatil Kout ctností i pétanquové hřiště

16. dubna 2025 14:00 | Ostrava-Slezská Ostrava | Michal Slonina

Heřmanická farní zahrada v minulém týdnu slavnostně odhalila další atraktivity, které budou sloužit veřejnosti. Oblíbený odpočinkový prostor obohatilo nové hřiště na pétanque, ale hlavně speciální interaktivní výstava.

Heřmanická fara otevřela vinárnu i se samoobslužným kinem

29. prosince 2025 12:30 | Ostrava-Slezská Ostrava | Michal Slonina

Heřmanická farní zahrada nabízí návštěvníkům další novinku. Třetí adventní neděli tu spustila provoz vinárna se samoobslužným kinem, a to přímo v budově fary. Sklepní místnost bude sloužit komunitnímu setkávání a promítání filmů při nepříznivém počasí.

Heřmanická farní zahrada láká novými atraktivitami, zaujme hlavně unikátní Kout ctností

15. dubna 2025 12:00 | Ostrava-Slezská Ostrava | Michal Slonina

Heřmanická farní zahrada se dočkala dalších inovací. Oblíbený odpočinkový prostor doplnilo nejen pétanquové hřiště, ale hlavně speciální interaktivní výstava, která zábavnou formou poučí o lidských pozitivních vlastnostech.


V Opavě začíná demolice Slezanky. Objekt podle mnohých roky hyzdil centrum města

Včera 9:05 | Opava | Yvona Fajtová

Po letech čekání a sporů začne v samém srdci Opavy demolice části objektu Slezanky. Na místě chátrající budovy na Horním náměstí má v budoucnu vzniknout nový multifunkční komplex, jehož dominantou bude společenský sál s kapacitou až tisíc lidí a také byty a hotel.

Tři ženy předaly kurýrům na ulici 1,3 milionu. Falešní policisté stále útočí

Včera 10:12 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

"Kriminální policie, dobrý den. Váš bankovní účet byl napaden. Někdo si na vás chce vzít statisíce korun půjčky. Musíme ty peníze spolu zachránit. Běžte do banky, vyberte své úspory a předejte je policistovi v civilu na ulici. On je uloží na bezpečné místo. Nikomu o tom nesmíte říct." Ostravská policie eviduje další případy falešných policistů a kyberšmejdů. Tři ženy předaly kurýrům na ulici dohromady 1,3 milionu korun.

Polský řidič kamionu havaroval na Opavsku. Jel rychle a nevybral zatáčku v obci

Včera 13:06, vydáno včera 7:55 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Velkou rychlostí jel obcí na hlavním tahu z Opavy na Krnov. Následně s kamionem nevybral zatáčku a skončil vzpříčený v příkopu. Nehoda v místě zastavila provoz v obou směrech silnice I/57.

Prevence má smysl, proto je policie zase u přechodů

Včera 7:40 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Policie ve spolupráci s BESIPem uspořádala v Novém Jičíně další preventivní akci zaměřenou na viditelnost chodců. Policisté v terénu kontrolovali, zda lidé používají reflexní prvky, a zároveň jim vysvětlovali, proč jsou důležité.

Štefelovi překazil zlatý hattrick na Beskydské laťce Polák Kolodziejski

Včera 10:56 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

Sen o zlatém hattricku se českému skokanovi do výšky Janu Štefelovi nesplnil. Po dvou triumfech na Beskydské laťce v Třinci se tentokrát musel sklonit před výkonem polského soupeře a skončil druhý.

Muzeum Beskyd získalo díky rekonstrukci půdy nový depozitář, své místo tady našla mykologická a geologická sbírka

Muzeum Beskyd Frýdek-Místek má nové zázemí pro uchovávání svých sbírek. V Langově domě na ulici Hluboká vznikl po rekonstrukci půdních prostor moderní depozitář, který zajistí lepší ochranu muzejních předmětů i odpovídající podmínky pro jejich dlouhodobé uložení.

Malé Emičce pomohli na svět karvinští záchranáři

10. února 2026 16:35 | Karviná | Jiří Cileček

Maminka to nestihla do porodnice. Naštěstí pomohli záchranáři. Zdravotničtí záchranáři Moravskoslezského kraje zasahovali v úterý brzy ráno u výjimečné události. V Karviné asistovali při porodu dítěte ještě před příjezdem do nemocnice.

Orlová vysadila téměř 70 nových stromů

Včera 14:33 | Orlová | Monika Ociepková

Na sedmdesát nových stromů se v Orlové vysadilo ke konci loňského roku.

V péči o klienty domova v Antošovicích pomáhá nově stropní kolejnicový systém, zatím ve čtyřech pokojích

10. února 2026 20:00 | Ostrava-Slezská Ostrava | Michal Slonina

Domov pro seniory v Antošovicích instaloval v prosinci do čtyř pokojů stropní kolejnicový systém, který usnadní práci s klienty s omezenou pohyblivostí. Klienti i zaměstnanci si jej pochvalují a obvod chce pořídit další.

Jan Wolf končí v SOCDEM, povede Karvinou jako nestraník

10. února 2026 11:36 | Karviná | Renáta E. Orlíková

Primátor Karviné Jan Wolf ukončil své členství v SOCDEM. Město chce řídit jako nestranický primátor. Své rozhodnutí oznámil v úterý dopoledne s tím, že do podzimních komunálních voleb půjde jako nestraník pod uskupením nezávislých kandidátů a sociálních demokratů.

Tesaři

Ostrava Nástup: od 1. března 2026 od 40 000 Kč/měsíc

Hokejistka z Poruby dala na MS vítězný gól. Reprezentace z Kanady přivezla bronz

Včera 15:20 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Bývalá žákyně ZŠ Dětská v Ostravě-Porubě a odchovankyně hokejového klubu HC RT TORAX PORUBA Kateřina Pěnčíková vybojovala s českou reprezentací bronz na mistrovství světa v Kanadě. Vstřelila vítězný gól.

Městský obvod Ostrava-Vítkovice investuje do svých školských budov

Vítkovická radnice pokračuje v modernizaci školských budov. Aktuálně se pracuje na rekonstrukci mateřské školy na Erbenově ulici, další investice do škol ale obvod plánuje i v následujících letech.

Těžbu černého uhlí ukončil hornický průvod Ostravou, začátek měl před slezskoostravskou radnicí

10. února 2026 19:00 | Ostrava-Slezská Ostrava | Michal Slonina

Před více než 250 lety bylo ve Slezské Ostravě objeveno uhlí, které změnilo život v celém regionu. Právě odtud vyšel letos v únoru taky průvod, který dlouholetou těžbu ukončil. Sešli se tu horníci z celého Česka.

Studenti z Hrabůvky slaví úspěch. Jejich firma BeeWraps bodovala u poroty i veřejnosti

10. února 2026 16:00 | Ostrava-Jih | Yvona Fajtová

Studenti gymnázia v ostravské Hrabůvce mají důvod k oslavám. Jejich studentská firma BeeWraps uspěla v soutěži JA Czech, kde získala cenu poroty i cenu veřejnosti. S ekologickými voskovanými ubrousky teď míří do celostátního kola.

Nový kolejnicový systém usnadní v Domově pro seniory v Antošovicích péči o klienty s omezenou pohyblivostí

10. února 2026 14:00 | Ostrava-Slezská Ostrava | Michal Slonina

Nový stropní kolejnicový systém usnadní v Domově pro seniory Antošovice ve Slezské Ostravě práci s klienty s omezenou pohyblivostí. Klienti i zaměstnanci si jej pochvalují a obvod chce pořídit další.

Ostrava bojuje proti odchodům ze vzdělávání. Někdy stačí jen snídaně ve škole

10. února 2026 10:49 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Ostrava pokračuje v boji proti předčasným odchodům dětí ze vzdělávání. Navazuje na úspěšný projekt z minulých let, na jehož konci bylo je minimum žáků, kteří základní školu nedokončili. Pro nový projekt byly vybrány tři školy.

Farní zahradu v Heřmanicích obohatí nejen pétanque, rozšíří se díky projektu Tvoříme prostor
Vydáno 13. srpna 2024 14:00, Ostrava-Slezská Ostrava, Michal Slonina
Farní zahrada svatého Marka v Heřmanicích je oblíbeným cílem nejen místních. Dříve nevyužívaný prostor se během několika let proměnil v příjemnou oázu klidu a pohody. Zasloužil se o to taky projekt Tvoříme prostor, díky kterému tu letos vyroste nový altán, nebo koutek ctností.

Heřmanická farská zahrada byla veřejnosti zpřístupněna v roce 2019 a předcházela tomu celková úprava prostoru, vybudování chodníků, stavba altánu, nebo třeba dětského hřiště. Po pěti letech provozu dojde letos k dalšímu rozšíření zahrady a přibydou tu nové herní i odpočinkové prvky.

Hana Tichánková (ANO), náměstkyně primátora města Ostravy: „Tenkrát byli podpořeni částkou 500 tisíc korun a došlo k prvnímu zvelebení té zahrady. V letošním roce dostali na posledním zastupitelstvu další peníze z projektu Tvoříme prostor. Tentokrát se jedná o 354 tisíc korun, díky kterým budou moci pokračovat v další části zahrady.“
Leoš Ryška, farář Farnosti Heřmanice: „Kdo hraje, nezlobí, takže se snažíme mít v zahradě pár prvků, kde se dá hrát. Jeden z těch prvků je tady venkovní kalčo, které potřebuje střechu, aby na něho nepršelo.“

Nový přístřešek vznikne i ve spodní části zahrady, kde by mělo být vybudováno hřiště na pétanque.

Leoš Ryška, farář Farnosti Heřmanice: „Ke každé takové hře patří samozřejmě společenství lidí, a aby nemuseli chodit až tam dopředu k bufetu, tady vybudujeme altán, který bude zázemím právě k tomu pétanque.“

Asi nejdůležitější novinkou ale bude stálá venkovní výstava, která edukativním způsobem představí 34 ctností. Děti se díky ní budou moci hravým způsobem dozvědět, jestli danou pozitivní vlastnost mají.

Leoš Ryška, farář Farnosti Heřmanice: „Jsou to karty ctností. Zavádí se to i do výuky ve školách. Mně se ten projekt líbil, tak jsme si řekli, že uděláme velké formáty těch kareta, budou tady viset na plotě a budou zdobit zahradu.“

Farní zahrada je oblíbeným cílem nejen rodin s dětmi a vznikla kolem ní i rozsáhlá komunita, která se s nadšením stará o její chod. Taky proto byl projekt vybrán v rámci programu Tvoříme prostor už podruhé.

Hana Tichánková (ANO), náměstkyně primátora města Ostravy: „Já si myslím, že je to především díky aktivním lidem, kteří žijí v okolí, a díky panu faráři, který celý ten projekt podal a který kolem sebe shromažďuje lidi, kteří o projekt mají zájem, a snaží se udělat prostor přístupným a atraktivním pro všechny lidi, kteří bydlí v okolí.“
anketa: „Chodím tady proto, že je tady klid, krásné prostředí kousek od centra města a děti tady najdou pokaždé něco nového.“
anketa: „Líbí se mi tady ty hračky a stavění z písku.“
Dorka Čajanová, správkyně Farní zahrady sv. Marka: „Teď přes prázdniny tady máme hodně školek, příměstských táborů, chodí tady hodně lidí. Třeba dneska jsme měli mít zavřeno, ale děti nedají.“

Farní zahrada je běžně otevřená každý den kromě pondělí a nabízí i zajímavý program. Nové herní a odpočinkové prvky by ji pak měly obohatit ještě do konce letošního roku.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/slezska-ostrava/11000044284/farni-zahradu-v-hermanicich-obohati-nejen-petanque-rozsiri-se-diky-projektu-tvorime-prostor