Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Heřmanická halda - sanace by mohla začít už na jaře 2025

Ostrava-Slezská Ostrava |

Heřmanická halda v severní části Ostravy je jedním z nejvýraznějších symbolů těžební minulosti našeho regionu. Obří masa hlušiny vznikla jako odpad při těžbě černého uhlí. Přestože se jedná o pozůstatek zaniklé těžby, sanace a ekologická stabilizace haldy jsou stále aktuálními tématy. Státní podnik Diamo, který má likvidaci haldy na starosti, předložil v průběhu letošního roku návrh sanace, který ale následně stáhl. Aktuálně se připravuje projektová dokumentace sarkofágu, který by se měl začít stavět na jaře.

Heřmanická halda o rozloze zhruba 100 hektarů a s objemem přes 30 milionů kubických metrů hlušiny je jednou z největších hald v regionu. Kvůli vysokému obsahu uhlí a dalším hořlavým materiálům dochází k podzemním požárům, které způsobují únik nebezpečných plynů, jako jsou oxid uhelnatý a oxid siřičitý. Halda má několik vlastníků, její sanaci a rekultivaci má na starosti státní podnik DIAMO. V červnu 2024 Diamo představilo plán sanací heřmanického odvalu, jeho proces schvalování ale Obvodní báňský úřad pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj zastavil.

Bohuslav MACHEK, ústřední báňský inspektor: “Důvodem tohoto kroku OBÚ bylo zpětvzetí žádosti provozovatelem úložného místa. Pravda je ta, že částečně tuto dokumentaci provozovatel úložného místa dopracoval a znovu ji předložil OBÚ k posouzení. V průběhu tohoto správního řízení jeden z účastníků řízení využil svého práva a opakovaně namítá podjatost úředních osob pracujících ve státní správě. Do doby než předseda Českého báňského úřadu posoudí, zda je úřední osoba vyloučena, tak se podle tohoto řízení mohou provádět pouze některé nezbytné úkony, které nesnesou odkladu. Ale nijak to neprodlouží průběh správního řízení ve věci povolení plánu pro nakládání s těžebním odpadem.”
Marek Vošahlík, tiskový mluvčí Ministerstva průmyslu a obchodu: “Meziresortní pracovní skupina posuzovala pět technických variant možného řešení sanace haldy - od řešení ponechání haldy přirozené sukcesi až po vymístění této haldy mimo úložné místo těžebního odpadu (ÚMTO). Skupina nakonec podpořila metodu zatěsnění termicky aktivní části haldy a její oddělení od studené části pomocí oddělovacích stěn.”
Tomáš Indrei, mluvčí Diamo, s. p.: “Předpokládáme, že úředníci tento plán s připomínkami, které měli, vypořádají do konce roku. S OBÚ jsme plně součinní a věnujeme tomu veškerou pozornost, abychom plán pro nakládání s těžebním odpadem získali. Potřebujeme ho jako podklad pro zpracování projektové dokumentace na zhotovení sarkofágu a dostavbu stěn.”

Diamo chce začít se stavbou sarkofágu na jaře příštího roku. S podobným řešením má státní podnik zkušenosti z 12 let staré stavby v Libušíně na Kladensku. Po realizaci došlo k významnému poklesu teplot v odvalu.

Tomáš Indrei, mluvčí Diamo, s. p.: “V tuto chvíli intenzivně připravujeme podklady pro vyhlášení veřejné soutěže pro zpracovatele projektu sanace. Předpokládáme, že tendr bude vyhlášen ještě do konce roku. Na Heřmanické haldě v současnosti mimo jiné vzorkujeme pomocí velkoobjemových vrtů, abychom zjistili, co je uloženo v oddělovací stěně. Díky velkorozměrovým zkouškám bude vypracován znalecký posudek na to, zda stěna splňuje funkci, a to, aby zabránila prostupu termické aktivity směrem ke skládce chemických odpadů.”

Dosud není potvrzeno, že by vybudovaná oddělovací stěna neplnila svůj účel.

Tomáš Indrei, mluvčí Diamo, s. p.: “Oddělovací stěnu, která je částečně vybudovaná, Diamo dosud nepřevzalo, vedeme s dodavatelem - se zhotovitelem stavby, reklamační řízení.”
Roman Rohel, člen představenstva Ridery Bohemia a.s.: Od r. 2014 jsme zahájili stavbu odd. vzdu. stěny na odvalu Heřmanice, za tu dobu Diamo provedlo zhruba 300 kontol a 22 veřejnosprávních kontrol které neshledali žádné závady. Diamo jako vlastník odd. vzdušné stěny tam aktuálně provádí monitoring teploty, která by v podstatě mohla způsobit nějaký problém přenosu termické aktivit ke skládce termického odpadu. Na základě mých informací tam nedochází k žádným změnám, teploty jsou konstantní, to zn. odd. vz. stěna plní svůj účel.”

Na území Heřmanické haldy jsou také problematické kalové nádrže, jsou pozůstatkem koksárenské výroby. Vedou se kolem nich velké diskuze.

Miriam Loužecká, tisková mluvčí ČIŽP: “ČIŽP nechala provést odběr směsných vzorků v prostoru bývalých kalových nádrží K1 a K3, přičemž nebylo zjištěno, že by vzorky vykazovaly nebezpečné vlastnosti, jako je např. ekotoxicita. V kontextu celkového hodnocení nebezpečnosti ve vztahu k lokalitě je zásadní, že zde nebyly překročeny limitní hodnoty pro výluhy sledovaných látek, což je podstatné z hlediska možného rizika úniku do okolí. Jako prioritu každopádně vnímáme zajištění opatření vedoucí k zamezení postupu termiky směrem k uzavřené skládce chemického odpadu OKK Koksovny a.s.”

Jedna z podmínek potřebná pro celkovou sanaci Heřmanické haldy je dohoda mezi vlastníky pozemků, v opačném případě může dojít k vyvlastnění.

Marek Vošahlík, tiskový mluvčí Ministerstva průmyslu a obchodu: “To však vyžaduje změnu územního plánu, kterou bude navrhovat Magistrát města Ostravy (MMO) ve spolupráci se státním podnikem DIAMO. MMO je schopen tuto stavbu ÚMTO zařadit jako všeobecně prospěšnou stavbu. Legislativně změnu územního plánu nelze provést ve zrychleném režimu. Celý proces potrvá přibližně 1–2 roky.”

Přestože Heřmanická halda dlouhodobě přináší nemalé ekologické výzvy, její potenciál pro průmyslový a ekonomický rozvoj regionu by mohl být zajímavý. Také proto pravidelný monitoring, ekologická opatření a dlouhodobé investice do sanace budou hrát klíčovou roli v tom, jak se bude oblast Heřmanické haldy vyvíjet v příštích letech.

Nahlásit chybu


K tématu

Na haldě v Heřmanicích prý hrozí ekologická katastrofa. Hlušina může prohořet pod vzdušnou stěnou

4. února 2026 14:06 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Vedení společnosti OKK Koksovny se obává, že Ostravě hrozí na odvalu v Heřmanicích ekologická katastrofa. Oddělovací stěna mezi hořící hlušinou a skládkou nebezpečného odpadu prý není dostatečně hluboká a oheň by se mohl rozšířit i na toxické látky. Diamo, které má sanaci na starosti, ale jakékoliv pochybení odmítá.

Diamo trvá na správnosti postupu sanace haldy. Soudní znalec upozorňuje na rizika

4. srpna 2025 11:25 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Státní podnik Diamo chystá projekt sanace heřmanickéhé haldy, která by měla zmizet v betonovém sarkofágu. Na možná rizika upozornil v posudku soudní znalec Milan Geršl. To se ale Diamu nelíbí, označilo práci za apokalyptickou a jeho závěry rozporuje.

Čeká heřmanickou haldu osud Emy? Diamo odstupuje od sarkofágu

25. března 2026 8:57 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Haldu v Heřmanicích zřejmě čeká stejný osud jako haldu Ema. Diamo ustupuje od stavby sarkofágu a zaměří se na oddělení hořící části odvalu od skládky chemických látek z koksovny. Halda se tedy zřejmě nechá vyhořet, což bude levnější a z hlediska ovzduší i přívětivější pro lidí v okolí.


V minulosti pobodal a znásilnil desetiletou dívku. Vyšel z vězení a zaútočil znovu

Dnes 9:10 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Hrůzný zážitek má za sebou mladistvá dívka z Ostravy. Šla se projít v poledne parkem a najednou na ni zaútočil 36letý muž. Měl stažené kalhoty, chytil ji do kravaty a povalil na zem. Dívka se bránila a křičela. Všiml si toho starší pán, který rychle přiběhl na pomoc a násilníka odtrhl. Ten ale utekl. Bleskově ho pak dopadli přivolaní policisté. Nejhrůznější na celém případu je, že deviant v minulosti znásilnil a pobodal nožem tehdy desetiletou dívku.

Akce Pozor, JEDU!!! učí bezpečné chování v dopravě. MŠ Ukrajinská připravila pro děti i rodiče zábavné odpoledne

Včera 16:48 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Pozor, JEDU!!! Tak se jmenuje oblíbená dopravně-bezpečnostní akce, kterou pro děti, rodiče i veřejnost opět po roce uspořádala mateřská škola Ukrajinská. Zábavnou formou nabídla důležité informace o bezpečnosti v dopravě i první pomoci.

Architekti představili projekt proměny parku M. Horákové. Veřejné projednání se konalo v MAPPA

Včera 12:12 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

V Městském ateliéru prostorového plánování a architektury se uskutečnilo veřejné projednání návrhu na přeměnu ostravského sadu Dr. Milady Horákové. Bude se kácet i sadit, stavět i bourat a důležitá je také návaznost na koncertní sál VOX.

Na Mariánskohorské náměstí se vracejí lavičky. Nový typ má zabránit jejich zneužívání

Na Mariánskohorské náměstí se po několika letech vracejí lavičky. Radnice je v minulosti odstranila kvůli jejich zneužívání lidmi bez domova a častému nepořádku. Obyvatelům ale možnost odpočinku na náměstí začala chybět. Obvod proto našel nové řešení v podobě jednosedátkových laviček z recyklovaného textilu. Sloužit mají především ke krátkému odpočinku.

Na jejím vzniku pracovali i odsouzení. Věznice v Ostravě-Heřmanicích otevřela kapli Naděje

Včera 11:54 | Ostrava-Centrum | Anna Břenková

Věznice v Ostravě-Heřmanicích má nové duchovní zázemí. Slavnostně se zde otevřela kaple, která dostala jméno Naděje. Na jejím vzniku se podíleli i samotní odsouzení.

FNO obnovila kardiologickou ambulanci pro novorozence, je umístěna na oddělení neonatologie

FNO obnovila specializovanou kardiologickou ambulanci pro novorozence. Nové pracoviště na Oddělení neonatologie umožní vyšetřovat nejmenší pacienty přímo v prostředí, které dobře znají, a bez nutnosti návštěvy centrální kardiologie.

Hasiči ve Světlé Hoře na Bruntálsku se mohou radovat z nové moderní cisterny

Včera 11:09 | Bruntál | Karel Soukop

Dobrovolní hasiči ve Světlé Hoře na Bruntálsku jsou další jednotkou, která je ode dneška vybavena novou moderní cisternou. Stará již dosluhovala a bude nabídnuta k prodeji.

Beats for Love bude nejdražší i nejlepší historii. Představí se 550 interpretů

Včera 11:49 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Začátek července bude v Ostravě patřit milovníkům taneční hudby. Uskuteční se totiž další ročník hudebního festivalu Beats for Love a pořadatelé slibují, že bude zase lepší než ten předchozí.

Havířov podporuje sport už od mateřských škol, děti mají gymnastickou průpravu

Včera 10:27 | Havířov | Bára Kelnerová

Havířov dlouhodobě podporuje sportování dětí už od útlého věku. Jedním z projektů je gymnastická průprava v mateřských školách, díky níž si předškoláci osvojují základy pohybu, obratnosti a koordinace.

Předškoláci v Porubě sportují s fotbalisty. Projekt navazuje na zimní bruslení

Včera 16:31 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Poruba se snaží podporovat pohybové aktivity už u nejmenších dětí a proto připravila ve spolupráci s klubem 1. FC Poruba speciální projekt. Desítky dětí z mateřských škol si tak v letošním školním roce užily sportovní dopoledne s fotbalem.

Pokojská

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 22. května 2026

Soutěž Zlatá beruška zná vítěze. Nejlepší školky v centru města převzali ocenění

Dnes 14:24 | Ostrava-Centrum | Anna Břenková

Být úspěšnou mateřskou školou znamená dělat pro děti něco navíc. Právě na takové projekty se zaměřuje tradiční soutěž Zlatá beruška. Radnice i letos vybrala tři nejlepší školky, které vynikají svým nadstandardním přístupem. Jednou z nich byla mateřská škola Ostrčilova.

Náhodné projíždění strážníků v Ostravě vedlo k dopadení agresivního zloděje

Dnes 12:15 | Ostrava-město | Anna Břenková

Nakradl věci v obchodě a při útěku napadl ochranku. Ostravští strážníci během své běžné obhlídky narazili na zraněného pracovníka ochranky, který je upozornil na prchajícího lupiče. Hlídka se okamžitě vydala po jeho stopách a po krátkém pronásledování muže dopadla. 27letý pachatel se ke krádeži i napadení přiznal a skončil v rukou policie.

V Ostravě-Jihu vzniknou 2 nová zařízení pro seniory

Dnes 8:34 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Města v Česku se potýkají s nedostatkem pobytových sociálních služeb pro seniory. Vlivem stárnutí populace poptávka překračuje nabídku až dvojnásobně. V Ostravě-Jihu ale v příštích letech vzniknou hned dvě nová zařízení tohoto typu.

Senioři v Porubě změřili síly na sportovních hrách. Nejlepší postoupili na Mezinárodní sportovní hry

Včera 17:11 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Senioři se v Porubě opět zapojili do tradičních Sportovních her. Oblíbená akce nabízí soutěže v pěti disciplínách a vítězům otevírá cestu na Mezinárodní sportovní hry.

Předškoláci v Porubě sportují s fotbalisty díky podpoře radnice. Zapojily se všechny školky

Včera 15:00 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Ostrava-Poruba se snaží podporovat pohybové aktivity už u nejmenších dětí a proto připravila ve spolupráci s klubem 1. FC Poruba speciální projekt. Desítky dětí z mateřských škol si tak v letošním školním roce užily sportovní dopoledne s fotbalem.

Vítězové porubských Sportovních her seniorů navštíví Maďarsko. Soutěžili v pěti disciplínách

24. června 2026 14:49 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Senioři se v Ostravě-Porubě opět zapojili do tradičních Sportovních her. Oblíbená akce nabízí soutěže v pěti disciplínách a vítězům otevírá cestu na Mezinárodní sportovní hry.

Heřmanická halda - sanace by mohla začít už na jaře 2025
Vydáno 2. prosince 2024 8:43, Ostrava-Slezská Ostrava, Renáta E. Orlíková
Heřmanická halda v severní části Ostravy je jedním z nejvýraznějších symbolů těžební minulosti našeho regionu. Obří masa hlušiny vznikla jako odpad při těžbě černého uhlí. Přestože se jedná o pozůstatek zaniklé těžby, sanace a ekologická stabilizace haldy jsou stále aktuálními tématy. Státní podnik Diamo, který má likvidaci haldy na starosti, předložil v průběhu letošního roku návrh sanace, který ale následně stáhl. Aktuálně se připravuje projektová dokumentace sarkofágu, který by se měl začít stavět na jaře.

Heřmanická halda o rozloze zhruba 100 hektarů a s objemem přes 30 milionů kubických metrů hlušiny je jednou z největších hald v regionu. Kvůli vysokému obsahu uhlí a dalším hořlavým materiálům dochází k podzemním požárům, které způsobují únik nebezpečných plynů, jako jsou oxid uhelnatý a oxid siřičitý. Halda má několik vlastníků, její sanaci a rekultivaci má na starosti státní podnik DIAMO. V červnu 2024 Diamo představilo plán sanací heřmanického odvalu, jeho proces schvalování ale Obvodní báňský úřad pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj zastavil.

Bohuslav MACHEK, ústřední báňský inspektor: “Důvodem tohoto kroku OBÚ bylo zpětvzetí žádosti provozovatelem úložného místa. Pravda je ta, že částečně tuto dokumentaci provozovatel úložného místa dopracoval a znovu ji předložil OBÚ k posouzení. V průběhu tohoto správního řízení jeden z účastníků řízení využil svého práva a opakovaně namítá podjatost úředních osob pracujících ve státní správě. Do doby než předseda Českého báňského úřadu posoudí, zda je úřední osoba vyloučena, tak se podle tohoto řízení mohou provádět pouze některé nezbytné úkony, které nesnesou odkladu. Ale nijak to neprodlouží průběh správního řízení ve věci povolení plánu pro nakládání s těžebním odpadem.”
Marek Vošahlík, tiskový mluvčí Ministerstva průmyslu a obchodu: “Meziresortní pracovní skupina posuzovala pět technických variant možného řešení sanace haldy - od řešení ponechání haldy přirozené sukcesi až po vymístění této haldy mimo úložné místo těžebního odpadu (ÚMTO). Skupina nakonec podpořila metodu zatěsnění termicky aktivní části haldy a její oddělení od studené části pomocí oddělovacích stěn.”
Tomáš Indrei, mluvčí Diamo, s. p.: “Předpokládáme, že úředníci tento plán s připomínkami, které měli, vypořádají do konce roku. S OBÚ jsme plně součinní a věnujeme tomu veškerou pozornost, abychom plán pro nakládání s těžebním odpadem získali. Potřebujeme ho jako podklad pro zpracování projektové dokumentace na zhotovení sarkofágu a dostavbu stěn.”

Diamo chce začít se stavbou sarkofágu na jaře příštího roku. S podobným řešením má státní podnik zkušenosti z 12 let staré stavby v Libušíně na Kladensku. Po realizaci došlo k významnému poklesu teplot v odvalu.

Tomáš Indrei, mluvčí Diamo, s. p.: “V tuto chvíli intenzivně připravujeme podklady pro vyhlášení veřejné soutěže pro zpracovatele projektu sanace. Předpokládáme, že tendr bude vyhlášen ještě do konce roku. Na Heřmanické haldě v současnosti mimo jiné vzorkujeme pomocí velkoobjemových vrtů, abychom zjistili, co je uloženo v oddělovací stěně. Díky velkorozměrovým zkouškám bude vypracován znalecký posudek na to, zda stěna splňuje funkci, a to, aby zabránila prostupu termické aktivity směrem ke skládce chemických odpadů.”

Dosud není potvrzeno, že by vybudovaná oddělovací stěna neplnila svůj účel.

Tomáš Indrei, mluvčí Diamo, s. p.: “Oddělovací stěnu, která je částečně vybudovaná, Diamo dosud nepřevzalo, vedeme s dodavatelem - se zhotovitelem stavby, reklamační řízení.”
Roman Rohel, člen představenstva Ridery Bohemia a.s.: Od r. 2014 jsme zahájili stavbu odd. vzdu. stěny na odvalu Heřmanice, za tu dobu Diamo provedlo zhruba 300 kontol a 22 veřejnosprávních kontrol které neshledali žádné závady. Diamo jako vlastník odd. vzdušné stěny tam aktuálně provádí monitoring teploty, která by v podstatě mohla způsobit nějaký problém přenosu termické aktivit ke skládce termického odpadu. Na základě mých informací tam nedochází k žádným změnám, teploty jsou konstantní, to zn. odd. vz. stěna plní svůj účel.”

Na území Heřmanické haldy jsou také problematické kalové nádrže, jsou pozůstatkem koksárenské výroby. Vedou se kolem nich velké diskuze.

Miriam Loužecká, tisková mluvčí ČIŽP: “ČIŽP nechala provést odběr směsných vzorků v prostoru bývalých kalových nádrží K1 a K3, přičemž nebylo zjištěno, že by vzorky vykazovaly nebezpečné vlastnosti, jako je např. ekotoxicita. V kontextu celkového hodnocení nebezpečnosti ve vztahu k lokalitě je zásadní, že zde nebyly překročeny limitní hodnoty pro výluhy sledovaných látek, což je podstatné z hlediska možného rizika úniku do okolí. Jako prioritu každopádně vnímáme zajištění opatření vedoucí k zamezení postupu termiky směrem k uzavřené skládce chemického odpadu OKK Koksovny a.s.”

Jedna z podmínek potřebná pro celkovou sanaci Heřmanické haldy je dohoda mezi vlastníky pozemků, v opačném případě může dojít k vyvlastnění.

Marek Vošahlík, tiskový mluvčí Ministerstva průmyslu a obchodu: “To však vyžaduje změnu územního plánu, kterou bude navrhovat Magistrát města Ostravy (MMO) ve spolupráci se státním podnikem DIAMO. MMO je schopen tuto stavbu ÚMTO zařadit jako všeobecně prospěšnou stavbu. Legislativně změnu územního plánu nelze provést ve zrychleném režimu. Celý proces potrvá přibližně 1–2 roky.”

Přestože Heřmanická halda dlouhodobě přináší nemalé ekologické výzvy, její potenciál pro průmyslový a ekonomický rozvoj regionu by mohl být zajímavý. Také proto pravidelný monitoring, ekologická opatření a dlouhodobé investice do sanace budou hrát klíčovou roli v tom, jak se bude oblast Heřmanické haldy vyvíjet v příštích letech.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/slezska-ostrava/11000046219/hermanicka-halda--sanace-by-mohla-zacit-uz-na-jare-2025