Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Slezskafest zaplnil hrad. Rodiny lákal na řemesla i kapelu Lunetic

Ostrava-Slezská Ostrava |

Slezskoostravský hrad hostil druhý ročník oblíbeného rodinného festivalu. Návštěvníci si užili bohatý doprovodný program, atrakce pro děti a tradiční řemesla. Hlavním hudebním lákadlem byla populární devadesátková legenda.

Hudba, jídlo a atrakce nejen pro děti. To všechno nabídl Slezskoostravský hrad. Konal se tady druhý ročník festivalu Slezskafest. Ten navazuje na dřívější tradici Dnů Slezské. Akce je v novém formátu určená hlavně pro rodiny.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Ten druhý ročník už jsme trošičku takzvaně vytunili oproti tomu ročníku minulému, protože si tady našlo samozřejmě cestu spoustu lidí. Vychytali jsme ty mouchy v areálu, které jsme ještě měli. Máme dnes dvě stage, které se vzájemně doplňují. Mně se samozřejmě nejvíce líbí ta atmosféra tady na Slezskoostravském hradě. Ten areál je opravdu na takovéto festivaly velmi dobře postavený. Vyšlo nám krásně počasí, byť to na začátku dne nevypadalo, a myslím si, že to, že tady vlastně ti lidé jsou, baví se, posedávají, mají tady deky, jsou tady na louce, na valech, je strašně super."

Festival i vzdělával. Děti si totiž mohly vyzkoušet tradiční řemesla a zjistit, jak je manuální práce zajímavá. Mistři kováři a tesaři se jim snažili ukázat kouzlo své profese.

Roman Fajkus, přednosta Cechu klempířů, pokrývačů a tesařů ČR: "Vyrábíme tady píšťalky, sekáme tady břidlici, děláme nějaké podtácky, srdíčka. Vyrábíme tady růže z mědi a z hliníku. Děti zatloukají hřebíky a hrozně je to baví. Cestujeme po celé České republice, děláme workshopy na základních školách a snažíme se, aby to řemeslo nějakým způsobem nezaniklo."

Na hrad dorazily stovky lidí. Atmosféru v areálu si pochvalovali malí i velcí návštěvníci.

anketa, návštěvníci festivalu: "Líbí se mi tady hodně, fakt. Nejvíc jsem se těšil na stánek DPO. A atmosféra tady je taky super i ti interpreti, co tady jsou. Všechno super tady je. Mám na to dobré hodnocení, co budu říkat."
anketa, návštěvníci festivalu: "Je to tu dobré."
anketa, návštěvníci festivalu: "Plánujeme jít na atrakce a chtěla jsem jít ještě vyzkoušet to lezení na ty bedny."

Hlavním hudebním lákadlem festivalu byla kapela Lunetic. Na jejich slavné hity tančili návštěvníci všech věkových kategorií.

Václav Jelínek, člen skupiny Lunetic: "Bylo to super, lidi byli boží, ale vedro, strašné vedro, strašně topili."
Aleš Lehký, člen skupiny Lunetic: "Ale je krásné, že ty písničky nezapomněli, i po třiceti letech to zpívají s námi. Takže my jsme spokojení. My sem jezdíme strašně často. "
Václav Jelínek, člen skupiny Lunetic: "My sem jezdíme víc než v Čechách, no, jakože na Moravu hodně."
Aleš Lehký, člen skupiny Lunetic: "Mám pocit, že Morava je taková živá, taková divoká a vlastně Ostravsko, jak je tady spousta těch měst, tak vždycky se někde v létě objevíme, nebo v zimě v klubu a my jsme tady zažili strašně velké věci v těch devadesátkách."

Druhý ročník festivalu měl obrovský úspěch. Organizátoři už teď potvrdili, že se na hradě sejdou i příští rok.

Nahlásit chybu


K tématu

Na Slezské se uskutečnil svátek extrémního metalu. Ozdobou byli legendární britští Carcass

16. září 2025 11:43 | Ostrava-Slezská Ostrava | Tomáš Kořistka

Slezskoostravský hrad je unikátním místem, jako stvořeným pro pořádání nejrůznějších akcí. Jednou z nejpovedenějších v letošním roce byl festival extrémního metalu, který návštěvností dokázal, že i takový žánr do kalendáře ostravských koncertů rozhodně patří.

Slezská Ostrava přivítala Folklor bez hranic, festival zakončil závěrečný koncert na hradě

20. srpna 2025 10:00 | Ostrava-Slezská Ostrava | Michal Slonina

Folklor bez hranic – festival plný tradic – opět zavítal na Slezskoostravský hrad. V rámci posledního dne si mohli návštěvníci užít vystoupení dětských souborů i každoroční závěrečný festivalový koncert, a i přes extrémně horké počasí dorazili v hojném počtu.

Náměstí Ostrava-Jih ožilo hudbou místních umělců

18. srpna 2025 11:28 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Náměstí Ostrava-Jih ožilo hudbou místních umělců – letos už potřetí. Multižánrový festival Jih ožije hudbou se vrátil do Hrabůvky po dvouleté pauze. Na pódiu se představilo 14 lokálních kapel, hudebnic a hudebníků.


Hasiči zasahovali u požáru bytu v Karviné-Ráji, zachránili dvě kočky, jedné podali kyslík

Včera 19:53 | Karviná | Lukáš Zavadil

Hasiči zasahovali v sobotu 13. června odpoledne u požáru bytu v Karviné-Ráji. Oheň zasáhl byt v prvním patře panelového domu, z něhož se část obyvatel evakuovala sama, hasiči poté vyvedli další lidi.

V Palkovicích se konala Exotika 2026 s expozicí kaktusů, sukulentů, motýlů i papoušků

Včera 12:23 | Palkovice | Libor Běčák

V areálu Pod Habešem a mateřské školy se v sobotu 13. června odehrával bohatý program akce nazvané Exotika 2026. Vedle vystavovatelů a přednášejících se představily také místní děti, hasiči a nechyběla ani ukázka canisterapie.

Vesnicí roku 2026 se v Moravskoslezském kraji staly Dolní Životice

12. června 2026 11:59 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Vesnicí roku 2026 v Moravskoslezském kraji se staly Dolní Životice. Obec při své prezentaci vsadila na lidi a jejich spolkovou činnost.

V Razové u Slezské Harty otevřeli nově vybudovanou čistírnu odpadních vod

12. června 2026 9:08 | Bruntál | Karel Soukop

Největší investicí za poslední roky byla v Razové u Slezské Harty vybudována nová čistírna odpadních vod. Díky podpoře Ministerstva zemědělství a Moravskoslezského kraje obec dobudovala za více než 70 milionů korun důležitou stavbu, která je v tomto regionu opravdu nezbytná.

Město prodalo přístavbu Hotelu Praha. Nebude z ní kulturní dům, ale byty

12. června 2026 14:52 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Přístavba Hotelu Praha mění majitele. Zastupitelé souhlasili s jejím prodejem kupci, který uvnitř vybuduje byty. Městu za budovu zaplatí necelých 14 milionů korun.

Veletrh Rail Business Days ukázal budoucnost železnic. Kraj vsadí na ekologičtější bateriové vlaky

11. června 2026 15:57 | Ostrava-město | Anna Břenková

Mezinárodní železniční veletrh Rail Business Days v Ostravě přilákal tisíce návštěvníků. Největší hvězdou celé akce se stal moderní vlak na baterie. Právě tyto soupravy nové generace mají už příští rok vyjet na tratě v Moravskoslezském kraji.

Obyvatelé centra Ostravy ještě stále můžou podpořit projekty participativního rozpočtu

12. června 2026 12:17 | Ostrava-Centrum | Anna Břenková

Obyvatelé centra Ostravy ještě stále můžou podpořit projekty participativního rozpočtu

Lidé se mohli seznámit s možnostmi pomoci na Dni sociálních služeb

12. června 2026 10:33 | Havířov | Bára Kelnerová

Den sociálních služeb v Havířově ukázal, jak široká je nabídka pomoci. Návštěvníci měli možnost seznámit se s činností organizací, které pomáhají seniorům, lidem se zdravotním postižením, osobám se závislostmi i dalším potřebným.

Policejní “Majáček” varoval před nástrahami žáky odborné školy

12. června 2026 11:10 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Základy bezpečného chování připomíná dětem preventivní projekt Policie České republiky s názvem “Majáček.” Seznámili se s ním i žáci odborného učiliště a praktické školy.

Radvanický rybník a jeho okolí je revitalizováno. Území bude snadněji přístupné pro rekreaci

11. června 2026 15:00 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Ostravské Radvanice a Bartovice se mění každým dnem a všechny přírodní projekty jsou v souladu s modrozelenou infrastrukturou. Dalšími atraktivními místy se tak stává parčík u Těšínské, okolí rybníka Volný a zakládány jsou i květinové louky.

Pokojská

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 22. května 2026

Bytový dům na Rtm. Gucmana v Ostravě-Mariánských Horách čeká rekonstrukce

11. června 2026 19:32 | Ostrava-Mariánské hory | Yvona Fajtová

Obvod Ostrava-Mariánské Hory a Hulváky v těchto dnech zahajuje rekonstrukci bytového domu na ulici Rotmistra Gucmana 3. Impulzem byly připomínky samotných nájemníků, kteří dlouhodobě upozorňovali na jeho nevyhovující stav.

Porubský Poklad na tři dny ovládl AntraCity fest. Nabídl celkem 8 představení

11. června 2026 17:56 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Porubská waldorfská škola letos opět uspořádala Antracity fest. Přehlídky waldorfských škol, zaměřené na umění, se v DK Poklad zúčastnili také Poláci. Představení si užili žáci i veřejnost.

Prostranství u Floridy v Porubě má nově venkovní galerii

11. června 2026 17:31 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Zrekonstruované prostranství na Hlavní třídě u kruhového objezdu zvané Florida nabízí nově také venkovní galerii. Na ochozu je nyní možné shlédnout fotografie, které mapují kulturní dění v Porubě.

Oprava horkovodu na ul. Budovatelská a Čs. exilu

11. června 2026 17:23 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Obyvatele Poruby čeká na ulicích Budovatelská a Čs. exilu dopravní omezení. Kvůli výměně horkovodu se sníží počty parkovacích stání.

ZŠ Komenského slaví 70 let. Výročí připomněla Zahradní slavnost

11. června 2026 16:28 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Základní škola Komenského si připomněla 70 let od svého založení. Kulaté jubileum oslavila tradiční Zahradní slavností, která nabídla program pro současné žáky, rodiče i bývalé absolventy školy.

Poklad v Porubě hostil 8. ročník AntraCity festu. Během tří dnů nabídl osm představení

11. června 2026 14:49 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Waldorfská základní a střední škola Ostrava-Poruba letos opět uspořádala AntraCity fest. Přehlídky waldorfských škol, zaměřené na umění, se v DK Poklad zúčastnili také Poláci. Představení si užili žáci i veřejnost.

Slezskafest zaplnil hrad. Rodiny lákal na řemesla i kapelu Lunetic
Vydáno 31. května 2026 23:06, Ostrava-Slezská Ostrava, Anna Břenková
Slezskoostravský hrad hostil druhý ročník oblíbeného rodinného festivalu. Návštěvníci si užili bohatý doprovodný program, atrakce pro děti a tradiční řemesla. Hlavním hudebním lákadlem byla populární devadesátková legenda.

Hudba, jídlo a atrakce nejen pro děti. To všechno nabídl Slezskoostravský hrad. Konal se tady druhý ročník festivalu Slezskafest. Ten navazuje na dřívější tradici Dnů Slezské. Akce je v novém formátu určená hlavně pro rodiny.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Ten druhý ročník už jsme trošičku takzvaně vytunili oproti tomu ročníku minulému, protože si tady našlo samozřejmě cestu spoustu lidí. Vychytali jsme ty mouchy v areálu, které jsme ještě měli. Máme dnes dvě stage, které se vzájemně doplňují. Mně se samozřejmě nejvíce líbí ta atmosféra tady na Slezskoostravském hradě. Ten areál je opravdu na takovéto festivaly velmi dobře postavený. Vyšlo nám krásně počasí, byť to na začátku dne nevypadalo, a myslím si, že to, že tady vlastně ti lidé jsou, baví se, posedávají, mají tady deky, jsou tady na louce, na valech, je strašně super."

Festival i vzdělával. Děti si totiž mohly vyzkoušet tradiční řemesla a zjistit, jak je manuální práce zajímavá. Mistři kováři a tesaři se jim snažili ukázat kouzlo své profese.

Roman Fajkus, přednosta Cechu klempířů, pokrývačů a tesařů ČR: "Vyrábíme tady píšťalky, sekáme tady břidlici, děláme nějaké podtácky, srdíčka. Vyrábíme tady růže z mědi a z hliníku. Děti zatloukají hřebíky a hrozně je to baví. Cestujeme po celé České republice, děláme workshopy na základních školách a snažíme se, aby to řemeslo nějakým způsobem nezaniklo."

Na hrad dorazily stovky lidí. Atmosféru v areálu si pochvalovali malí i velcí návštěvníci.

anketa, návštěvníci festivalu: "Líbí se mi tady hodně, fakt. Nejvíc jsem se těšil na stánek DPO. A atmosféra tady je taky super i ti interpreti, co tady jsou. Všechno super tady je. Mám na to dobré hodnocení, co budu říkat."
anketa, návštěvníci festivalu: "Je to tu dobré."
anketa, návštěvníci festivalu: "Plánujeme jít na atrakce a chtěla jsem jít ještě vyzkoušet to lezení na ty bedny."

Hlavním hudebním lákadlem festivalu byla kapela Lunetic. Na jejich slavné hity tančili návštěvníci všech věkových kategorií.

Václav Jelínek, člen skupiny Lunetic: "Bylo to super, lidi byli boží, ale vedro, strašné vedro, strašně topili."
Aleš Lehký, člen skupiny Lunetic: "Ale je krásné, že ty písničky nezapomněli, i po třiceti letech to zpívají s námi. Takže my jsme spokojení. My sem jezdíme strašně často. "
Václav Jelínek, člen skupiny Lunetic: "My sem jezdíme víc než v Čechách, no, jakože na Moravu hodně."
Aleš Lehký, člen skupiny Lunetic: "Mám pocit, že Morava je taková živá, taková divoká a vlastně Ostravsko, jak je tady spousta těch měst, tak vždycky se někde v létě objevíme, nebo v zimě v klubu a my jsme tady zažili strašně velké věci v těch devadesátkách."

Druhý ročník festivalu měl obrovský úspěch. Organizátoři už teď potvrdili, že se na hradě sejdou i příští rok.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/slezska-ostrava/11000054973/slezskafest-zaplnil-hrad-rodiny-lakal-na-remesla-i-kapelu-lunetic