Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Luční louky se osvědčují. V MOaP přibývá motýlů i vzácných druhů kobylek

Zatímco v roce 2015 to byla novinka, teď jde o součást parků a dalších zelených míst v obvodu. Řeč je o lučních loukách, díky kterým se v městské části Moravská Ostrava a Přívoz zvyšuje druhová pestrost .

David Witosz (Piráti), místostarosta MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “To město začíná být trošku mono. To znamená máme tady holuby, ale nemáme tady jiné ptactvo a to je taky tím, že tady není ta potrava, což je právě třeba ten hmyz. Takže pokud chceme znovu vrátit tu biodiverzitu do toho města, tak luční trávníky jsou skvělý krok.”
Petr Kočárek, entomolog, OU: “Když se přestane kosit, tak ten rozdíl je vidět prakticky hned v následující sezoně Takže okamžitě jsme viděli, že toho hmyzu přibylo a objevily se i překvapivě některé druhy, které jsme nečekali. Objevily se nechráněné ohrožené druhy. Takže ten rozdíl je opravdu velký.”

Na lučních loukách se tak začali opět objevovat čmeláci, přibyli i motýli jako modrásci, okáči a Otakárek fenyklový a také kobylky, které jsou poměrně vzácné. Luční louky vedení obvodu spolu s Ostravskou univerzitou pravidelně kontroluje. Tentokrát se výzkumu zúčastnila i Základní škola Gajdošova, která opět obhájila titul Ekoškola.

Jana Dvořáková, učitelka, ZŠ Ostrava, Gajdošova 9, p.o.: “My jsme letos na škole založili projekt Louka plná života, kdy se věnujeme hmyzí říši. Vytvořili jsme na školní zahradě motýlí louku, pořídili jsme badatelské tašky a s dětmi se zabýváme hmyzí říší.

Kontroly luční louky v Sadu Milady Horákové se zúčastnil ekotým, kde jsou děti od 3. po 9. třídu, které se zajímají o přírodu.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy