Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Matymu se splnil sen. Lidé mu vyběhali elektrokolo a elektrokoloběžku

  • Ostrava-Jih,

Benefiční akce Běh pro každoročně pomáhá potřebným. A nepřerušila ji ani pandemie koronaviru. Zatímco léta předtím se běželo hromadně od kostela svatého Ducha v Zábřehu, letos běžel každý sám za sebe.

Benefiční Běh pro tentokrát pomohl Matymu, 12letému chlapci, kterému před 3 lety diagnostikovali rakovinu. Absolvoval tak chemoterapii, transplantaci kostní dřeně a momentálně bojuje s několika komplikacemi.

Jana, maminka Matyáše: “Maty vlastně zůstal po té operaci první v motolské nemocnici, zůstal ochrnutý na jednu nohu. Tam vlastně došlo k nějakému problému té operace a od té doby jsme se vlastně potýkali s tím, že chodí jednak po špičkách a jednak samozřejmě ta noha ho bolí a nemůže ji zatěžovat.”

Navíc má kvůli tomu nedostatek pohybu a tím, že má i omezené dýchání, trpí i nadváhou. Jeho přáním tak bylo elekrokolo, které se mu díky Běhu pro splnilo. A nejen to. Lidé mu vyběhali nejen elektrokolo, ale také elektrokoloběžku.

Michal Kričfaluši, organizátor Běhu pro: “Nakonec se registrovalo 459 běžců a v současné chvíli se vybralo přes 170 tisíc. Takže my jsme rádi, že vždycky se nám podaří naplnit tu danou potřebu, kterou potřebujeme pro toho člověka, pro kterého běžíme. Takže jsme rádi, že i letos se to podařilo.”

Každý, kdo se do benefiční akce zapojil, musel poslat fotku jako důkaz. Kolik kilometrů uběhne, kde a kdy, to bylo úplně jedno. Lidé tak poslílali fotografie nejen z přírody, ale také třeba z běžícího pásu.

Michal Kričfaluši, organizátor Běhu pro: “Máme jeden takový unikát, kdy jedna slečna běžela 15 běhů pro Matyho, tak to bylo jako hezké.”
Maty: “Na kole jezdím často a rád. Nejvíce spíš na té koloběžce. Ale i na kole, když s mamkou, nebo s taťkou někam pojedeme, tak určitě i na tom kole. Celkově než jsem onemocněl, tak jsem jezdil pořád. Bavilo mě to hodně a jsem rád, že jsem dostal to elektrokolo hodně.”
Jana, maminka Matyáše: “Tahle částka nás obrovsky překvapila, obrovsky. Opravdu a .jsme za ní strašně vděční a usnadní to Matyášovi jednak rehabilitace a jednak samozřejmě kvalitnější rehabilitace a počítáme s tím, že bysme mohli odjet i na ozdravný pobyt s Matyášem dohromady. Protože v momentální situaci ač je onkologický pacient, tak já musím jet s ním na vlastní náklady.”

Součástí Běhu pro byla i dražba dresu fotbalisty Marka Jankulovského, který se ještě před ní nechal slyšet, že k částce, která se vydraží, přispěje Matymu stejnou sumu. Což také splnil.

Marek Jankulovski, bývalý reprezentant ČR ve fotbale: “Já jsem to vlastně tak pojal, abych z toho měl radost i já, nejenom to, že vlastně de facto dám svůj dres a ten prostě se vydraží: Tak jsem si říkal, že by bylo fajn, kdybych samozřejmě taky nějak přispěl a napadlo nás u nás doma, že to uděláme takto, že prostě za kolik se ten dres vydraží tak přispějeme tu stejnou sumu, takže já jsem za to rád. Je to pro dobrou věc a takhle by to mělo být."

Dres se nakonec vydražil za krásných 30 tisíc korun.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy