Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Naučné tabule v Bělském lese někdo posprejoval hákovými kříži. Radost zkazil i dětem

  • Ostrava-Jih,

Bělský les je oblíbeným místem vandalů. Ve srovnání s ostatními ostravskými lesoparky právě tady řádí nejčastěji. Aktuálně poničili naučné tabule, které posprejovali nacistickými znaky a musí se komplet vyměnit.

V Bělském lese opět řádil vandal. Posprejoval hned 5 naučných tabulí. Nejde o ojedinělý případ. Vandalové tady ročně napáchají škody za statisíce korun. 

Pavel Kotala, Ostravské městské lesy a zeleň: “Některé cedule byly i pořezané nějakým nožem, protože sprejerovi došel sprej, tak si s tím asi chtěl pohrát tímto způsobem. Škoda, která tady vznikla se pohybuje asi kolem 7 tisíc.”

Sprejer nevynechal ani postavičku Surikaty, která byla součástí surikatí stezky. Ta v Bělském lese vznikla na motivy pohádky, kterou přímo pro děti z městského obvodu Ostrava-Jih napsala místní autorka a jejíž příběh se odehrává přímo v Bělském lese. Případem se už zabývá policie.

Gabriela Gödelová, mluvčí MOb Ostrava-Jih: “O to víc nás mrzelo, že někdo přišel a takovou prostou dětskou radost pomalovat nacistickými znaky.”

Vandalové neničí jen naučné cedule, ale také odpadkové koše, nebo lavičky. Nejčastěji v Bělském lese řádí v pátek a v sobotu večer pod vlivem alkoholu.

Pavel Kotala, Ostravské městské lesy a zeleň: “Což vidíme potom na těch lahvích, které se tak různě povalují v lese a souvisí to i s tím vandalismem ohledně odpadkových košů, kdy je to vytaháno, rozkopáno a tímto způsobem řádně zaneřáděno.”

Terčem vandalů se loni staly i dětské lanové překážky, ze kterých odřezali několik částí a poté si je odnesli a také pítko u grilovacího altánu.

Pavel Kotala, Ostravské městské lesy a zeleň: “Došlo dvakrát k jeho poškození s tím, že byl asi záměr ho zcizit. Protože to bylo takovým hrubým způsobem za to taháno.”

Bělský les je ale zároveň příjemným místem k relaxaci a sportování a radnice Ostravy-Jihu vynakládá nemalé částky na jeho zvelebení, aby se tam lidé cítili dobře.

Gabriela Gödelová, mluvčí MOb Ostrava-Jih: “Obzvlášť v těchto dnech, kdy doba moc nepřeje delším výletům, tak je to vyhledávaná lokalita. Proto jsme rádi, že jsme mohli podpořit finančním darem zřízení grilovacích altánů, že jsme mohli podpořit vznik relaxační zóny. Jsme rádi za instalaci pítek.”

Radnice Ostravským městským lesům přispěla i na kamerový systém, který se tak rozšířil i o kamery ve výukovém areálu. Další kamery jsou u grilovacího altánu ve střední části lesa a u vstupu do lesoparku od restaurace Dakota.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy