Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostrava má nového knižního průvodce. Město ukáže v zeleném světle

V Ostravě pokřtili zbrusu novou publikaci. Má název Procházky Ostravou: Krok za krokem ulicemi města a celkem v ní najdete sedm tématických procházek, které vás zavedou na atraktivní místa plná klidu a zeleně.

Na světě je nový průvodce Ostravou. Publikace, která je protkaná současnými i unikátními historickými snímky, nabízí procházky po atraktivních místech na periferiích města a slavnostně byla pokřtěna u novoveských rybníků.

Petr Lexa Přendík, autor knihy, kronikář MOb Ostrava-Jih: “Nová publikace, to je vlastně Ostrava, jak ji vnímám já. Už ji nevnímám jako černé město, ale jako město naopak zelené. Protože každý průvodce, že jo, se pohybuje po centru, po Vítkovicích, po industriálních památkách. Já chodím do okrajových částí, takže čtenáři tady najdou příběh třeba Svinova, Nové Bělé, malebných Proskovic, ale třeba nevyhýbám se ani těm už zmíněným centrům, takže mám tam třeba z městského obvodu Jih trasu vedoucí přes Starý Zábřeh, přes Jubilejní kolonii.”

Jedna z tras vás zavede i do samotného centra Ostravy, a to prostřednictvím výkladců ostravských kaváren, které tady byly od poloviny 19. do poloviny 20. století.

Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora Ostravy: “Tím, že vlastně každá ta kapitola popisuje trasy Ostravy a troufám si říct, že zajímavými místy, tak snoubí právě jak ty dobové, historické snímky, jako tu historii, tak vlastně i ty přírodní zajímavosti ve městě Ostravě.”

Slavnostní křest se uskutečnil tady na tomto místě, protože tady končí jedna z tras a za druhé je tady přibližně střed města Ostravy.

Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora Ostravy: “My jsme společně s městským obvodem Nová Ves právě vynaložili nemalé úsilí na to, abychom to místo zrevitalizovali do podoby jaká je. Samozřejmě i s přispěním státního podniku Diamo a těší nás, že to místo je tak navštěvované lidma.”
Anketa: účastníci křtu: “Jsem ráda, protože Petra Lexu Přendíka znám už dlouhá léta ((((a chodím s ním na komentované procházky, tudíž vím, že je schopný. Vždycky perfektně připravený, no a jeho kniha bude určitě zážitek. Už jen letmý pohled mi stačil a věděla jsem, že bude úžasná.”
“Jsem ráda, že to vyšlo, protože mě to baví věnovat se podobným věcem.”
“Držím mu palce. Víc takových lidí, bylo by to hezké.”
“Jsem pyšná na synovce. Nechám se inspirovat určitě.”

Publikace vznikala zhruba rok a stojí za ní spousta ušlých a ujetých kilometrů.

Petr Lexa Přendík, autor knihy, kronikář MOb Ostrava-Jih: “Když jsem psal tuto publikaci, tak jsem jezdil na kole, chodil pěšky, mapoval jednotlivé obvody. Mimochodem v takovém obvodu Nová Bělá jsem vlastně do té doby nikdy nebyl, takže jsem ho prvně musel několikrát projít, najít tam různé příběhy, fotografie a vznikl z toho, myslím si, krásný okruh.”

Kniha je k dostání v běžných knihkupectvích.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy