Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Odlehčovací služba v DPS Odborářská nabídne více lůžek. Rozšíří se o jedno patro

  • Ostrava-Jih,

V Ostravě-Jihu rozšíří odlehčovací službu v Domě s pečovatelskou službou Odborářská v Hrabůvce. V současné době je její kapacita nevyhovující a poptávka tak převyšuje nabídku. Počet lůžek se zvýší ze 14 na 20.

Na odlehčovací službě v Domě s pečovatelskou službou Odborářská se zvýší počet lůžek. Vzniknou rekonstrukcí 5 bytových jednotek v 1. patře, které sloužily jako klasické nájemní byty pro seniory, kteří se o sebe dokážou postarat a kterým radnice zajistila náhradní bydlení.

Jan Dohnal (ODS), místostarosta MOb Ostrava-Jih: “Všichni tito senioři byli přestěhovaní v rámci našeho bytového fondu. To znamená, do jiných bytů, kde jsme jim nabídli zrekonstruované byty a byli přestěhovaní do vedlejší nebo do jedné z budov v tomto areálu, přičemž ty byty, když se dneska na ně dispozičně podíváme, mají dvě místnosti, přičemž na odlehčovací službě nepotřebujeme klasickou kuchyň. To znamená, uděláme z toho dvě jakoby bytové jednotky tak, aby byl zvýšený komfort.”

Z bytů o velikosti 1+1 tak vzniknou dva samostatné pokoje se společným sociálním zařízením. Každý z ubytovaných tak bude mít svou vlastní místnost i soukromí. Rekonstrukcí projdou i byty v přízemí, které sice v minulosti prošly úpravami, ale už neodpovídají standardům 21. století.

Jan Dohnal (ODS), místostarosta MOb Ostrava-Jih: “Samozřejmě dole, kde dneska tu odlehčovací službu máme ve velké míře bohužel tak, že jsou ta lůžka na pokoji dvě, tak dojde také k úpravám těch bytů. Ta lůžka se tam uberou tak, abychom docílili právě toho, že ti senioři budou bydlet po jednom. Ten celkový počet bude nakonec 20.”

Na rozšíření kapacity odlehčovací služby získal obvod dotaci ve výši milion korun od MS kraje, tedy jednu třetinu celkové částky.

Jan Dohnal (ODS), místostarosta MOb Ostrava-Jih: “V návaznosti právě na tento dotační titul musíme celou akci realizovat nejpozději do konce června příštího roku, to znamená 30.6. 2022 bude hotovo. V tento moment máme hotovou projektovou dokumentaci a celou akci bychom chtěli zahájit někdy během podzimu.”

O odlehčovací službu je v Ostravě-Jihu velký zájem, a to zejména v období letních prázdnin.

Lucie Blahutová, ředitelka Centra sociálních služeb: “Kdy pečující rodiny vlastně využívají tu službu v případě, kdy potřebují odjet na dovolenou, nebo, když mají nějakou plánovanou hospitalizaci. Jsme velmi rádi, že se nám ve spolupráci se zřizovatelem podařilo získat finanční prostředky na rozšíření kapacity pobytové odlehčovací služby, která momentálně je 14 lůžek.”

Odlehčovací pobytová služba je poskytovaná nepřetržitě 7 dní v týdnu nepřetržitě a maximální doba pobytu je 3 měsíce.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy