Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na nádraží Ostrava-Svinov přijel protidrogový vlak. Děti chrání před pádem do závislostí

  • Ostrava-Jih,

Revolution train chrání děti před pádem do závislosti. A to jak na tabáku, tak alkoholu, lécích, sociálních sítích, cukru až po drogy. Nejen po celém Česku jezdí od roku 2015 a za tu dobu jím prošlo více než 170 tisíc lidí.

Na nádraží Ostrava-Svinov se po covidové pauze opět vrátil protidrogový vlak. Určen je dětem ve věku od 12 do 17 let, které má odradit od jakýchkoliv závislostí. Emoce vzbuzují zejména krátké filmy o partě mladých lidí, které ukazují realitu prostředí, ve kterém návštěvníci žijí.

Ivana Hrušková, lektorka programu: “Závěr toho filmu. To opravdu v případě toho Marcela končí tragicky. Doufám, že pro ně příklad je dobrý ta Petra, nebo naopak Zuzka, která se vždycky dokázala rozhodovat. Takže já doufám, že děti si z toho něco odnášejí.”
Anketa: žáci ZŠ Jugoslávská: “Nelíbilo se mi to, že ten pán, co tam byl, že nepřestal s těma drogama. A ta paní jo. A program byl dobrý, líbil se mi."
“Bylo to super, hodně jsem se poučila, že je to fakt špatné a nemělo by se to brát a lidem, které třeba potkám v moji blízkosti, bych měla nějak pomoct a říct, že to je špatné. A líbilo se mi to.”
Dagmar Hrabovská, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Chtěla bych říct, že je to akce velice zajímavá a zúčastnilo se z našeho obvodu 10 ZŠ. Akce je vlastně určena pro žáky druhého stupně. Většinou jsou to žáci starší, 8. a 9. ročník. Mohla se taky v odpoledních hodinách zúčastnit veřejnost, to znamená rodiče s dětmi a podobně.”

Protidrogový vlak má 6 vagónů se 4 kinosály a osmi interaktivními místnostmi. Novinkou je expozice s názvem Strom života.

Pavel Tuma, autor projektu: “Strom života chce dětem ukázat, že mají život teprve před sebou. Každá tady ta jedna linie znamená jedno desetiletí. Děti jsou mezi desítkou a dvacítkou a náš hlavní hrdina skončil nad tou dvacítkou a toto všechno je před nimi."

Podle statistik je v Česku na drogách a alkoholu závislých na 50 tisíc lidí, z toho 35 tisíc na pervitinu. V době pandemie se výrazně zvýšila i závislost na lécích.

Pavel Tuma, autor projektu: “Trápí mě i závislost na sociálních sítích. Děti opravdu tráví obrovské množství času na sociálních sítích a schází jim kamarádi. Ti kamarádi, se kterýma se mají někde potkávat. Proto jsme i připravili program kluboven, inovativních kluboven, kde chceme, aby se děti znova potkávali."

Takzvané RT huby by měly vzniknout v každém městě a Ostrava bude mezi prvními.

Nahlásit chybu


K tématu
VÍTKOVICE, a.s. - Ostrava
Ostrava
od 25 000 do 35 000 Kč/měsíc

Detail

OPTIMIA facility s.r.o., Moravskoslezský kraj
Ostrava
od 18 000 do 22 000 Kč/měsíc

Detail

JOB FACTORY s.r.o. - Moravskoslezský kraj
Ostrava
od 27 500 do 32 000 Kč/měsíc

Detail