Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na ZŠ Srbská už se učí i venku. Má revitalizovanou zahradu s přírodovědnou učebnou

  • Ostrava-Jih,

Základní škola Srbská ve Výškovicích má nově zrekonstruovanou zahradu. Vznikl tady tartanový ovál, záhony, přístupové chodníky v zámkové dlažbě a velká pergola, které poslouží jako venkovní učebna.

Původně zanedbaná, zarostlá a bažinatá zahrada u ZŠ Srbská v Ostravě-Výškovicích se změnila k nepoznání. Prošla kompletní revitalizací, díky které tady mohou školáci nejen relaxovat, ale také sportovat. Navíc se zde částečně přesunula i výuka.

Robert Kecskés, ředitel, ZŠ Ostrava-Výškovice, Srbská 2, p. o.: “V předešlém čase tady byla zahrada, která vypadala hrozně. I plot, všechno bylo v dezolátním stavu a díky projektu, díky hlavně zřizovateli jsme se zapojili do projektu Učebna v přírodě a proto to dneska vypadá tak jak to vypadá.”
Dagmar Hrabovská (Ostravak), místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Jsme velice rádi, že se nám podařilo zrealizovat velice rychle původně přírodovědnou učebnu, která může sloužit i jiným předmětům a také TV díky tartanovému okruhu. Stavba začala 1. března a 2. května jsme tento prostor škole předávali.” .

Náklady si vyžádaly něco málo přes 3 miliony korun a téměř jedním milionem na ni přispěl ostravský magistrát. Škola je ekologicky zaměřená a má i rozšířenou výuku tělesné výchovy.

Robert Kecskés, ředitel, ZŠ Ostrava-Výškovice, Srbská 2, p. o.: “Od 6. třídy máme posílené hodiny tělocviku, kde se tady děti vyřádí. Dá se říct na oválu si můžou zaběhnout, rozběhat se a na vedlejší hřiště s umělým povrchem, které je kousek vedle, vlastně probíhá další hodina TV. Zaměřili jsme se i na pěstitelské práce, kde vlastně máme záhonky, na kterých v blízké době budeme využívat tyto záhony, poznávat rostliny.”

Součástí přírodní učebny jsou také dvě tabule, kde si děti zapíší, co si vysadily na záhonech za nimi.

Lucie Válková, učitelka, ZŠ Ostrava-Výškovice, Srbská 2, p. o.: “Jsme potěšeni touto učebnou, protože v horkých letních dnech je to příjemné osvěžení. Jsme vlastně na tu stranu, kde nám sluníčko svítí celé dopoledne. takže můžeme využít této příjemné změny.”

O venkovní učebnu je velký zájem. Třídy se v ní střídají podle rozpisu, který visí ve sborovně.

Lucie Válková, učitelka, ZŠ Ostrava-Výškovice, Srbská 2, p. o.: “Dvě třídy se vejdou a pokud mají zrovna stejný předmět a jsou to stejné ročníky, tak se můžeme vzájemně domluvit a ta hodina může být společná.”
Anketa: žáci ZŠ Srbská: “Rozhodně máme lepší prostředí a můžeme jakoby dýchat volně a nemáme takové horko. Můžeme sedět jak chceme a to je na tom nejlepší.”
“Je tu takový hezký vzdoušek, že tu je kolem toho les a že prostě můžeme tady tak krásně sedět.”
“Tady je to super, hlavně je tady čerstvý vzduch, takže se tady dobře soustředí i na to učení a tak.”
“Je to docela pěkná škola, protože je tady spousta trávy, příroda, máme velké hřiště, hodnou paní učitelku jsou tu i strašně dobré obědy.”

Kromě záhonů byly kolem nového plotu vysázeny i okrasné dřeviny, o které se budou děti starat.

Nahlásit chybu


K tématu
CIELECKÝ s.r.o., Šenov (ul. Václavovická)
Šenov
od 20 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail

GLOBY s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 166 do 166 Kč/hod.

Detail