Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Swingová hudba, dobové kostýmy, historická auta. Jubilejní kolonie patřila prvorepublikové Promenádě

  • Ostrava-Jih,

Jubilejní kolonie v Hrabůvce se vrátila do minulosti. V rámci Swingového léta se tady uskutečnila už tradiční prvorepubliková akce s názvem Promenáda v Jubilejní kolonii, která tentokrát nabídla hudební i taneční swingové perly.

Promenáda v Jubilejní kolonii opět nabídla úžasnou atmosféru. Spousta lidí přišla v dobových kostýmech, promítalo se v historickém kinematografu s klavírem, probíhaly taneční workshopy a po oba dny vyhrával Ondřej Havelka s kapelou Melody Makers.

Karin Raszková, Spolek Elegant: “Já jsem moc ráda, že dneska všichni přišli. Že se baví. Melody Makers je vlastně takový vrchol našeho swingového léta ale není jediný, protože letos máme swingové léto nabité perfektníma kapelama a věřím, že se lidé budou bavit.”
Vojta Novotný, taneční skupina Rhythm Pilots: “My jsme tady učili základy tance Lindy hop, což je afroamerický tanec pocházející z New Yorku z Harlemu ze 30. let. Byli šikovní, byli perfektní. Je to velmi jednoduché, stačí se naladit na tu hudbu. Je to spíš streetový tanec. Vznikal na ulici mezi lidmi. Tančí se na swingovou a jazzovou hudbu, kde vlastně improvizace je obrovskou součástí té hudby, takže to se projevuje i v tom tanci.”
Anketa: návštěvníci Promenády: “Je to úžasné, líbí se mi tu moc. Já jsem mimo. Jsem 19. století, viktoriánská éra.”
“Já jsem tančila. Bylo to jednoduché. Moc hezké. V Ostravě jsem poprvé, takže se mi tady moc líbí. Já mám takovou variaci na první polovinu 20. století.”
“Jsme tady 3. rok, protože je to tady kousíček z Družstva ,kde taky míváme sousedské dny pěkné. A konečně se to tady rozjelo kulturně, takže jsme spokojeni.”
“Je to krásné, úplně úžasné. Moc se nám tady líbí. Poprvé, ještě jsme tady nikdy nebyli a zavítali jsme jenom tady kousek z Vratimova.”
“Jsme tady chvilku, jinak si to samozřejmě užíváme a máme na sobě směs protektorátních šatů. Vlastně jsou to originály. Letos jsme sem zavítali poprvé.”

Na akci lidé mohli obdivovat i historická kola a nechyběla ani historická auta.

Karin Raszková, Spolek Elegant: “Náš slogan Historie je naší součástí přesně vypovídá to, e si lidé, kteří tady objevují například krásy Jubilejní kolonie, ale i třeba swingu nebo historii Ostravy a dalších měst, tak přijíždějí proto, že je historie zajímá a uvědomují si, jak je důležité vědět, kde žijeme, kde máme kořeny a tak nějak se líp žije potom.”
Jiří Brňák, klub Moravan: “Za náš klub Moravan zde máme vystavených několik jízdních kol, ať už skládacích kol, legendárních skládaček, které každý zná. Máme tu i krásnou Esku tuším z roku 1956 a tento model je zajímavý tím, že byl primárně určen pro export.”

V Česku se tak na tomto kole mohl tehdy svézt jen málokdo. Většinou putovala do Indie a na Kubu. O historická kola měli lidé velký zájem.

Jiří Brňák, klub Moravan: “Lidé v těch různých návalech chodí, kola si fotografují, děti si zvoní na zvonečky, takže myslím si, že kola vzbudila opravdu velký zájem v očích veřejnosti a určitě plní svůj účel. Zaujímají a my na nich jezdíme. Všechny jsou pojízdné, o všechny se staráme a všichni na kolech jezdíme.”

Letošní novinkou byl nový cyklobar Elegant, kde se čepovalo pivo Promenáda, podávaly se domácí limonády i dezerty a také speciality na grilu.

Nahlásit chybu


K tématu
Domov Slunečnice Ostrava, příspěvková organizace,
Ostrava
od 19 700 do 27 290 Kč/měsíc

Detail

DELTA facility, s.r.o. - Hasičská zbrojnice Ostrava - Zábřeh
Ostrava
od 8 650 Kč/měsíc

Detail

Dalphen Building s.r.o., Ostrava, Frýdek-Místek, Loučná nad Desnou
Ostrava
od 20 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail