Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Ostravě-Jihu jsou k dispozici dva externí defibrilátory. Na radnici a v infocentru

  • Ostrava-Jih,

Defibrilátor v případě zástavy srdce může zachránit život. V Ostravě-Jihu je k dispozici hned na dvou místech. Na radnici a v infocentru na náměstí Ostrava-Jih.

Už od února roku 2018 je na radnici Ostravy-Jihu k dispozici externí defibrilátor. Jde o účinnou první pomoc při zástavě srdce.

Gabriela Gödelová, mluvčí Mob Ostrava-JIh: “Od té doby je tam k dispozici po celou dobu provozu. To znamená v pracovní dny mezi 6 a 22 hodinou a následně byl umístěný také v objektu infocentra na náměstí Ostrava-Jih, protože je zde velký pohyb lidí.”
Tereza Janošcová, zaměstnankyně Info Jih: “Defibrilační přístroj je u nás umístěný. Jsme na něho proškoleni. Je jednoduché vyjmutí. Nezamykáme pro jistotu tuto skříňku, aby byl co nejrychleji v případě potřeby nutné vyndat ten přístroj a prostě běžet k tomu případu, kdyby bylo potřeba zachránit ten život nebo pomoci.”
Gabriela Gödelová, mluvčí Mob Ostrava-JIh: “Budeme rádi, pokud si lidé uvědomí, že se jedná o přístroj, který je udělaný tak, aby byl snadno použitelný, rychle použitelný a opravdu ten život zachránil a aby se nebáli ho kdykoli bude zapotřebí ať už tady u nás nebo jinde použít.”

Radnice se proto domluvila se zástupci Červeného kříže, kteří nám ukázali, jak s tímto přístrojem zacházet.

Johana Habiballa, zdravotník, ČČK: “Při otevření automatického externího defibrilátoru se ihned spustí hlasová nápověda. Ta nám říká přesně co máme dělat. Funkce je tedy jednoduchá a hlavně bezpečná. Jako první se spustí hláška, abychom vytáhli elektrody, otevřeli z obalu a přilepili na odhalený hrudník pacienta. Elektrody na odhalený hrudník nalepíme přesně podle obrázku na nich a dále posloucháme nápovědu.”

Zatímco pokračujeme v resuscitaci, externí defibrilátor analyzuje srdeční rytmus. Výboj nám povolí jen v případě, že došlo k fibrilaci komor.

Johana Habiballa, zdravotník, ČČK: “To je to, že se nějakým způsobem naruší ten srdeční rytmus. Srdce sice kmitá, ale nepumpuje krev a je třeba, aby dostalo výboj a mohlo dále rozesílat krev do těla. Další hláškou po analyzování srdečního rytmu je buď rozhodnutí o podání nebo nepodání výboje. Pokud se AED rozhodne výboj podat, nařídí nám, abychom odstoupili od pacienta. My tedy přerušíme resuscitaci a počkáme než výboj podá. Výboj se podává stisknutím tlačítka. Je to největší červené tlačítko na přístroji.”

Po podání výboje opět pokračujeme s resuscitací až do příjezdu záchranky. To děláme i v případě, že se AED rozhodne výboj nepodat. První pomoc s externím defibrilátorem je tedy velmi jednoduchá. Pokud byste chtěli pomáhat více, Český červený kříž to uvítá.

Petr Zábojník, zdravotník, ČČK: “Je nás málo hlavně hlavně vzhledem k situacím, které se objevily během posledních let - Určitě bychom rádi pozvali všechny, kteří mají zájem se nějakým způsobem angažovat nebo případně alespoň se zúčastnit našich kurzů 1. pomoci a naučit se něco víc, případně se osobně zapojit do činnosti ČČK v Ostravě. Co všechno k tomu člověk potřebuje? Chuť do práce hlavně."

Podrobnosti najdete na stránkách Českého červeného kříže.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy