Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Z Poruby přišla smutná zpráva. Uhynul jeden z nejstarších stromů obvodu

V Porubě uhynul jeden z nejstarších stromů. Lípa u kostela svatého Mikuláše, která zde byla vysázena zhruba před 180 lety. Teď se stane útočištěm pro různé druhy brouků.

Lípa u kostela svatého Mikuláše v Porubě k zemi nepůjde. Přestože uhynula, zůstane na svém místě a stane se první vlaštovkou, která lidem ukáže, že mrtvé stromy patří do městských exteriérů.

Martin Tomášek, místostarosta MOb Ostrava-Poruba: "Že se jich nemusí bát, že to není něco ošklivého, co by měl úřad odstranit, ale že to je přirozená součást přírody. a života. Pokud je skutečně pravda, že lípa byla vysázena v roce 1836, tak se dá říct, že pamatuje Karla Hynka Máchu .Myslím si, že by bylo dobré tuto památku zachovat.”

Torzo stromu bude sloužit pro hmyz, houby a další živočichy, kteří tady najdou své útočiště v podobě biotopu. Už teď jich je tady spousta. Přesvědčily se o tom i děti z MŠ Čs. exilu v rámci enviromentální výuky.

Anketa: děti z MŠ Čs. exilu
“Objevil jsem tady šneky a tak dále. A tu housenku jsem objevil.”
“Objevil jsem ploštici.”
“Já jsem zde objevil hodně moc brouků a to byla velká výtečnost, protože já jsem je našel zde. A ještě žížala.”
Dana Schönová, ředitelka MŠ Čs. exilu: “Naše děti jsou zvídavé. Ptají se na všechno, pozorují všechno, tak je učíme, aby se dívali a vidí věci, které jsou kolem nás. Aby si všímali, že i ten starý strom má svoji krásu. Takže dneska se přišli kouknout, jestli jsou tady nějaká zvířátka, jestli jsou tady nějací brouci. A viděli jste, že jich tady je hromada.”

Lípy u kostela byly kdysi součástí aleje a radnice se o ně pečlivě stará. Ve velmi špatném stavu už byly v 60. letech, jak zmiňují odborníci v kronice.

Miroslav Otisk, místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “My se snažíme přibližně od roku 2013 s tímto stavem bojovat, aby se zlepšil, nicméně zde vidíme jedno torzo stromu, které už nejsme schopni zachránit a původně tento strom měl být odstraněn a poté nainstalován do parku zámeckém, případně u rybníka. My jsme se však rozhodli, že je třeba si historii připomínat a toto torzo stromu zde zanecháme.”

Původní lipová alej vedla až do Klimkovic. V současné době z ní zůstaly pouhé 4 lípy u kostela. Před 4 lety dokonce prošly unikátní makro injektáží, která jim dodala potřebnou výživu.
Barrák music hrad: CHINASKI

Dnes
Ostrava-Mariánské hory, Slezskoostravský hrad, Ostrava

Barrák music hrad: KALI A PETER PANN

Zítra
Ostrava-Mariánské hory, Slezskoostravský hrad, Ostrava

Letní kino Amfi: V síti

Zítra
Ostrava-Mariánské hory, Letní kino Amfi

Mallne Style s.r.o. - Slezská Ostrava
Ostrava
od 20 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail

Pavel Šomek - Ostravsko
Ostrava
od 17 000 do 25 000 Kč/měsíc

Detail

ELTOM, s.r.o.,
Ostrava
od 30 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků