Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Ostravě-Porubě byla nalezena nevybuchlá stokilová letadlová puma z 2. světové války, po rozsáhlé evakuaci ji zneškodnili policejní pyrotechnici

V Ostravě-Porubě byla na ulici V Zahradách nalezena nevybuchlá munice. Jde o stokilogramovou leteckou pumu z 2. světové války. Na místo zamířila pyrotechnická služba policie. Kvůli nálezu začala evakuace okolních ulic a budov.

René Černohorský, mluvčí PČR: "Deset minut před desátou hodinou dopoledne 9. září 2021 bylo na bezplatnou linku tísňového volání Policie České republiky čísla 158 oznámeno, že před chvíli byl při výkopových pracích na ulici V Zahradách v Ostravě, v městské části Poruba nalezen kovový předmět, který připomíná munici pocházející z období druhé světové války. Na místo byla ihned vyslána službu konající policejní autohlídka z místně příslušného Obvodního oddělení Poruba 1, která ověřila dané oznámení a zjistila, že ve výkopu pod plynovou přípojkou u jednoho ze zdejších rodinných domů se nachází předmětu válcovitého tvaru, zhruba o délce 90 cm a šířce 30 cm, přičemž zadní kovová část je ulomená a nachází se již vedle daného výkopu. Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem zakročující policisté požádali o příjezd policejního pyrotechnika z Expozitury ve Frýdku-Místku a tento po ohledání místa stanovil, že se jedná o nevybuchlou leteckou pumu sovětské výrovy o pravděpodobné hmotnosti 100 kilogramů."

Pyrotechnik poté doporučil přivolání dalších kolegů z Olomouce. Po konzultaci s pyrotechnickou službou bylo rozhodnuto o evakuaci osob z bezprostředního okolí. Původní perimetr od místa nálezu byl stanoven na 300 metrů a ten byl následně zvětšen až na 600 metrů.

informace na facebooku MOb Ostrava-Poruba: "Pokud v lokalitě bydlíte, pomůžete jim, že sami na nezbytně dlouhou dobu odejdete a počkáte na zneškodnění bomby. Je to záležitost maximálně několika hodin. Prosíme vás, abyste se řídili pokyny policistů. O ukončení evakuace vás budeme informovat."
René Černohorský, mluvčí PČR: "S ohledem na vzniklou situaci byly bezprostředně aktivovány všechny složky Integrovaného záchranného systému, v bezpečné zóně byl zřízen řídící štáb a dále byli přizváni zástupci institucí potřebných k evakuaci osob a k hladkému průběhu celého preventivního a bezpečnostního opatření. Jednalo se o přítomnost představitelů místní municipality, ostravského dopravního podniku, plynárenských a elektrárenských společností, dále byla navázána spolupráce s nedalekou Fakultní nemocnicí s Poliklinikou v Ostravě-Porubě a do daného prostoru se postupně dostavili nejen policisté z Krajského ředitelství Policie Moravskoslezského kraje Ostrava (policisté jednotlivých nejbližších obvodních oddělení, policisté z místních dopravních inspektorátů, z Oddělení hlídkové služby, ze Speciální pořádkové jednotky, ze Služby kriminální policie a vyšetřování), ale také 3 strážníci Městské policie Ostrava a příslušníci Hasičského záchranného sboru z Ostravy a jejich specialisté z Hlučína. V daném prostoru se tak pohybovalo přes sto třicet policistů, téměř padesát strážníků, dvacítka hasičů, tři osádky sanitních vozidel a desítka policejních pyrotechniků. Ve spolupráci těchto složek byly fyzicky pocházeny jednotlivé činžovní a bytové domy, veřejné instituce, zdejší školská zařízení, část Fakultní nemocnice s Poliklinikou, firmy a společnosti, přičemž zde přítomní lidé byli vybízeni a nabádáni k odchodu do bezpečných lokalit. Bylo pomáháno imobilním lidem a seniorům v počtu téměř čtyř desítek a tyto osoby byly přenášeny, převáženy do předem určených míst, a to do různých zdravotnických zařízení, komunitních center a objektů sociálních služeb. Současně byla omezena a na některých místech i úplně zastavena doprava, výzva k evakuaci byla prováděna i prostřednictvím médií, sociálních sítí, hlasových zařízení složek IZS a ostravské městské části Poruba. V průběhu celé akce bylo z této nebezpečné oblasti evakuováno přibližně čtyři tisíce osob."

Policie zlikvidovala pumu před 19. hodinou, opatření poté skončilo a lidé se mohli vrátit do svých domovů.

René Černohorský, mluvčí PČR: "Vytyčený prostor o perimetru 600 metrů byl evakuován do 18:55 hodin uvedeného dne a ihned poté začali veškeré speciální práce a činnosti ze strany přítomných policejních pyrotechniků, které směřovaly k bezpečné likvidaci nevybuchlé munice pocházející z válečné doby. V 19:00 hodin byla letecká puma pyrotechnikem bezpečně zneškodněna, zabezpečena a zajištěna k odvozu z místa nálezu k následné totální speciální likvidaci. Evakuace osob a obyvatel byla zrušena, vyklizený perimetr byl vyhlášen za bezpečný a tato skutečnost byla opět dána ve známost prostřednictvím médií, sociálních sítí a za použití zvukového zařízení policistů, strážníků a hasičů. V 19:30 hodin bylo vše ukončeno, přičemž během celého bezpečnostního opatření nedošlo k žádnému zranění evakuovaných a zúčastněných osob, nedošlo ke škodě na majetku občanů či zúčastněných složek a taktéž nedošlo k narušení veřejného pořádku."
Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: "Chtěla bych poděkovat všem, kteří se na úspěchu akce podíleli. A nebylo jich málo. Jen my na radnici jsme pomáhali s evakuací škol a školek, pro imobilní občany jsme zajistili azyl v komunitním centru, kam je naši zaměstnanci dokonce pomáhali městské policii převážet. S Domovem Slunečnice jsme domluvili, že se postarají o lidi upoutané na lůžku a naše pracovní četa tam potřebné vozila. Chci poděkovat policistům, hasičům a záchranářům, že jednali rychle a profesionálně. A především jsem ráda, že vše dobře dopadlo a lidé se mohli vrátit do svých domovů."

Podívejte se na dokument z produkce TV Polar o bojích na Ostravsku za 2. světové války:

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy