Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Studenti SŠ prof. Matějčka už mohou na praxi do školek po celé studium. Umožňuje to nový obor

V porubských mateřských školách pomáhají studenti Střední školy profesora Zdeňka Matějčka. A to už druhým rokem, kdy se škole podařilo otevřít obor předškolní a mimoškolní pedagogika. Snažila se o to dlouhých 10 let.

Ještě dva roky zpátky mohli studenti SŠ prof. Matějčka chodit na praxi do mateřských škol pouze v 1. a 2. ročníku. Prioritou v rámci oboru sociální a výchovně humanitární činnost totiž byla zařízení sociálních služeb. Díky novému oboru předškolní a mimoškolní pedagogika, o který je velký zájem, se vše změnilo. Praxe ve školkách tak probíhá až do konce studia.

Martin Tomášek (Piráti), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Jsem moc rád, že v Porubě máme obor předškolní a mimoškolní pedagogika, protože to naše školky potřebují. Potřebujeme mít kvalitní učitelky a těch není nikdy dost. Praxe v jakékoliv škole, v mateřské obzvlášť, je nesmírně důležitá. Studentky od začátku vidí, co se ve školce děje. Neučí se tedy pouhou teorii, ale získávají obraz o celkovém organismu škol, co je vlastně zanedlouho čeká.”
Renáta Staňková, učitelka, SŠ prof. Zdeňka Matějčka, Ostrava-Poruba: “Cesta k otevření předškolní a mimoškolní pedagogiky byla velice trnitá. V podstatě 10 let jsme usilovali o to, aby na naší škole byl tento obor otevřen a jsme velmi rádi, že se to podařilo. Měli jsme připraveny učební osnovy, školní vzdělávací program, takže jsme na tom pracovali opravdu každý rok a stále jsme to zdokonalovali.”
Lenka Chovancová, učitelka, SŠ prof. Zdeňka Matějčka, Ostrava-Poruba: “Od loňského roku už se snažíme, aby všechny naše studentky oboru předškolního a mimoškolního chodili do školek nejen v rámci celé Ostravy, ale v rámci celého MS kraje. Protože máme žáky z Frýdecka, Opavska, Havířovska. V té praxi je to vždycky něco jiného. Oni si vyzkouší a je to pro ně velmi přínosné potom do těch předmětů. Za prvé si uvědomí, že je opravdu potřeba, aby ty věci uměli. Aby hráli na klavír, aby se uměli hýbat, aby měli nějaký zásobník her, výrobků a tak dále. Čili je to většinou nakopne tady k té praktické činnosti.”

Praxi si pochvalují nejen studenti, ale také mateřské školy, které uvítají každou pomoc.

Berenika Janíková, studentka, SŠ prof. Zdeňka Matějčka, Ostrava-Poruba: “Jsem tady na praxi. Jsem v 1. ročníku a je to tady super. Teď jsme na rozcvičení, na dráze s Klárkou. Je tady víc dětí, tak různě. Ony se střídají jak chtějí. Někdo si staví kostky, někdo je u dráhy. Je to super. Jsem tady 10 dní a ještě bych tady byla tak měsíc klidně. Děcka jsou super, všichni jsou hodní moc.”
Kateřina Němcová, vedoucí běžných tříd, Školka Exilu: “Jsem moc ráda, že studentky navštěvují naši MŠ. Jsou nám moc nápomocné, vidím ten zájem, že mají vztah k dětem, že je ta práce baví, naplňuje a velmi dobře se mi spolupracuje s touto školou.”

Studenti, kteří oborem předškolní a mimoškolní pedagogiky projdou, mají díky praxi velkou výhodu. Po absolvování školy mohou okamžitě nastoupit jako učitelé mateřských škol, vychovatelé do družin, nebo jako pedagogové volného času.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy