Dobrovolných dárců krve v Ostravě přibývá

  • 15:28,
  • Ostrava,

Dnes pro vás máme dobrou zprávu z Krevního centra Ostrava, která svědčí o tom, že to z lhostejností lidí není zase tak hrozné. Každým rokem totiž přibývá počet dobrovolných dárců krve a krevních složek. V uplynulém roce to bylo dokonce více 1600 nových dárců.

Ostravské krevní centrum patří k největším zařízením svého druhu v zemi. Krví a plazmou zásobuje celý Moravskoslezský kraj. Při jednom vážném úrazu nebo transplantaci spotřebují lékaři i 15 krevních konzerv a proto, aby vše probíhalo hladce, musí denně průměrně přijít 100 dárců krve a stejný počet dárců plazmy. V Ostravě a okolí se to daří a dárců dokonce přibývá.

Naděžda Kalužová, Krevní centrum Ostrava: “Přibylo o 550 nových dárců více, což je úžasné číslo. Byli jsem na čísle 1602 nových dárců.”

Navíc jsou mezi dárci často mladí lidé. Například loni se zapojili vysokoškoláci z VŠB i Ostravska univerzity. Fakulty se navzájem vyzývaly k dárcovství, což vzbudilo velký zájem a dnes už někteří studenti přišli znovu sami.

anketa, dárci krve: “Se spolužačkami jsme se domluvili, že půjdeme se školou darovat. Dobře to dopadlo, tak jsme si řekli, že půjdeme znovu.” 2/ “Já jsem měla hrozně dobrý pocit po tom odběru. Připadala jsem si užitečná.”

V roce 2016 přišlo do Krevního centra Ostrava darovat krev a krevní plazmu asi 10 tisíc lidí, což je zhruba 42 tisíc odběrů. Krve ale není nikdy dost a tak neváhejte.

Naděžda Kalužová, Krevní centrum Ostrava: “Je velmi důležité, aby dárců přibývalo, protože každým rokem nějaký dárce končí. Buď je to nemocí nebo se odstěhuje.”

Centrum garantuje, že v něm nestrávíte více než 100 minut. kdo má obavy, může nejprve přijít na exkurzi.
Veletrh Středoškolák, vysokoškolák, Projob

06.12. 9:00 - 07.12. 14:00
Ostrava, Černá louka v Ostravě, Pavilon A

Pekelné prohlídky na Landeku / Mikulášký program pro děti

Dnes 10:00 - 20:48
Ostrava, Landek Park, Ostrava

Léčivá síla doteku / kurz

Dnes 10:00 - 20:48
Ostrava, Nádražní 184, vedle hotelu Max

Domov Slunečnice Ostrava, příspěvková organizace
Ostrava-město
od 16 280 Kč do 22 620 Kč

Detail

Základní škola Klimkovice, příspěvková organizace
Ostrava-město
od 17 070 Kč do 17 070 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků