Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostrava má další unikátní technickou památku

  • Ostrava,

Ostrava se může pochlubit dalším unikátem. V areálu úpravny vody v Nové vsi byla otevřena expozice zvaná Babylon. Jde o další ojedinělou technickou památku a expozice je přímo v budově bývalé odkyselovací stanice.

Vodárenský Babylon. To je název technické expozice v památkově chráněné budově bývalé odkyselovací stanice v Ostravě - Nové Vsi. Po Dolní oblasti Vítkovic a Hornickém muzeu na Landeku, Ostrava získala další unikátní místo, které stojí za to navštívit. Dobrodružná je už i přístupová cesta podzemní chodbou.

průvodce: “Voda byla přiváděna do horního patra a potom stékala do těch spodních. Zde se voda odkyselovala, tzn. znamená zbavovala oxidu uhličitého.”

Úpravna vody byla vybudována v roce 1935, ale svému účelu sloužila jen pár let. Od té doby byla nevyužitá.

Tomáš Macura (ANO 2011), primátor Ostravy: “Já jsme hlavně rád, že se daří postupně nacházet pro staré historické objekty nové uplatnění.”

Náklady byly více než 4 miliony korun a v expozici je řada unikátů. Návštěvníci se také dozvědí celou historii ostravského vodárenství.

Milan Sýkorský, architekt: “Měl jsem za úkol to tady rozmístit tak, aby to nerušilo ten barák. Snažili jsme se pracovat se světlem.”

Do Babylonu je nutné se dopředu objednat a protože se nachází uprostřed plně funkčního areálu úpravny vody, budou prohlídky probíhat v předem určených časech přibližně jednou měsíčně.
CYKLOSVĚTLUŠKA 2020 aneb Světýlka naděje pro Karolínku

05.09. 18:00
Ostrava-Mariánské hory, AKORD

Petr Hapka a jeho potměšilí hosté / přesunutý koncert z 18.4.

22.10. 19:00
Ostrava-Mariánské hory, DK Akord, Ostrava

Káťa a Škubánek / přeloženo z 28.3.

21.11. 10:00
Ostrava-Mariánské hory, Dům kultury města Ostravy

Roman Gelner - Restaurace ŠODEK
Vratimov
od 17 800 Kč/měsíc

Detail

CITY SPORTS s.r.o., Ostrava;
Ostrava
od 16 280 do 18 000 Kč/měsíc

Detail

SUBSTAV Invest s r.o., Ostrava
Ostrava
od 19 536 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků