Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostrava má další unikátní technickou památku

  • Ostrava,

Ostrava se může pochlubit dalším unikátem. V areálu úpravny vody v Nové vsi byla otevřena expozice zvaná Babylon. Jde o další ojedinělou technickou památku a expozice je přímo v budově bývalé odkyselovací stanice.

Vodárenský Babylon. To je název technické expozice v památkově chráněné budově bývalé odkyselovací stanice v Ostravě - Nové Vsi. Po Dolní oblasti Vítkovic a Hornickém muzeu na Landeku, Ostrava získala další unikátní místo, které stojí za to navštívit. Dobrodružná je už i přístupová cesta podzemní chodbou.

průvodce: “Voda byla přiváděna do horního patra a potom stékala do těch spodních. Zde se voda odkyselovala, tzn. znamená zbavovala oxidu uhličitého.”

Úpravna vody byla vybudována v roce 1935, ale svému účelu sloužila jen pár let. Od té doby byla nevyužitá.

Tomáš Macura (ANO 2011), primátor Ostravy: “Já jsme hlavně rád, že se daří postupně nacházet pro staré historické objekty nové uplatnění.”

Náklady byly více než 4 miliony korun a v expozici je řada unikátů. Návštěvníci se také dozvědí celou historii ostravského vodárenství.

Milan Sýkorský, architekt: “Měl jsem za úkol to tady rozmístit tak, aby to nerušilo ten barák. Snažili jsme se pracovat se světlem.”

Do Babylonu je nutné se dopředu objednat a protože se nachází uprostřed plně funkčního areálu úpravny vody, budou prohlídky probíhat v předem určených časech přibližně jednou měsíčně.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy