Vodárenský Babylon. To je název technické expozice v památkově chráněné budově bývalé odkyselovací stanice v Ostravě - Nové Vsi. Po Dolní oblasti Vítkovic a Hornickém muzeu na Landeku, Ostrava získala další unikátní místo, které stojí za to navštívit. Dobrodružná je už i přístupová cesta podzemní chodbou.
průvodce: “Voda byla přiváděna do horního patra a potom stékala do těch spodních. Zde se voda odkyselovala, tzn. znamená zbavovala oxidu uhličitého.”
Úpravna vody byla vybudována v roce 1935, ale svému účelu sloužila jen pár let. Od té doby byla nevyužitá.
Tomáš Macura (ANO 2011), primátor Ostravy: “Já jsme hlavně rád, že se daří postupně nacházet pro staré historické objekty nové uplatnění.”
Náklady byly více než 4 miliony korun a v expozici je řada unikátů. Návštěvníci se také dozvědí celou historii ostravského vodárenství.
Milan Sýkorský, architekt: “Měl jsem za úkol to tady rozmístit tak, aby to nerušilo ten barák. Snažili jsme se pracovat se světlem.”
Do Babylonu je nutné se dopředu objednat a protože se nachází uprostřed plně funkčního areálu úpravny vody, budou prohlídky probíhat v předem určených časech přibližně jednou měsíčně.