Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Řidiči DP Ostrava nestávkovali, vedení jim chce přidat

  • Ostrava,

Ostravský dopravní podnik musí zvýšit mzdy řidičům. Situace je totiž kritická. I když řidiči ve čtvrtek nestávkovali, nejsou spokojeni s platy a navíc musejí dělat velké množství přesčasů. Mnoho řidičů je také na nemocenské a noví se kvůli nízkým platům nehrnou.

Dopravní podnik Ostrava musel omezit provoz na tramvajových linkách 6,9 a 10. Důvodem je nedostatek řidičů. Z 970 řidičů je jich 108 nemocných, což dvojnásobně převyšuje běžný průměr. Navíc dlouhodobě chybí asi 50 řidičů. O práci prý není zájem hlavně kvůli nízkým platům.

Ivo Protivínský, předseda Odborového svazu DOSIA: “Neodcházejí jen na nemocenské, ale dávají i výpovědi a odcházejí. Od nás odešli kluci do ČSAD Havířov, protože tam mají průměrnou mzdu 28 900,- Kč.

Vysoká nemocnost prý souvisí s tím, že řidiči jsou přepracovaní kvůli přesčasům. Ty ale dělat musejí, protože je jich málo a tím se kruh uzavírá.

Libuše Tořová, řidička tramvaje, odborová organizace zaměstnanců: “Je to hodně náročné ohledně vstávání a usínání. Pět dnů v týdnu vstáváte ve dvě ráno a další týden chodíte ve dvě v noci spát. Lidi mají málo volno. Projevuje se to na zdravotních problémech.”

Řidiči nyní mají průměrně necelých 25 tisíc korun. To Ostravu řadí na 8. místo v zemi. Například v Plzni mají o 5 tisíc více. Dopravní podnik proto chce řidičům platy zvýšit asi o 2 a půl tisíce korun.

Daniel Morys, ředitel Dopravního podniku Ostrava: “Nemyslím si, že situace je zásadně krizová. Určitě to souvisí i s ochotou pracovat. Tzn. rozhodli jsme se, že přistoupíme k navýšení mezd.”

Zvýšené platy budou mít řidiči od května. Dopravní podnik doufá, že to přiláká nové pracovníky. Motivací je také náborový příspěvek 15 tisíc korun.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy