Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Strategický plán rozvoje Ostravy 2017 - 2023

  • Ostrava,

Město už od roku 2016 připravuje a realizuje strategický plán rozvoje do roku 2023. Za velmi důležitou součást strategie považuje vedení města i náměty samotných občanů Ostravy a samozřejmě spolupracuje i s městskými obvody, organizacemi a odborníky. V současné době už se realizuje a nebo připravuje téměř 140 projektů.

Strategický plán rozvoje 2017 - 2023 s přesahem do roku 2030 je nejen dílem odborníků, ale i veřejnosti. Akční plán, který je jeho součástí, obsahuje 85 strategických a 65 inspirativních projektů. 26 nápadů bylo vybráno z návrhů občanů Ostravy. Vizí města je lákat do města mladé, pracovité a talentované lidi a zastavit a zvrátit trend odcházení obyvatel. Do tvorby plánu se zapojilo 20 tisíc Ostravanů. “Z 250 projektů veřejnosti bylo 140, které město už nějakým způsobem připravuje nebo realizuje. Byla velká shoda co občané chtějí a co město připravuje,” vysvětlil Ondřej Dostál z odboru strategického plánování.

Jeden z nejzajímavějších nápadů, které poslal občan města, je využití části železniční vlečky pro přepravu návštěvníků ZOO. V současné době jsou koleje využívány pouze pro nákladní dopravu. “Technicky je to bez komplikací. Ten systém byl kdysi využíván i pro osobní dopravu,” uvedl Jan Šrom, zástupce společnosti AWT, která vlečku vlastní a primátor města Tomáš Macura doplnil: “Předně je třeba říct, že je to návrh veřejnosti, což má velkou přidanou hodnotu a já se přiznám, že nás to nenapadlo.” Vlaky by do ZOO mohly začít jezdit kolem roku 2020. Podle předběžného odhadu by se měla cena celého projektu vejít do 100 milionů korun. V budoucnu by mohly vlaky jezdit i do Orlové, Havířova a nebo Karviné. Tam všude vlečky AWT vedou.

Na strategickém plánu Ostravy se samozřejmě podílejí městské obvody. Poruba už například buduje kruhové objezdu na Hlavní třídě Galerii Dukla. Nevábné prostory podchodu by se brzy měly stát atraktivním místem. Ambiciózní je také projekt přeměny lokality u nákupního centra Duha. “My se snažíme vytvořit jednotný prostor lokálního, ale velmi zajímavého náměstí. Především se snažím zpropustnit ulici 17. listopadu pro lidi,” vysvětlila místostarostka Ostravy-Poruby Zuzana Bajgarová.

Mezi návrhy občanů bylo 42 nereálných nebo nerealizovatelných návrhů. Například tunel pod Rudnou ulicí nebo její rozšíření o 3 další pruhy na každé straně. Důležitým strategickým projektem je i plán na vybudování asi 20 veřejných záchodků po celém městě. Jmenuje se “Do křoví už nemusíš.”

Nahlásit chybu


K tématu
VÍTKOVICE, a.s. - Ostrava
Ostrava
od 25 000 do 35 000 Kč/měsíc

Detail

BSC stav s.r.o.;
Ostrava
od 19 700 do 30 000 Kč/měsíc

Detail

Dalphen Building s.r.o., Ostrava a okolí
Ostrava
od 20 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail