Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostrava má jasnou vizi prostorového rozvoje. Odhaluje slabiny i silné stránky města

  • Ostrava,

Ostrava má k dispozici unikátní dokument, který vypracoval Městský ateliér prostorového plánování. Na základě veškerých dostupných dat z nejrůznějších oborů byla vytvořena Vize prostorového rozvoje města. Díky tomuto nástroji bude mnohem jednodušší rozhodovat o klíčových projektech.

Ostrava má k dispozici jako jediné město v zemi dokument, který je velmi důležitý pro její další rozvoj. Městský ateliér prostorového plánování rok shromažďoval a analyzoval údaje z nejrůznějších oborů, ze kterých pak odborníci vytvořili Vizi prostorového rozvoje. 

Ondřej Vysloužil, ředitel městského ateliéru MAPPA: "Vize se nachází mezi dvěma strategickými dokumenty. Lidé znají strategický plán, který říká, jak by mělo město vypadat v roce 2030. Potom máme územní plán, ale to je už vlastně nějaké opatření, které reguluje, kde se má stavět a co se tam může stavět. My jsme potřebovali něco mezi tím. Něco, co nám pomůže určit, jak projekty správně naladit. Určit, kde je potřeba více zeleně, více zástavby nebo veřejného prostoru."  

Městský ateliér představuje veřejnosti vybraná data s vize na 12 velkoformátových plátnech a doprovodných ilustracích. Lze z nich vyčíst, jak jakým způsobem byly informace zpracovány a jaké z nich plynou principy pro rozvoj Ostravy, aby byla městem vitálním, obytným a udržitelným. Jedním z výstupů je například dostupnost hlavních rychlostních komunikací. 

Zuzana Paclová, architektka, MAPPA: "Tady je dobře vidět, že velká část Poruby má velmi špatnou dojezdovou vzdálenost na rychlostní komunikaci, tzn. do 10 minut. Velká část obyvatel Ostravy ji má do 5 minut, což je luxus, kterou mnoho českých měst nemá."

Ondřej Vysloužil, ředitel městského ateliéru MAPPA: "Velmi důležité je, že Vize vznikala na podkladu velkého množství dat, které jsme získali z všemožných organizací jako třeba ze statistického úřadu nebo magistrátu. Ta data nám pomáhají to město jakoby změřit a zvážit a ukázat, kde jsou nějaké nedostatky a kde je naopak potenciál." 

Vize prostorového rozvoje Ostravy bude využívána vedením města při rozhodování o investicích, při zadávání projektů nebo například při přípravě architektonických soutěží. Využívat ji ale mohou i úředníci, projektanti či developeři. Vize prostorového rozvoje ale rozhodně není konečná. Data do ní budou neustále doplňována, aktualizována a zpřesňována. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy