Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Odběrové centrum v Městské nemocnici Ostrava funguje už rok. Zdravotníci v něm provedli asi 31 tisíc odběrů

  • Ostrava,

Už rok uplynul od chvíle, kdy bylo v areálu Městské nemocnice Ostrava zřízeno odběrové centrum pro pacienty s podezřením na nákazu koronavirem. Funguje dodnes a díky němu už bylo otestováno 31 tisíc lidí.

V pátek 20. března 2020 spustila Městská nemocnice Ostrava provoz odběrového centra vzorků pro zjišťování nemoci covid 19. Bylo to tři týdny poté, co se v naší zemi objevily první případy nákazy. Centrum funguje dodnes a testy jsou odebírány pouze pacientům v autech.

Olga Hasáková, manažerka kvality MNO: "Tehdy jsme v podstatě měli jen tady ty dvě prázdné unimobuňky a stan a museli jsme zajistit ochranné pracovní pomůcky, respirátory a v těch prvních týdnech to byl velký problém."

Personál odběrového místa se naučil nejen bezpečně a rychle odebírat vzorky, ale i komunikovat s pacienty, což není vždy jednoduché. Nejobtížnější je odběr u malých dětí, které mohou mít strach. I to ale zvládají.

Ivana Dittrichová, zdravotnice odběrového centra MNO: "Dostanou lízátka, omalovánky a musíte na ně dělat opičky. Pak s nimi zkusíte spolupracovat, ale většinu ty děti spolupracují."

Za rok už v tomto centru odebrali 31 tisíc vzorků. Kolik jich bylo pozitivních zdravotníci netuší. O jejich profesionalitě svědčí to, že nikdo s personálu nakažen nebyl. 

Olga Hasáková, manažerka kvality MNO: "Od 20. března, kdy jsme centrum otevřeli, jsme zvládli celkem 31 168 tisíc odběrů."

Stále platí, že test je proveden jen objednaným pacientům. Žádanku vypisuje lékař nebo Krajská hygienická stanice. Centrum je otevřeno denně od 7 - 15 hodin.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy