Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostrava má novou koncepci rozvoje kultury. O dohled nad jejím plněním se postará nový koordinátor

  • Ostrava,

Ostrava se řídí novou Koncepcí rozvoje kultury města do roku 2030. Mimo jiné například přináší zjednodušení žádostí o dotace, dřívější rozhodnutí o jejich přidělení i zřízení koordinátora pro tuto oblast.

Ostrava se bezesporu řadí mezi kulturní města. Svědčí o tom například, že na  jejím území působí 5 divadel, Janáčkova filharmonie, je zde Galerie výtvarného umění, Galerie Plato, pořádá světoznámý hudební festival Colours of Ostrava, Svatováclavský hudební festival nebo festival taneční hudby Beats for Love. Od letošního roku se bude město řídit novu koncepcí rozvoje kultury do roku 2030.

Zbyněk Pražák, náměstek primátora Ostrava: Koncepce kultury je živý dokument, který se bude dle potřeby v reakci na měnící se situaci i požadavky města a jeho obyvatel aktualizovat a konkretizovat prostřednictvím akčních plánů. Jednou z novinek akčního plánu rozvoje kultury na letošní rok je také již dlouho diskutované ustavení kulturního koordinátora města, jehož stěžejním úkolem bude zabezpečovat naplňování nové koncepce kultury. Slibujeme si od něj zlepšení koordinace veškerých kulturních aktivit a intenzivnější komunikaci mezi jednotlivými aktéry, městem Ostrava i Moravskoslezským krajem."

Akční plán obsahuje také rozpracované i chystané infrastrukturní projekty. Patří mezi ně příprava výstavby koncertní haly, dokončení rekonstrukce Domu kultury Poklad nebo bývalých jatek. V koncepci se pamatuje i na potřeby mladých.

Zbyněk Pražák, náměstek primátora Ostrava: Mezi studenty rezonovala témata jako například pouliční a dostupná kultura, kterou chce město více podporovat a učinit tak Ostravu opět o něco atraktivnější pro mladší lidi. Průzkum také prokázal, že studenti, kteří byli v dětství vedeni ke kultuře, se o ni ve větší míře zajímají, nebo se jí dokonce aktivně věnují také v dospělosti. To je důvod, proč se chceme soustředit také na další rozšíření nabídky kulturně zaměřených aktivit pro děti a dospívající."

Ačkoliv vládní protiepidemická omezení aktuální kulturní dění do značné míry omezují, Ostrava se snaží vytvářet prostor pro další rozvoj kultury i její restart. Na mnohé projekty z akčního plánu nebo nové koncepce bude možné získat podporu z vládních programů.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy