Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Odbory v Liberty Ostrava vyhlásily stávkovou pohotovost, bojí se o další osud podniku

  • Ostrava,

Odboráři v Liberty Ostrava bijí na poplach. Žádají vládu a další zodpovědné orgány, aby ochránily ostravskou huť před definitivním vytunelováním. Majitel podniku, kterým je světová průmyslová firma GFG Alliance podnikatele Sanjeeva Gupty se totiž před časem dostala do velkých finančních problémů. Zhruba před měsícem vyhlásila insolvenci jeho stěžejní financující instituce Greensil Capital.

Majitel britské Liberty Steel Group z globálního koncernu CFG Alliance, pod kterou spadá i ostravská huť, je v obrovské finanční krizi. Stěžejní financující instituce Greensil Capital vyhlásila insolvenci a Sangeev Gupta pak požádal o pomoc britskou vládu, chtěl po ní na chod podniku v přepočtu 5,2 miliardy korun. Britská vláda to ale odmítla. Odboráři v Liberty Ostrava jsou ze situace velmi neklidní a vyhlásili proto stávkovou pohotovost.

Petr Slanina, předseda ZO OS KOVO Liberty ČR: "V souvislosti s touto situaci, která ohrožuje chod firmy Liberty Ostrava a.s. vyhlašují všechny odborové organizace, působící v této firmě, stávkovou pohotovost."

Nadnárodní lídr podniku teď hledá cesty, kde získat peníze. Jako jedna z variant se proto objevila možnost obchodu s emisními povolenkami, kterých má ostravská huť poměrně dostatek. Odboráři o tom ale nechtějí ani slyšet.

Petr Slanina, předseda ZO OS KOVO Liberty ČR: "Jednoznačně odmítáme variantu zapůjčení emisních povolenek Liberty Ostrava rumunské huti v Galati patřící do skupiny Liberty Steel. Podle informací ve světových médiích nedisponuje rumunská huť aktuálně žádnými emisními povolenkami, neboť v loňském roce prodala povolenky v objemu 100 milionů eur, přičemž v dubnu musí odevzdat povolenky v potřebné výši."

Ostravská huť v minulých letech šetřila emisní povolenky přesně pro ten účel, pro který jsou určeny. Povolenky, které neodevzdá na pokrytí uhlíkové stopy, chce využít k financování modernizace huti, především k výstavbě hybridních pecí v ocelárně a k pořízení modernějších technologií pro válcovny.

Petr Slanina, předseda ZO OS KOVO Liberty ČR: "Tyto investice považujeme za podstatné pro udržení efektivity výroby i pro další snížení emisí z huti, modernizace ocelárny je navíc nezbytnou podmínkou pro další fungování podniku. Povolenky v objemu přes 5 milionů kusů při ceně kolem 40 euro za jednu jsou aktuálně tím posledním kapitálem, který ostravské huti zůstal po necelých dvou letech fungování ve skupině Liberty Steel."

Odboráři zároveň vyzývají Českou vládu i všechny orgány, aby začali situaci urychleně řešit.

Petr Slanina, předseda ZO OS KOVO Liberty ČR: "Obracíme se na ministerstvo průmyslu a obchodu, vládu a další zodpovědné orgány, aby ochránily ostravskou huť před definitivním vytunelováním a vyvedením posledních prostředků nutných pro její další existenci. Apelujeme zároveň na členy managementu ostravské huti, aby si uvědomili svou trestně- právní odpovědnost spojenou s povinností přistupovat k majetku podniku s péčí řádného hospodáře, a za současné situace se zdrželi všech kroků, jejichž důsledkem by mohlo být vyvedení majetku ostravské huti."

Zároveň požadují za nezbytné prověřit, kde se aktuálně nacházejí zhruba 2 miliardy korun, které Liberty Ostrava získala jako provozní úvěr ze státního programu COVID se státní zárukou EGAP. Z půjčky totiž ostravská huť zatím neviděla ani korunu.

Petr Slanina, předseda ZO OS KOVO Liberty ČR: "Podle informací vedení skupiny Liberty Steel jsou tyto finance na účtu instituce Greensil, která je v insolvenci a u skupiny Liberty má pohledávky v řádech miliard eur. Proto vnímáme jako velké riziko, že prostředky zapůjčené z programu COVID budou pro Liberty Steel Ostrava nadále nedostupné, přičemž už v současnosti musí ostravská huť hradit úroky z tohoto úvěru."

Velké obavy vyvolávají také zprávy světového tisku o pátrání po penězích , které měly být zapůjčeny dalším podnikům ze skupiny Liberty Steel se státními zárukami z covidových programů Francie a také ve Velké Británii, kde už navíc skupina Sanjeeva Gupty o státní záruky přišla.

Petr Slanina, předseda ZO OS KOVO Liberty ČR: "Voláme k odpovědnosti také Evropskou komisi, která v dubnu 2019 po několikaměsíčním prověřování povolila, i přes naše varování a varování zástupců státu, prodej ostravské huti, tehdy patřící do skupiny ArcelorMittal, nadnárodní skupině Liberty jako vhodnému kupci."

Přestože společnost ArcelorMittal prodala hutě v Ostravě a v Galati skupině Liberty Steel bez dluhů, po necelých dvou letech má východoevropská část skupiny Liberty Steel, tvořená českým a rumunským podnikem, celkový dluh již 2,8 miliardy euro a záporný majetek.

Petr Slanina, předseda ZO OS KOVO Liberty ČR: "Tím je navíc porušen další závazek Sanjeeva Gupty vůči zástupcům huti a českému státu stvrzený dohodou s odborovými organizacemi a MPO, že ostravskou huť nezadluží. Je zodpovědností státu vůči šesti tisícům zaměstnanců ostravského podniku aktivně se ujmout své role a provést kontrolu hospodaření s prostředky zapůjčenými pro zcela konkrétní účel."

I za situace, v níž skupina Liberty Steel ztrácí důvěru trhu, se ostravské huti poté, co byl její provozní výsledek od ledna 2019 do června 2020 záporný, podařilo v I. čtvrtletí letošního roku vytvořit hrubý provozní zisk přes 60 milionů eur.

Petr Slanina, předseda ZO OS KOVO Liberty ČR: "Dobrých hospodářských výsledků dosáhla, přestože ji znevýhodňují dopady pramenící právě z nedůvěry vůči skupině Sanjeeva Gupty, kdy část obchodních partnerů huti žádá platby za dodávky surovin předem."

To podle odborářů dokládá životaschopnost ostravské huti a šanci zachovat šest tisíc pracovních míst přímo v podniku a další tisíce pracovních míst v souvisejících firmách.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy