Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Městská nemocnice Ostrava navýšila počet covidových stanic a omezuje plánovanou péči

  • Ostrava,

Městská nemocnice Ostrava (MNO) zřídila další standardní stanici pro hospitalizaci pozitivních pacientů na onemocnění covid-19. Kapacita čtyř covidových pracovišť je dohromady 52 lůžek. Postupně vznikly místo oddělení Geriatrie F (15 lůžek), Chirurgie E (15), Interny B (12) a nově místo Neurochirurgie (10). Další jsou v Léčebně dlouhodobě nemocných (LDN), která spadá pod MNO.

Aktuálně se personál nemocnice a LDN stará o 73 covidových pacientů, téměř plné jsou všechny dříve otevřené specializované stanice v nemocnici. Od úterý 2. listopadu je proto k dispozici dalších 10 lůžek na Neurochirurgii. K rozšíření kapacity došlo také v Léčebně dlouhodobě nemocných, kde mají momentálně dvě stanice s kapacitou 35 míst, volných je šest. Obsazena jsou také čtyři z pěti míst na ARO 2, jednotce určené pro intenzivní péči.

Petr Uhlig, ředitel nemocnice: "Snažili jsme se co nejdéle zajišťovat péči bez omezení plánovaných výkonů. Od pátku se mu ale kvůli nedostatku personálu nevyhneme. Znovu je tady situace, kterou jsme si už nepřáli zažít. Od víkendu bude navíc jako covid stanice připravena sloužit také Ortopedie A, která začne jako první obvolávat pacienty s tím, že jejich operace musí být odložena."

V MNO, která nedisponuje infekčním oddělením, je od 25. října v provozu infekční ambulance. Zatím v pracovních dnech od 7 do 15 hodin. Kvůli nárůstu počtu covidových pacientů se připravuje rozšíření jejího provozu. Od pondělí 8. listopadu bude fungovat po celý týden od 6 do 18 hodin.

Marcela Murasová, náměstkyně pro ošetřovatelskou péči: "Všichni si pamatují, jakému tlaku byl personál v nemocnici v předchozích covidových obdobích vystaven. Dělá nám problém zajistit pro nově vzniklá nebo transformovaná covidová pracoviště dostatek nelékařského personálu, protože nemalé počty zaměstnanců čerpají dlouho odkládané řádné dovolené, častá je také absence z důvodu jiné pracovní neschopnosti, karantény nebo ošetřovného dítěte. Opět bojujeme také s pozitivitou zaměstnanců. Nároky na personál budou enormní a my musíme udělat vše pro to, aby byla zajištěna nejen kvalita poskytované péče, ale i bezpečné podmínky pro naše zaměstnance. Věřím, že se nám podaří vše zvládnout, ale výrazně by nám pomohlo, kdyby se všichni začali chovat zodpovědně. My jsme si omezení a opatření nevymysleli, ale jsme všichni povinni je dodržovat a navíc jsme pak vystaveni následkům nedisciplinovanosti občanů."

Plně očkovaných je 31 ze 73 hospitalizovaných pacientů. Netýká se ale těch, kteří vyžadují intenzivní péči. Ze čtyř, kteří jsou v péči oddělení ARO 2, není očkován žádný. Mezi ně patří i pacienti s roky narození 1975 nebo 1981 bez přidružené diagnózy, kteří potřebují dýchací podporu.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy