Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostravské vodárny a kanalizace se budu i nadále starat o vodu ve městě. Rozhodli o tom zastupitelé

  • Ostrava,

O provoz vodárenské infrastruktury v Ostravě se bude i nadále starat firma Ostravské vodárny a kanalizace. Podle většiny zastupitelů města je to nejlepší z variant, které byly předloženy. Díky současnému modelu má Ostrava jednu z nejnižších cen vodného a stočného v zemi.

Smlouva Ostravy se současným provozovatelem vodohospodářské infrastruktury firmou OVAK vyprší v roce 2024. Zastupitelé, ale museli rozhodovat o budoucnosti už nyní, protože kdyby bylo rozhodnuto o jiném, než stávajícím modelu provozu, mohla by jeho příprava trvat i několik let. To se ale nestalo a Ostravské vodárny a kanalizace budou vodu ve městě obhospodařovat i nadále. 

Tomáš Macura, primátor Ostravy: „Opravdu si moc vážím toho, že při jednání zastupitelstva města převážilo racionální hledisko nad ideologickými přístupy a výsledkem je výběr varianty, která je pro město i koncové zákazníky nejvýhodnější. Máme již nyní vysoce funkční model, který spotřebitelům garantuje jednu z nejnižších cen vodného a stočného v republice při vysoké kvalitě dodávané vody i zákaznického servisu. Díky odbornému zázemí mezinárodního koncernu je společnost OVAK a.s. také lídrem v zavádění technologických novinek ve prospěch spotřebitelů v českých podmínkách. Současný smluvní vztah přitom městu umožňuje generovat přiměřené zdroje na obnovu vodovodní a kanalizační sítě i její rozvoj. Tyto atributy zůstanou i v dalším období plně zachovány, a navíc doplněny o nové závazky společnosti k městu i koncovým zákazníkům."

Diskuse mezi zastupiteli o nejvhodnějším modelu trvala několik hodin. Padly návrhy na stažení materiálu, jeho veřejné projednání nebo rozhodnutí občanů v referendu. Podporu nenašel ani návrh na odkup akcií a zřízení městské společnosti, která by se o vše starala. 

Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora: "Já bych ráda zdůraznila, že infrastrukturní majetek je stále v majetku města a nebyl nikdy privatizován. Jedná se skutečně jen o provoz vodohospodářské infrastruktury, kdy probíhal na základě koncesní smlouvy a nyní bude probíhat na základě sektorové výjimky." 

Vodovodní a kanalizační síť v Ostravě má téměř 2000 kilometrů. Většinovým akcionářem společnosti OVAK je francouzská společnost SUEZ. Ostrava vlastní téměř 41 procent akcií. Nová smlouva bude platit 10 let. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy